اتحادیه بین‌المللی مخابرات استارلینک را مکلف به همکاری با ایران کرد

در آخرین جلسه هیئت مقررات رادیویی اتحادیه بین‌المللی مخابرات شرکت اسپیس ایکس مکلف به همکاری با ایران برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای خود شد.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات استارلینک را مکلف به همکاری با ایران کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در آخرین جلسه «هیئت مقررات رادیویی اتحادیه بین‌المللی مخابرات» یا همان RRB، شرکت اسپیس ایکس مکلف به همکاری با جمهوری اسلامی ایران برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای خود شد.

روابط عمومی وزارت ارتباطات در خصوص این جلسه نوشت:

در این جلسه که عصر دیروز (جمعه) پایان یافت، مدارک و مستندات تکمیلی ایران در خصوص فعالیت بدون مجوز منظومه ماهواره‌ای استارلینک در ایران مورد بررسی قرار گرفت و جلسه به اتفاق آرا خدمات اینترنت ماهواره‌ای ارائه شده توسط این شرکت را خلاف مقررات بین المللی شناخت و از شرکت اسپیس ایکس (مالک اینترنت ماهواره ای استارلینک) و کشورهای مسئول خواست که به قید فوریت اقدامات خود را منطبق بر قواعد سرزمینی ایران کند و برای اخذ مجوز فعالیت خود در ایران از طریق رگولاتوری این کشور اقدام کند.

بنابراین، همان‌طور که پیش از این هم وزیر ارتباطات رعایت «قوانین سرزمینی» را شرط فعالیت اینترنت ماهواره‌ای اعلام کرده بود و در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس هم به موضوع رعایت این قواعد و قوانین اشاره شده بود، حالا با پیگیری از اتحادیه بین‌المللی مخابرات، استارلینک به همکاری با ایران مکلف شده است.

حالا با رأی اتحادیه بین‌المللی مخابرات، استارلینک صرفاً با رعایت لندینگ رایت امکان فعالیت قانونی در ایران را خواهد داشت. روابط عمومی وزارت ارتباطات با اعلام این خبر نوشت: «به این ترتیب گام مهمی برای قانونمند کردن فعالیت استارلینک در کشورمان برداشته شد تا امکان بهره‌برداری قانونی هموطنان از این سرویس فراهم شود.»

منبع: دیجیاتو

 

ارسال نظر