5 محصول فناوری ایران دنیای تکنولوژی را به لرزه درآورد!

رسانه کلیک – 5 محصول فناوری ایران از سوی محققان ایرانی مقیم خارج برای سرمایه‌گذاران ارائه شدند. در این میان، طرح سوم و چهارم یعنی ارائه سامانه‌ای برای بازار رمزارزها و معرفی محصولی برای شناسایی اخبار جعلی در دنیای فناوری و ارتباطات خوش درخشیده‌اند.

5 محصول فناوری ایران دنیای تکنولوژی را به لرزه درآورد!

به گزارش کلیک، به نقل از ایسنا؛ 5 فناور و محقق ایرانی مقیم خارج، در اولین برنامه متخصصان خارج از کشور که از سوی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد، از طرح‌های خود در برابر سرمایه‌گذاران دفاع کردند. در ادامه با این 5 محصول فناوری ایران بیشتر آشنا خواهید شد.

طرح اول، مبدل فوق هوشمند پریز برق مبتنی بر یادگیری ماشین تحت رایانش ابری

دکتر علیرضا مزینانی، دانش‌آموخته دوره دکتری دانشگاه هوافضای پکن و مجری اولین طرح از 5 محصول فناوری ایران است. وی در توضیح این طرح گفت:

نسخه اولیه این محصول با همکاری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف تولیدشده است و طراحی و ساخت نمونه توسعه‌یافته این محصول را در دستور کار داریم. نسخه اول این محصول مبتنی بر وای فای و نسخه دوم آن مبتنی بر فناوری GSM و نیازمند سیم‌کارت است.

وی با بیان اینکه این مبدل ابزاری میان دستگاه‌های برقی و پریز برق است، اظهار کرد: این سامانه قادر است کلیه اطلاعات و داده‌های برق مانند میزان ولتاژ، جریان و پاور را اندازه‌گیری و ذخیره‌سازی کند.بهینه‌سازی مصرف انرژی از مزیت‌های این مبدل بوده و با استفاده از نسخه اول این محصول ۵ تا ۱۰ درصد و با استفاده از نسخه دوم ۱۰ تا ۱۵ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی خواهد شد.

مزایای طرح مبدل فوق هوشمند پریز برق

محققان این طرح، نظارت و کمک به افراد معلول و سالمند در بهینه‌سازی مصرف برق، امکان ایجاد بانک داده برای راه‌اندازی شهر هوشمند را از مزایای این محصول دانسته و یادآور شدند:

برای کاربردی شدن این مبدل نیازی به تعویض پریزها نیست، بلکه کافی است با استفاده از دوشاخه هوشمند و واردکردن آن در پریزهای قدیمی اقدام به بهینه‌سازی مصرف انرژی در خانه کرد.

طرح دوم، دستگاهی برای تصویربرداری حین عمل جراحی

دومین طرح از 5 محصول فناوری ایران «دستگاه تصویربرداری فلوئورسنت حین عمل جراحی» بوده است.

دکتر سارا پهلوان، مجری این طرح دراین‌باره توضیح داد:

اکثر سکته‌های قلبی براثر گرفتگی عروق تغذیه‌کننده قلبی رخ می‌دهد و این دستگاه امکان آشکارسازی عروق را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد:

تا چندی پیش در عمل‌های جراحی مانند پیوند عضو، بای پس و برداشتن تومورها، جراحان امکان مشاهده در لحظه عروق خونی و جریان درون آن‌ها را هم‌زمان با انجام عمل جراحی نداشتند و بیشتر بر اساس تجربه اقدام به انجام چنین اعمال جراحی می‌کردند.

پهلوان اظهار کرد:

در این راستا نیاز به دستگاهی است که جراح در حین عمل جراحی پیوند عروق، جریان خون را در این عروق به‌صورت کیفی و کمی بررسی کند تا خطای پیوند کاهش یابد که تاکنون ۳ فناوری «سی تی اسکن»، «امواج فراصوت و سونوگرافی» و «تصویربرداری فلوئورسنت» وارد اتاق‌های جراحی شدند که استفاده از سی تی اسکن، اثرات جانبی به دلیل استفاده از پرتوهای یون‌ساز بر روی بافت‌ها دارد.

