امتحانات مجازی با نظارت پلیس فتا برگزار می‌شود

رسانه کلیک - سودجویان و متخلفان در امتحانات مجازی دانشگاه‌ها توسط پلیس فتا پیگیری می‌شوند. رعایت دستورالعمل‌های متنوع برای ارزیابی دانشجوها در طول ترم الکترونیکی، موجب بالا رفتن صحت این ارزیابی‌ها می‌شود.

امتحانات مجازی با نظارت پلیس فتا برگزار می‌شود

به گزارش کلیک، به نقل از ایرنا؛ علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از پیگیری پلیس فتا برای شناسایی سودجویان و متخلفان در امتحانات مجازی دانشگاه‌ها خبر داد و خواستار تغییر روند ارزیابی دانشجویان از روش سنتی به روش ارزیابی در طول ترم‌های الکترونیکی شد.

صدیق در این زمینه اظهار داشت:

در ایام برگزاری امتحانات مجازی، تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی برای امتحان دادن به جای دیگر دانشجویان یا موارد دیگر منتشر می‌شود. مواردی از این تخلفات در فضای مجازی توسط یکی از دانشگاه‌ها به وزارت علوم گزارش شد که از طریق معاونت حقوقی در حال پیگیری برای برخورد پلیس فتا با این افراد سودجو هستیم.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: معاونان آموزشی دانشگاه‌ها بیشتر در جریان این تخلفات قرار می‌گیرند؛ بنابراین باید اطلاعات دانشجویان و متخلفان را از فضای مجازی دریافت کنند.

آیا امکان دریافت گزارش میزان تخلفات در امتحانات مجازی پایان ترم وجود دارد؟

سنجش این موضوع شاید غیرممکن باشد، چرا که برخی دانشجویان حتی در امتحانات پایان ترم حضوری هم تقلب می‌کنند اما فقط مواردی مشخص می‌شود که کارشان به کمیته انضباطی کشیده می‌شود.

ازآنجایی‌که گزارش مکتوبی که بر اساس اعلام استاد باشد وجود ندارد، در نتیجه به‌صورت مستند نمی‌توان به افزایش میزان تقلب‌ها در امتحانات مجازی اشاره کرد.

خاکی صدیق درباره تمهیدات وزارت علوم برای کاهش تقلب در امتحانات مجازی پایان ترم توضیح داد:

دستورالعمل‌های متنوعی برای ارزیابی دانشجو در طول ترم الکترونیکی به دانشگاه‌ها ارسال شد که اگر رعایت کنند، ارزیابی دانشجویان در ایام امتحانات مجازی از صحت بالاتری برخوردار می‌شود. درواقع، به‌جای اینکه استادان امتحانات میان ترم داشته باشند، ارزیابی به‌صورت مستمر انجام می‌شود.

ارزیابی سنتی دانشجویان ادامه دارد

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به تغییر نکردن شیوه ارزیابی دانشجویان توسط برخی اساتید گفت:

برخی استادان شیوه ارزیابی را در طول ترم‌های الکترونیکی عوض نکرده‌اند، ارزیابی دانشجو را منوط به میان ترم و پایان ترم قرار داده‌اند و تمرینات را به‌صورت سنتی انجام می‌دهند.

آمار تقلب در دانشگاه‌های برتر کمتر است

بررسی‌های پلیس فتا حاکی از آن است که آمار تقلب نه‌تنها در دانشگاه‌های برتر کمتر است بلکه استادان در این دانشگاه‌ها، خود را با روش‌های جدید تطبیق داده‌اند و راهکارهای نوینی برای ارزیابی درست‌تر دانشجویان در نظر گرفته‌اند.

ظاهرا برخی موسسات غیردولتی غیرانتفاعی هم از سامانه‌های بسیار قوی برای ارزیابی دانشجویان استفاده می‌کنند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان تاکید کرد که برخی اساتید به تغییر سبک ارزیابی توجه نکرده و همچنان روش خود را در پیش‌گرفته‌اند. حال اینکه؛ بارها بر لزوم تغییر سبک ارزیابی به دلیل برخی اشکالات پیش آمده تاکید شده است؛ چرا که به دلیل عدم حضور فیزیکی دانشجویان امکان بروز تقلب و رفتارهای نادرست در امتحانات مجازی افزایش می‌یابد.

ارسال نظر