منطقه پیام، قطب اقتصاد دیجیتال

معاون هوانوردی و امور فرودگاهی منطقه ویژه اقتصادی پیام گفت: تکلیف منطقه ویژه اقتصادی پیام این است که یک درصد از تولید ناخالص داخلی کشور در این منطقه محقق شود.

منطقه پیام، قطب اقتصاد دیجیتال

به گزارش کلیک در  دومین روز از بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ نشست خبری با موضوع فعالیت در منطقه ویژه اقتصادی وفرودگاه بین‌المللی پیام با حضور سید مجتبی حسین‌پور مدیر سرمایه‌گذاری منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام،مجتبی شمس نژاد معاون هوانوردی و امور فرودگاهی فرودگاه پیام در ستاد خبری نمایشگاه برگزار شد.

سید مجتبی حسین‌پور مدیر سرمایه‌گذاری منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام در این نشست خبری گفت: ماموریت ما این است که تولیدکنندگان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را در منطقه ویژه اقتصادی پیام مستقر کنیم، در این منطقه پروژه‌های متعددی مانند قطب مراکز داده، دیتاسنتر و گمرک تخصصی فاوا ایجاد شده‌ است.

وی بیان کرد: این پروژه ها با هدف اینکه تمام صادرکنندگان، تولیدکنندگان و خدمات‌دهندگان بتوانند در منطقه ویژه پیام فعالیت کنند در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه۳ هزار و ۶۰۰ هکتار زمین به این منطقه اختصاص پیدا کرده است افزود: در حوزه صنایع، زمین اجاره‌ای به مدت ۲۵ سال در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد تا بتوانند از امکانات آن استفاده کنند،آن‌ها می‌توانند در این زمینه کارخانه خود را احداث کرده و فعالیتشان را آغاز کنند.

حسین‌پور ادامه داد: منطقه ویژه پیام خارج از گمرک ایران است و زمانی که واردکنندگان داخل این چمنطقه هستند، دارایی‌هایی که از خارج از کشور وارد می‌کنند نیاز به ترخیص ندارد و تنها زمانی به آن‌ها گمرکی تعلق می‌گیرد که بخواهند محصول خود را از منطقه خارج کنند.

وی بیان کرد: در بحث تولیدکنندگان نیز آن‌ها می‌توانند بدون پرداخت گمرکی کالای تولیدی خود را صادر کنند.

مدیر سرمایه‌گذاری منطقه ویژه اقتصادی پیام بیان کرد: یکی دیگر از مزایای منطقه پیام این است که مانند دیگر مناطق ویژه و آزاد اختیار دارند که مجوزهای لازم را صادر کنند، پیام ساختار حرفه‌ای دارد و خودمان امکان صدور مجوز را داریم و نیازی نیست افراد برای دریافت مجوز به نهادهایی مانند شهرداری، وزارت صنعت و معدن و دیگر نهادها معرفی شوند.

در این نشست نیز مجتبی شمس نژاد معاون هوانوردی و امور فرودگاهی فرودگاه پیام نیز افزود: از منطقه ویژه اقتصادی پیام برای تولید، صادرات، حمل‌ونقل و خدمات انبارداری استفاده می‌شود، در این بخش نیاز است تبادل کالا به حدی برسانیم تا منطقه ویژه پیام به ماموریت‌های خود در حوزه اقتصاد دیجیتال دست یابد.

 وی بیان کرد: در ۲ سال گذشته تلاش کردیم تا پروازهای باری در مسیر «شنزن» از مسیر هوایی چین و دبی فراهم شود تا دروازه واردات کالاهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را از طریق این فرودگاه ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: طرح جامع فرودگاه پیام نیز به این موضوع پرداخته و ما در حال اصلاح و ویرایش آن هستیم در نهایت با اجرایی کردن طرح موردنظر، سهم فرودگاه پیام از اقتصاد دیجیتال افزایش پیدا کند.

شمس نژاد با تاکید بر اینکه تکلیف منطقه ویژه پیام این است که یک درصد از تولید ناخالص داخلی در این منطقه اتفاق بیفتد، افزود: منطقه ویژه اقتصادی پیام به عنوان قطب اقتصاد دیجیتال تعریف شده است. وی گفت: به عنوان یک نهاد دولتی باید تمام فرایندهای مربوط به ارائه زمین را از طریق درگاه ملی مجوزها انجام بدهیم،قانون این است که هر فرد یا مجموعه‌ای درخواست زمین داد باید بعد از بررسی‌های و کامل بودن مدارک به او زمین اختصاص دهیم تا کار خود را آغاز کند.

وی با اشاره به اینکه بیش از۱۵ شرکت در منطقه پیام وجود دارد که برای تولید موبایل به آنها زمین دادیم یادآور شد: ما باید امکانات زمین و مجوز های فعالیت در منطقه را به شرکت ها بدهیم، بعد از تولید موبایل و محصول حوزه ارتباطات در منطقه پیام ،دستگاه های متولی باید محصول را برای ورود به بازار ایران ممیزی کنند،بعد از ممیزی محصول وارد بازار می شود.

 وی گفت: در حال حاضر چندین شرکت در حال فعالیت هستند که اگر تولید موبایل ما به بلوغ برسد، امیدواریم در آینده محصولات با استاندارد وارد بازار ایران شود.

وی گفت: در صنعت منطقه ویژه اقتصادی پیام،مجوز کارخانه را ما در پیام صادر می کنیم اما بعد از تولید محصول، متولیان اصلی و تخصصی باید مجوز تخصصی صادر کنند.

 بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ روز گذشته (شنبه ۹ تیرماه) با حضور وزیر ارتباطات افتتاح شد و تا ۱۲ تیرماه ادامه دارد.

 

ارسال نظر