محققین داخلی موفق به ساخت تلسکوپ ایرانی شدند | پنج طرح ملی به اشتغال‌زایی می‌انجامد

رسانه کلیک – پنج طرح ملی دانش بنیان امروز به دستور رئیس‌جمهور به مرحله بهره‌برداری می‌رسند. ساخت تلسکوپ ایرانی برای رصدخانه کاشان یکی از مهم‌ترین طرح‌های این برنامه محسوب می‌شود. بهره‌برداری‌های اخیر گویای حمایت دولت از شرکت ‌های دانش بنیان است.

محققین داخلی موفق به ساخت تلسکوپ ایرانی شدند | پنج طرح ملی به اشتغال‌زایی می‌انجامد

به گزارش کلیک، به نقل از ایرنا؛ امروز از پنج طرح ملی دانش‌بنیان به دستور رئیس‌جمهور بهره‌برداری خواهد شد. این طرح‌ها شامل ساخت تلسکوپ، طراحی اتوبوس برقی، راه‌اندازی رصدخانه ملی کاشان و سه خانه خلاق می‌شوند. بر اساس این خبر، ساخت تلسکوپ ایرانی و قرارگیری ایران در میان 10 کشور سازنده تلسکوپ بسیار موردتوجه قرارگرفته است.

بهره‌برداری از این پنج طرح‌ ملی، ۳۸۵ میلیارد تومان هزینه و اشتغال‌زایی برای بیش از هزار نفر در سه استان تهران، اصفهان و کرمانشاه را به همراه دارد.

تلسکوپ ایرانی پنج طرح ملی دانش بنیان امروز به دستور رئیس‌جمهور به مرحله بهره‌برداری می‌رسند

اجرای هفتاد و ششمین برنامه پویش جهش تولید

در هفتاد و ششمین برنامه پویش جهش تولید، پنج طرح‌ ملی دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، مسئولان استانی طرح‌های ملی تا ساعاتی دیگر به صورت ویدئو کنفرانس و به دستور رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری می‌رسند.

ساخت تلسکوپ ایرانی یکی از افتخارات این برنامه است اما بر اساس این خبر، امروز از طرح‌های دیگری مانند رصدخانه ملی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی کاشان، طرح توسعه قوای محرکه الکتریکی اتوبوس برقی شهری دانشگاه تهران، نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان صادراتی ایران ساخت در نمایشگاه بین‌المللی تهران نیز بهره‌برداری خواهد شد.

همچنین خانه‌های خلاق در کاشان، اصفهان و تهران و کارخانه نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه از دیگر طرح‌های ملی هستند که امروز در جهت توسعه زیست‌بوم نوآوری کشور افتتاح خواهند شد.

ساخت تلسکوپ ایرانی به یکی از افتخارات ایران مبدل شد

ساخت تلسکوپ توسط ایران، موجب قرارگیری کشورمان در میان 10 کشور سازنده تلسکوپ در جهان شد. رصدخانه ملی ایران به همت دانشمندان و مهندسان ایرانی به اجرا درآمده است. تمام اجزا و تجهیزات تلسکوپ و گنبد این رصدخانه ساخت ایران است و با اجرای این طرح ایران جزو ۱۰ کشور سازنده تلسکوپ در جهان قرار می‌گیرد.

مکان‌یابی برای ساخت رصدخانه ملی ایران

پنج سال است که بر سر مکان‌یابی ساخت رصدخانه ملی ایران اختلاف‌نظرهایی وجود داشته است؛ اما حال، قله گرگش در جنوب کاشان را از میان ۴۰ قله مطالعه شده برای ساخت این رصدخانه انتخاب کرده‌اند.

قطر آینه اصلی این تلسکوپ ایرانی ۳.۴ متر است و سازه ۹۰ تنی آن با دقت بسیار بالا اجرام آسمانی را ره‌گیری می‌کند. گنبد تلسکوپ ۲۴ متر ارتفاع و ۱۶ متر قطر دارد. بخش چرخان آن ۲۵۰ تن بوده و همچنین این تلسکوپ مجهز به اپتیک فعال است.

تمام این مجموعه پیچیده در محفظه‌ای به ارتفاع نصف برج آزادی بر فراز قله سه هزار و ۶۰۰ متری گرگش قرار می‌گیرند، مجموعه تلسکوپ در داخل گنبد این رصدخانه در طول روز در دمایی سردتر از محیط قرار می‌گیرند.

ساخت تلسکوپ ایرانی توسط پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه انجام شده و با راه‌اندازی آن به پیشرفت روند علمی نجوم در کشور کمک بسیار خواهد شد.

تبسکوپ ایرانی مشخصات تلسکوپ ایرانی به‌کاررفته در رصدخانه کاشان

پروژه اتوبوس برقی نیز مورد حمایت قرار گرفت

امروز به دستور رئیس‌جمهوری از طرح توسعه قوای محرکه الکتریکی اتوبوس برقی شهری دانشگاه تهران نیز بهره‌برداری خواهد شد. این اتوبوس در قالب پروژه‌ای با همکاری دانشگاه تهران و حمایت معاونت علمی در یک شرکت تولیدکننده اتوبوس اجرایی شده است.

