کلاهبرداری از راه مکالمه بین الملل | همراه اول هشدار داد

همراه اول با توجه به شیوه کلاهبرداری از راه مکالمه بین الملل اعلام کرد مشترکان در صورت دریافت هرگونه تماس، پیامک یا لینک‌های اغواکننده اینترنتی که پیشنهاد تماس به شماره بین‌المللی دارد، دقت کنند تا در دام کلاهبرداران نیفتند.

کلاهبرداری از راه مکالمه بین الملل | همراه اول هشدار داد

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، تماس‌های ناشناس بین‌المللی، ارتباط با شماره مسابقات شبکه‌های ماهواره‌ای، پیامک‌های حاوی لینک‌های اغواکننده، تعامل با سایت‌های اینترنتی از قبیل دوست‌یابی و شرط‌بندی و مواردی از این دست اغلب به دنبال کلاهبرداری از مشترکان هستند که منجر به صدور صورت‌حساب‌های نجومی برای آنان می‌شود.

در رایج‌ترین شیوه که از قضا در رأس تقلب‌های صنعت تلکام دنیا نیز قرار دارد، مشترکان با تماس‌های از دست رفته‌ای از سرشماره‌های بین‌المللی و با منشأ نامشخص مواجه می‌شوند که در صورت تماس گرفتن با آن شماره‌ها، متحمل هزینه سنگین خواهند شد.

خوشبختانه با توجه به مسائل امنیتی شبکه همراه اول، امکان هک کردن سیمکارت و شماره مشترکان جهت پرداخت ناخواسته هزینه استفاده دیگران برای کلاهبرداران وجود ندارد تا از این طریق بتوانند هزینه‌های سنگینی را به مشترکان تحمیل کنند. بنابراین کلاهبرداران صرفا از طریق وسوسه و تحریک مشترکان اقدام به سوءاستفاده از آن‌ها می‌کنند.

با وجود آن که در سال ۱۳۹۸ با ابلاغ مصوبه ۲۸۹ به اپراتورها، موضوع انتقال مکالمه بین‌الملل مشترکان از سمت شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتورهای کشور منتقل شد و بعد از آن به واسطه قرارداد اپراتورها با شرکت‌های خارجی حمل ترافیک (به اصطلاح کریر) که ترافیک مشترکان را به تمام کشورها و اپراتورهای بین‌المللی حمل می‌کنند، ترافیک مشترکان در ابری از شرکت‌های حامل دست‌به‌دست می‌شود تا به مقصد برسد؛ اما برخی از این قبیل کلاهبرداری‌ها از سمت این شرکت‌ها در حال انجام است که هم به مشترکان و هم به اپراتورها لطمه می‌زند.

همراه اول به مشترکان خود توصیه کرده است در محیط‌های پرریسک و سفرهای خارجی، علاوه بر تعریف قفل گوشی و اثر انگشت، قفل سیمکارت (PIN) خود را هم برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی ناشی از دزدی گوشی و سیمکارت فعال کنند. همچنین این نوید را به مشترکانی که نمی‌خواهند از سرویس مکالمه بین‌الملل استفاده کنند داده است که به زودی بتوانند از طریق یک کد دستوری که اطلاع‌رسانی خواهد شد، محدودیت تماس با مقاصد بین‌المللی را برای شماره خود فعال کنند.

لازم به ذکر است در اختیار گذاشتن بدون نظارت گوشی به کودکان و نوجوانان هم ممکن است باعث تماس خواسته یا ناخواسته با شماره‌های بین‌الملل شود که با توجه به آنی بودن شارژینگ سرویس مکالمه بین‌الملل در اپراتورها، مشترکان با مشاهده قبض میان‌دوره یا مراجعه به اپلیکشن همراه من یا مشاهده شارژ سیمکارت اعتباری خود، می‌توانند به سرعت متوجه این موضوع شوند.

همراه اول در پایان تأکید کرده است که مشترکان در صورت مشاهده تماس ازدست‌رفته (missed call)، به کد کشور تماس‌گیرنده در زمان تماس دقت کنند و در صورتی که در زمان تماس روی صفحه گوشی به جز کدهای ۰۰۹۸ یا ۹۸+ کد دیگری مشاهده شد، بلافاصله تماس را قطع کرده و شماره را بررسی کنند.

مشترکان همراه اول ضمن توجه به هشدارهای مذکور می‌توانند در صورت هرگونه اعتراض به قبوض یا کسر از شارژ خود، با تماس به ۹۹۹۰ مراتب را جهت بررسی اعلام کنند. همچنین مشترکان می‌توانند جهت اطلاع بیشتر از سرویس مکالمه بین‌الملل همراه اول به نشانی https://mci.ir/international-call مراجعه کنند.

ارسال نظر