جهش ۱۵ میلیونی مشترکان اینترنت سیار در سال ۹۹

بنا به آخرین آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور، در سال ۹۹ بیش از ۱۵ میلیون نفر به تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند سیار کشور افزوده شد و حالا به به ۸۴ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۸۲۸ مشترک رسیده است.

جهش ۱۵ میلیونی مشترکان اینترنت سیار در سال ۹۹

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور مدتی است با طراحی سامانه‌ای، گزارش‌های آماری در حوزه فناوری اطلاعات را منتشر می‌کند؛ اطلاعاتی که به شکل برخط در اختیار عموم قرار می‌گیرد. یکی از آمارهای مهم در این سامانه، میزان دسترسی و ضریب نفوذ اینترنت است. بر اساس آخرین آمار سال ۹۸ تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند سیار در کشور ۶۹ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۱۱۵ بود که یک سال بعد با افزایش بیش از ۱۵ میلیونی از مرز ۸۴ میلیون مشترک گذشته است.

این آمار البته در تعداد مشترکان پهن‌باند ثابت آن‌قدر چشمگیر نیست، اما با توجه به بسته ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگانی که در روزهای ابتدایی شیوع کرونا از سوی وزارت ارتباطات برای مردم ایران در نظر گرفته شد و دسترسی به آن روی اینترنت ثابت میسر بود، تعداد مشترکان پهن‌باند ثابت نیز نزدیک به یک میلیون نفر افزایش یافت.

بر اساس آخرین آمار سال ۹۹، تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند ثابت به بیش از ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار مشترک رسیده است.

بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است «در توسعه زیرساخت‌های خدمات الکترونیکی در مناطق محروم و روستایی سرمایه‌گذاری کند، به‌گونه‌ای که امکان ارائه دست‌کم 4 خدمت الکترونیکی اصلی دولت (سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکی) در ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور امکان‌پذیر شود.»

بیشتر بخوانید: چرا برخی روستاها به اینترنت دسترسی ندارند؟

با تلاش‌های انجام شده برای تحقق اهداف تعیین ‌شده، هم‌اکنون ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت در سراسر کشور از ۷.۶۳ درصد در سال ۹۲ به ۱۱.۲۸ درصد در سال جاری و ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند سیار هم از صفر درصد در سال ۹۲ به ۹۱.۰۷ درصد در سال ۹۹ رسیده است.

تعداد اشتراک‌ پهن‌باند ثابت از ۵۸ هزار و ۳۱۰ اشتراک در سال ۹۲ به ۹ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۳۳۷ اشتراک در سال جاری و در حوزه اینترنت پهن‌باند سیار هم از اشتراک صفر در سال ۹۲ به ۷۶ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۱۷۶ اشتراک در سال ۹۹ رسیده است.

وزارت ارتباطات اعلام کرد؛ شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات سال ۹۹ به تفکیک استان‌ها

در حوزه توسعه ارتباطات روستایی نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توانسته است نزدیک به ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار را که تعداد آن‌ها ۳۹ هزار و ۴۶۵ روستا است، به شبکه ارتباطی متصل کند. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته تا پایان سال ۹۹ همه روستاهای کشور به اینترنت پهن‌باند ۳G یا ۴G متصل خواهند شد.

گفتنی است جزئیات دسترسی به اینترنت ثابت و همراه به تفکیک استان به استان در سامانه دیار قابل دسترسی است.

ارسال نظر