طرح صیانت مدنظر دولت هنوز به مجلس ارائه نشده است

نماینده و عضو کمیسیون صنایع مجلس با تشریح روال اجرای طرح صیانت در مجلس شورای اسلامی معتقد است دولت هنوز طرح صیانت مدنظر خود را به مجلس ارائه نکرده است.

طرح صیانت مدنظر دولت هنوز به مجلس ارائه نشده است

در هفته گذشته در خبری اعلام شد وزیر ارتباط نسخه‌ای متفاوت از طرح صیانت پیشین را به مجلس ارائه کرده و حال قرار است این طرح جدید به جای نسخه پیشین مورد بررسی قرار بگیرد.

با این حال حجت‌الله فیروزی در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص اینکه گفته می‌شود دولت طرحی را جایگزین طرح صیانت از فضای مجازی خواهد کرد، اظهار کرد: «در مجلس بر اساس قانون هر تعداد از نمایندگان می‌توانند طرحی را برای تبدیل به قانون ارائه دهند. طرح صیانت هم در همین قالب بوده است؛ تعدادی از نمایندگان دغدغه‌هایی را که داشتند در قالب طرح صیانت ارائه دادند. این طرح کاملا تخصصی است و اگر نگاه تخصصی وجود نداشته باشد، احتمالا نیازهای جامعه تأمین نمی‌شود و مشکلی در سازوکارها ایجاد می‌شود.»

فیروزی ادامه داد: «لذا نمایندگان محترم تصویب کردند کار کارشناسی توسط یک گروه تخصصی در قالب اصل 85 قانون اساسی ایجاد شود و در این کمیسیون کار به صورت کاملا تخصصی توسط مرکز پژوهش‌های مجلس، کارشناسان بیرونی و مرکز ارتباطات پیش برود. مصوباتی که در قالب اصل 85 قانون اساسی هستند، اجرای آن‌ها به صورت آزمایشی خواهد بود و مثل بقیه مصوبات صحن علنی دائمی نیست. بنابراین کمیته تخصصی ایجاد شد که از متخصصان خارج از مجلس و مرکز پژوهش‌ها استفاده شود و همین‌طور به علت مشخص شدن بازخوردها به صورت آزمایشی اجرا شود.»

عضو کمیسیون صنایع مجلس افزود: «اعضای کمیسیون مشترک از کمیسیون‌های مختلف مانند صنایع، فرهنگی و ... حضور دارند. برای اینکه نظر کامل مرکز پژوهش‌ها مشخص شود، موضوع به این مرکز ارجاع داده شده که در کمیته‌های تخصصی به آن پرداخته شود.»

وی خاطرنشان ساخت: «اگر دولت بخواهد طرحی را جایگزین طرح صیانت کند، باید از طریق لایحه به مجلس ارائه دهند. هیچ منعی هم در این رابطه وجود ندارد و دولت می‌تواند تا قبل از اینکه این طرح به تصویب برسد، لایحه خود را ارائه دهد که یا تلفیق شود و یا هرکدام که غنی‌تر باشد به عنوان قانون به تصویب برسد.»

فیروزی افزود: «هدف مجلس تسهیل ارتباط مردم در فضای مجازی، ایمن کردن، تقویت و توسعه فضای مجازی است. اگر دولت طرح جدیدی دارد بهتر است قبل از تصویب طرح مجلس زودتر ارائه کند. فعلا به مجلس چیزی در این رابطه نیامده است.»

ارسال نظر