۶۰ درصد از هزینه ساخت یک اتوبوس برقی مربوط به قوای محرکه الکتریکی بوده و مابقی آن مربوط به پلتفرم است، این اتوبوس برقی بومی، متناسب با شرایط اقلیمی و جغرافیایی ایران طراحی شده است.

امکان صادرات اتوبوس برقی وجود دارد

به گفته رئیس‌جمهور، بعد از تولید این اتوبوس‌های برقی و تامین نیاز داخلی، امکان صادرات آن نیز وجود دارد. نکته حائز اهمیت در این پروژه آن است که ۷۰ درصد قوای محرکه الکتریکی داخلی سازی و بومی‌سازی شده و طراحی داخل است؛ موتورهای تراکشن الکتریکی، ژنراتور، گیربکس تک سرعته درایوهای کششی، باتری پک‌های هوشمند، سیستم توان کمکی و اینورترها، سیستم توزیع انرژی الکتریکی، سیستم‌های متعدد خنک کاری، همه ساخت داخل و بومی‌سازی شده‌ است.

این پروژه مربوط به توسعه فناوری‌های حوزه قوای محرکه و قطعات و ماژول‌های برقی اتوبوس است که برای اولین بار در کشور صورت می‌پذیرد. همچنین سیاست‌گذاری از ابتدای پروژه به‌گونه‌ای صورت گرفت که توسعه خانواده محصول و پلتفرم اتوبوس تمام برقی و هیبریدی انجام گیرد.

استفاده از ظرفیت‌های ملی و شرکت‌ های دانش بنیان و خلاق از ویژگی‌های ممتاز این پروژه است.

در حال حاضر پنج شرکت دانش بنیان بسیار توانمند در این پروژه مشارکت مستقیم و ۱۲ شرکت دیگر مشارکت غیرمستقیم دارند و بنا به برنامه‌ریزی صورت گرفته شبکه‌ای از ۲۷ شرکت دانش بنیان و خلاق و فناور صنعتی در توسعه پروژه و تولید انبوه آن نقش خواهند داشت.

به گفته مسئولان این پروژه فاز اول تولید این اتوبوس‌های برقی کمتر از یک سال دیگر به نتیجه خواهد رسید، این اتوبوس الکتریکی طی کمتر از یک سال و نیم دیگر به مرحله سر تولید (SOP) می‌رسد.

نمایشگاه دائمی صادراتی محصولات دانش بنیان آغاز به کارکرد

از خانه نوآوری و فناوری صادراتی ایران (Iran House of Innovation and Technology) نه تنها برای نمایش، بلکه برای عرضه و فروش محصولات دانش‌بنیان به سایر کشورها نیز می‌توان بهره برد.

محصولات فناورانه داخلی در حال حاضر به مرحله‌ای از رشد و بلوغ رسیده‌اند که می‌توانند در بازارهای بین‌المللی با شرکت‌های تراز اول دنیا به رقابت بپردازند.

خانه فناوری و نوآوری ایران در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران راه‌اندازی می‌شود

بعد از برپایی خانه‌های نوآوری و فناوری صادراتی ایران در سه کشور کنیا، آذربایجان و سوریه، این بار خانه نوآوری و فناوری صادراتی ایران به صورت دائمی در کشور در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران راه‌اندازی شده تا رونق‌بخش صادرات خارجی در حوزه دانش‌ بنیان باشد.

در این مرکز دستاوردهای شرکت های دانش بنیان که ظرفیت صادراتی دارند، به نمایش گذاشته می‌شوند، کارکرد این نمایشگاه دائمی به تصویر کشیده شدن محصولات دانش بنیان متناسب با برنامه‌های مختلف است.

در این مرکز دستاوردهای دانش بنیان در حوزه‌های مختلف همچون مواد پیشرفته، صنایع خلاق، زیست‌فناوری و سایر حوزه‌ها که قابلیت صادرات دارند، به نمایش گذاشته می‌شود، امروز نیز با بازید وزیر بهداشت دستاوردهای این نمایشگاه در حوزه پزشکی و سیمولاتورها به نمایش گذاشته شده است.

تلسکوپ ایرانی ۳ خانه خلاق و نوآوری در ۳ استان راه‌اندازی شدند

سایر دستاوردهای خانه نوآوری و فناوری

این خانه‌های نوآوری و فناوری صادراتی توسط معاونت علمی و مرکز تعاملات این معاونت راه‌اندازی شده است و در مواقع لازم وزارتخانه‌ها می‌توانند درخواست داشته باشند که دستاوردهای یک حوزه در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شود. همچنین بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته با خانه‌های نوآوری و صادرات ایران در کشورهای دیگر، هیات های تجاری می‌توانند از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان صادراتی در این مکان بازدید کنند.

