نظارت بر ۱۱ هزار محکوم با پابند الکترونیکی تا پایان سال

بر اساس اعلام رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اکنون پنج هزار و ۵۰۰ محکوم در کشور با پابند الکترونیکی تحت نظارت هستندو تا پایان امسال این ظرفیت دو برابر می‌شود زیرا تولید پابندهای الکترونیکی افزایش یافته است.

نظارت بر ۱۱ هزار محکوم با پابند الکترونیکی تا پایان سال

۱۱ هزار محکوم با پابند الکترونیکی نظارت می‌شوند

به گزارش کلیک به نقل از ایمنا، «غلامعلی محمدی» رئیس سازمان زندان‌ها، کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها را ضروری دانست و اظهار کرد: «حدود ۱۱ هزار محکوم تا پایان سال تحت نظارت الکترونیکی از طریق پابند قرار خواهند گرفت.»

وی افزود: «با توجه به جزء سه بند «ت» و بند «د» ماده ۱۱۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی و ماده ۱۲ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها با تدابیر صورت گرفته در سه ماه اخیر برای تأمین پابندهای الکترونیکی، اقدامات لازم مبنی بر اجرای همه احکام صادره محاکم قضائی با تأمین پابندهای الکترونیکی آغاز گردیده و اکنون نیاز همه دادگستری‌های سراسر کشور در این زمینه برطرف شده است.

رئیس سازمان زندان‌ها از آمادگی این سازمان برای انجام اقدامات لازم در اجرای آرای جدید مجازات‌های جایگزین حبس، با نظارت سامانه‌های الکترونیک موضوع ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی، خبر داد و افزود: «حدود یک هزار پابند نیز برای اجرای حکم توزیع شده است و با توجه به توافق صورت گرفته با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع)، در نیمه اول سال آینده نیز تعداد ۱۵ هزار پابند الکترونیکی تحویل سازمان زندان‌ها خواهد شد.»

کاربرد پابند الکترونیک چیست؟

پابند الکترونیک مجرمان، دستگاهی است که در سراسر دنیا برای کنترل و ردیابی مجرمان و زندانیان استفاده می‌شود. استفاده از جی‌پی‌اس پابند مراقبتی زندانیان طبق ماده ۶۲ قانون مجازات‌های اسلامی برای زندانیان آزادی مشروط و افرادی که مشمول تخفیف در مجازات می‌شوند، با صلاح‌دید قاضی پرونده منع قانونی ندارد.

تا کنون بیش از ۲ هزار مورد عناوین مجرمانه در قوانین مختلف جرم‌انگاری شده و متناسب با آن‌ها مجازات و مکافات برای مجرمان تعیین شده است. رئیس قوه قضائیه این میزان جرم و مجازات را بسیار زیاد دانسته و تاکید کرده است که باید به سمت قضازدایی و جرم‌انگاری کمتر پیش برویم.

بیشتر بخوانید: اختلالات روانی در بین کودکان و نوجوانان به رقم قابل‌توجهی رسیده است

ارسال نظر