فناوری چراغ های فوق کم مصرف در معابر شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد

شرکت توانیر راهکارهای علمی مختلفی را برای تعدیل روشنایی و صرفه‌جویی در دستور کار قرار داده که یکی از آن‌ها استفاده از فناوری چراغ های فوق کم مصرف است.

فناوری چراغ های فوق کم مصرف در معابر شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد

مسعود صادقی با اشاره به ضرورت صرفه‌جویی اظهار کرد: «با توجه به اینکه در آستانه ورود به فصل سرما هستیم و اهمیتی که به جهت تأمین سوخت گاز برای نیروگاه‌ها وجود دارد، صرفه‌جویی برای همه زمینه‌های ممکن ضروری است.»

وی با بیان اینکه یکی از زمینه‌های صرفه‌جویی در شبکه‌های برق، روشنایی معابر و بین‌شهری است، اضافه کرد: «شبکه‌های روشنایی معابر و بین‌شهری کشور چیزی حدود ۱۰ میلیون چراغ را شامل می‌شود که باری معادل هزار مگاوات دارد. در نتیجه یکی از ظرفیت‌هایی که می‌توانیم در کاهش مصرف مورد تأکید قرار دهیم، طرح‌های تعدیل روشنایی معابر است.»

وی تشریح کرد: «تعدیل روشنایی معابر به طور سنتی به این معناست که چراغ‌های روشنایی داخل شهر را به صورت یک‌درمیان درمی‌آورند و این مهم زمانی که کشور با محدودیت تأمین انرژی مواجه می‌شود، موجب کاهش مصرف انرژی شبانگاه می‌شود.»

بیشتر بخوانید: نسل جدید کنتور هوشمند برق در راه پایتخت

صادقی با اشاره به تنظیم راهکار‌های مناسب و علمی برای تعدیل روشنایی ادامه داد: «شرکت توانیر در این زمینه رویکردی تحول‌گرا را در دستور کار قرار داده و در طول سال گذشته اقدامات مهمی در چند محور صورت پذیرفته که یکی از آن موارد استفاده از فناوری چراغ های فوق کم مصرف شامل چراغ‌های ال‌ای‌دی و اس‌ام‌دی است. در این رابطه دستورالعمل‌های دقیق و مشخصات فنی کاملاً منطبق بر استاندار‌دهای بین‌المللی تهیه و تنظیم شده و جهت توسعه به‌کارگیری این فناوری در اختیار شرکت‌های توزیع نیروی برق قرار گرفته است.»

وی ادامه داد: «محور دوم مسئله کنترل‌پذیری چراغ‌های روشنایی معابر شهری است که این کنترل‌پذیری امکان قطع و وصل شبکه‌های روشنایی را از راه دور در ساعت کم‌تردد نیمه‌شب فراهم می‌کند. مضافاً در شرایط اضطراری یا زمان مضایق و دشواری‌های خاص شبکه، این فن‌آوری اجازه می‌دهد که شرکت توزیع شبکه‌های روشنایی را در شرایط مورد نیاز و اضطراری قطع نماید و به تعبیری مانع قطعی شبکه‌های خانگی شود.»

به گفته مدیرکل دفتر نظارت بر توزیع توانیر، هر دوی این روش‌ها به روش‌های مختلف مورد تست و آزمایش قرار گرفته است.

تأمین روشنایی در تهران

وی افزود: «در کلانشهر تهران که به عنوان یکی از کلان‌شهر‌های مهم است، تعویض ۱۰ هزار چراغ ال‌ای‌دی فوق کم‌مصرف با چراغ‌های جیوه‌ای در دستور کار قرار دارد. تأمین منابع این کار از طریق مقررات خاصی تنظیم گرفته که امکان مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را از محل صرفه‌جویی مصرف انرژی فراهم می‌آورد. یکی از روش‌های تأمین مالی این فن‌آوری، از طریق صدور و مبادله گواهی برای سرمایه‌گذاران است.»

این مقام‌مسئول اظهار کرد: «این ظرفیت توانایی مهمی است که با توجه به امکانات قانونی و پتانسیل‌های بودجه‌ای که در کشور موجود بوده، امکان اجرای این کار را فراهم آورده است. اگر حمایت‌های سازمان برنامه و بودجه از این منظر اتفاق بیفتد، امکان تغییر تکنولوژی در ابعاد وسیع‌تری با مشارکت بخش خصوصی وجود خواهد داشت.»

ارسال نظر