برج فناوری کرمانشاه، نماد فناوری غرب کشور

برج فناوری کرمانشاه به عنوان نماد فناوری غرب کشور امروز طی ارتباط تصویری با حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری و با حضور رئیس جهاد دانشگاهی و استاندار افتتاح شد.

عملیات اجرایی ساخت این برج فناوری در راستای تامین فضای اداری، آزمایشگاهی و نمایشگاهی واحدهای فناور در سال ۱۳۸۹ در ۱۶ طبقه و ۲۰ هزار مترمربع زیربنا آغاز شد.

در این برج که توسط جهاد دانشگاهی کرمانشاه و با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری و ریاست جمهوری و استانداری کرمانشاه احداث شده است، علاوه بر تامین فضای لازم جهت استقرار شرکت های دانش بنیان و فناور، فضای لازم برای حضور شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تخصصی، دفاتر انتقال فناوری دانشگاه‌ها، نهادهای مالی و سرمایه‌گذاری، شتاب‌دهنده‌ها و واحدهای تحقیق و توسعه صنایع بزرگ نیز فراهم شده است.

در حال حاضر بالغ‌بر ۲۵۰ واحد فناور تحت حمایت پارک علم و فناوری کرمانشاه هستند که با بهره‌برداری از برج فناوری ۲۰ هزار مترمربع (۳۲۳ درصد) به فضاهای قابل واگذاری به واحدهای فناور و دانش بنیان افزوده شده و فضای لازم برای استقرار ۱۱۰ شرکت فناور جدید فراهم می‌شود.

در کنار ۱۱۰ شرکت فناور و ایجاد فضاهای اشتراکی، مراکز نوآوری، شتاب‌دهنده‌ها، ستاد پارک علم و فناوری، مؤسسات رشد یافته، واحدهای فناور در مرحله‌ی پیش رشد و رشد، دفاتر کارگزاری و انتقال فناوری، مؤسسات مالی و صندوق‌های سرمایه‌گذار خطرپذیر و مؤسسات خدمات رسان به واحدهای مستقر در این برج فناوری که در یکی از بهترین نقاط شهری به جهت دسترسی آسان به مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی ساخته شده مستقر می‌شوند و امید آن می‌رود که از این طریق گامی اساسی در توسعه اکوسیستم نوآوری و فناوری استان کرمانشاه برداشته شود.

تلسکوپ ایرانی برج فناوری کرمانشاه، نماد فناوری غرب کشور

۳ خانه خلاق و نوآوری در ۳ استان راه‌اندازی شدند

با توجه به سیاست‌ها و اهداف معاونت علمی در راستای توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق و فرهنگی تاسیس و حمایت از شکل‌گیری خانه‌های خلاق و نواری در دستور کار معاونت علمی قرار گرفت که برای جذب ایده‌های نیروی انسانی فارغ‌التحصیل حوزه‌های علوم انسانی و فرهنگ و هنر که ۵۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را شامل می‌شود و در حل مسائل جامعه و کمک به آموزش و مهارت افزایی و اشتغال‌زایی ایشان باشد.

در پلتفرم خانه‌های «خلاق و نوآوری» از طریق واگذاری محل استقرار، زیرساخت، شبکه منتورینگ، در اختیار قرار دادن تجهیزات لازم و آزمایشگاه، تیم سازی و کمک به توسعه محصول، حمایت و تسهیلات مالی، تحریک تقاضا و بازار سازی و تکمیل زنجیره تولید و صادرات به توسعه و پایداری کسب و کارهای نوپا و شرکت‌های خلاق می‌پردازد در این زمینه خانه‌های «خلاق و نوآوری» محل تولید شرکت‌های خلاق نقش ایفا می‌کند.

امروز در تماس تصویری با رئیس‌جمهور سه خانه خلاق و نوآوری به نام‌های خانه خلاق بهزاد «ب» در تهران، خانه خلاق قزوینی‌ها در اصفهان و خانه خلاق گذر در کاشان با سرمایه‌گذاری ۱۹ میلیارد تومانی بخش خصوصی و ۸۵۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری بخش دولتی در قالب وام به بهره‌برداری رسیدند.

صنایع خلاق و فرهنگی، آن دسته فعالیت‌های اقتصادی هستند که ریشه آن‌ها در نوآوری، خلاقیت، مهارت، استعداد و میراث فرهنگی است. همچنین این صنایع پتانسیل مطلوبی برای اشتغال‌زایی و تولید ثروت دارند.

صنایع خلاق و فرهنگی در ۹ دسته «کسب‌ و کارهای دیجیتال و فضای مجازی»، «صنایع دیداری و شنیداری»،«صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی»،«هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی»،«بازی، اسباب‌بازی و سرگرمی»،« طراحی و معماری»،«چاپ و نشر- یادگیری»،«گیاهان دارویی و طب سنتی»،«مد و لباس» تقسیم‌بندی شده است و امروز با راه‌اندازی این ۳ خانه خلاق و نوآوری در کشور در مجموع ۹ خانه خلاق و نوآوری راه‌اندازی شده و فعال هستند.

ارسال نظر