مدیرعامل دیوار بار دیگر به دادگاه احضار شد

مدیرعامل دیوار در توییتی از احضار مجدد خود به دادگاه خبر داد؛ احضاری که ممکن است منجر به اجرای حکم چند‌ماهه زندان او شود.

مدیرعامل دیوار بار دیگر به دادگاه احضار شد

مدیرعامل دیوار از احضار مجدد خود به دادگاه خبر داد؛ احضاری که ممکن است منجر به اجرای حکم چند‌ماهه زندان او شود. آذر سال گذشته بود که حکم قطعی «اشکان آرمندهی» صادر شد، ولی رئیس قوه قضاییه خبر از رسیدگی مجدد به این حکم داده و وزارت ارتباطات نیز تأکید کرده بود در‌حال پیگیری این پرونده هستند.

اشکان آرمندهی در شبکه اجتماعی توییتر متنی را منتشر ساخته است که حکایت از احضار مجدد او به دادگاه دارد. او در این توییت گفت: «ظاهراً این پرونده تبدیل به شمشیر دامولکس شده. سه سال است گاهی شل می‌گیرند و گاهی سفت. درحالی‌که بعد از کلی دوندگی فرسایشی، یک شعبه برای ۴ بهمن وقت تجدید‌نظر داده، شعبه دیگری مرا برای حبس احضار کرده. ‌می‌روم به امید اتمام.»

با توجه به متن توییتی که آرمندهی منتشر کرده است و سابقه احضاریه‌های قضایی در کشور، امکان اینکه اختلال و اشتباهی صورت گرفته باشد، وجود دارد. اما از طرف دیگر، امکان اجرای حکم زندان برای این مدیرعامل اکوسیستم استارتاپی کشور نیز وجود دارد. شنیده‌ها حکایت از این دارد که پیش‌تر حکم زندان اشکان آرمندهی صادر شده بود، اما قرار به تجدید‌نظر بوده و با‌این‌حال حالا یک شعبه دیگر، اشکان آرمندهی را احضار کرده است.

20 دی‌ماه ابلاغیه‌ای برای آرمندهی ارسال شده که او را برای اجرای حکم سه ماه و یک روز حبس، فراخوانده‌اند: «با توجه به علت حضور مندرج در این ابلاغیه به شما ابلاغ می‌گردد ظرف مهلت مقرر اقدام کنید، در غیر این صورت مطابق مقررات نسبت صدور دستور جلب و اخطار به وثیقه‌گذار اتخاذ تصمیم خواهد شد»

دیوار پیش‌تر تأکید کرده بود آن‌ها تلاش خود را کرده‌اند و از انتشار محتوایی که حتی شائبه‌انگیزه‌های نامناسب دارند، جلوگیری به‌عمل آوردند. درحال‌حاضر نیز بسیاری از عبارات شبهه‌برانگیز در متن آگهی‌ها، برای درج در این پلتفرم ممنوع شده است. ناگفته نماند در دو سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون آگهی به‌دلیل نقض قوانین، گزارش کاربران یا دستور قضایی رد شده است.

طبیعتاً امکان بررسی انگیزه، سوءنیت و سابقه احتمالی یکایک ده‌ها میلیون کاربر استفاده‌کننده از این پلتفرم برای این مجموعه وجود ندارد و کارشناسان بر این باورند که به همین دلیل باید بین مسئولیت پلتفرم و کاربر آگهی‌دهنده تمایز حقوقی قائل شد.

مدیرعامل دیوار درحالی به حبس محکوم شده است که دیوار دغدغه خدمت‌رسانی به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار کسب‌وکار در سراسر ایران و اشتغال‌زایی مستقیم برای بیش از ۱۱۰۰ نفر از جوانان کشور را در سر داشته و دارد.

با وجود این نظارت‌ها و فیلترینگ‌ها توسط دیوار و مانیتور‌کردن آگهی‌ها، دیوار همواره به همه کاربران هشدار داده است تا از آگهی‌ها و صحت آن‌ها اطمینان پیدا کنند و از تمامی چند ده میلیون کاربر خود خواسته است تا در نظارت بر آگهی‌ها کمک این پلتفرم باشند. بااین‌وجود صدور چنین حکمی ضربه محکمی به اکوسیستم استارتاپی ایران خواهد بود و باید دید واکنش مقامات قضایی به آن چگونه خواهد بود.

لازم به ذکر است انتشار این خبر موجی از نگرانی را برای فعالان صنعت کسب‌و‌کارهای اینترنتی ایجاد کرده بود و احضار مجدد این کارآفرین بار دیگر چنین موج نگران‌کننده‌ای را ایجاد خواهد کرد؛ آن هم در شرایطی که بسیاری از تیم‌های استارتاپی با مشکلات متعددی نظیر محدودیت‌های اینترنتی و مهاجرت نیروهای متخصص و... روبه‌رو هستند.

منبع : دیجیاتو

ارسال نظر