مجری دومین طرح فناوری ایران، با بیان اینکه امواج فراصوت و سونوگرافی، تصویر باکیفیتی از عروق به جراح ارائه نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: روش فلوئورسنت یک فناوری جدید و پیشرفته‌ای است که می‌تواند تصاویر با وضوح‌بالا و داده‌های کمی و کیفی در حین عمل جراحی به پزشک ارائه دهد و به دلیل کاربرد لنز در آن استفاده از این روش کم‌هزینه است.

پهلوان، با تاکید بر اینکه دستگاه تصویربرداری فلوئورسنت حین عمل جراحی ساخته‌شده ارزیابی دقیقی به جراح در زمان پیوند عروق می‌دهد، اضافه کرد: این دستگاه خطای انسانی در پیوند اعضا و برداشتن تومورها را کاهش می‌دهد.به گفته وی در حال حاضر نمونه اولیه این دستگاه ساخته‌شده و بهینه‌سازی و توسعه نمونه بالینی این دستگاه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و پژوهشگاه رویان در دستور کار قرار دارد.

وی استفاده از پلاریزور برای بهبود کیفیت تصاویر، مقرون‌به‌صرفه بودن، کاربرد آسان به دلیل بومی‌سازی شدن این دستگاه، استفاده از منبع نوری ارزان‌قیمت و ایمن را از مزایای رقابتی این دستگاه نام برد.

طرح سوم فناوری ایران، ارائه سامانه‌ای برای بازار رمزارزها

مطهر جعفریان و علی ابراهیمی از محققان سامانه «سبد» موفق به ارائه فناوری بر اساس هوش مصنوعی برای سرمایه‌گذاری بر روی رمز ارزها شدند.

جعفریان، اساس این سامانه را هوش مصنوعی با محوریت الگوریتم‌ها دانست و یادآور شد: با توجه به حجم دیتاها در دنیای امروز، استفاده از الگوریتم‎ها می‌تواند ما را در این زمینه یاری کند؛ چرا که الگوریتم‌ها قادر هستند در مقیاس بزرگ، کارها را با دقت بالا اجرایی کنند.

چهارمین محصول از 5 محصول فناوری ایران، معرفی محصولی برای شناسایی اخبار جعلی بود

مسعود قیومی، مجری طرح و عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت:

حوزه فعالیت ما تولید نرم‌افزار، هوش مصنوعی، پردازش زبان متن، پردازش داده و اینترنت اشیاء است و بر اساس این فناوری سامانه‌های مختلفی عرضه کردیم که سامانه «تشخیص اخبار جعلی» یکی از این محصولات است.

وی سامانه رصد و تحلیل رسانه‌های اجتماعی، سامانه تحلیل شخصیتی مبتنی بر متن، سامانه هوشمند آموزش و سامانه کمک‌رسان نگارش متن ویژه معلولان را از دیگر محصولات این شرکت عنوان کرد.

قیومی با اشاره به طراحی و ساخت سامانه تشخیص اخبار جعلی، توضیح داد: اخبار جعلی مطالبی هستند که از ساختار و محتوای اخبار رسانه‌ها تقلید می‌کنند، ولی ازلحاظ فرآیند انتشار و اهداف، با اخبار رسمی تفاوت دارند و اخبار دروغ نیز اطلاعاتی است که از روی عمد و باهدف فریب مردم منتشرشده‌اند.

مجری طرح یادآور شد: سامانه تشخیص اخبار جعلی یک سامانه تحت وب است که قابلیت تشخیص اخبار جعلی فارسی و انگلیسی را دارد.

طرح پنجم، راهکاری برای ارتقای امنیت شبکه در سازمان‌ها

دکتر علیرضا شاملی مجری پنجمین طرح از 5 محصول فناوری ایران است که درباره طرح ارتقای امنیت شبکه در سازمان‌ها گفت:

ما با بررسی سازمان‌ها دریافتیم که آن‌ها در مدیریت امنیت خود دچار مشکلاتی هستند که چالش مختص ایران نیست، بلکه بسیاری از کشورها با آن مواجه هستند.

وی دلیل این امر را عدم طراحی ابزارهای مناسب دانست و گفت: ما با پیاده‌سازی نرم‌افزاری توانستیم ابزاری برای ارتقای امنیت در سازمان‌ها ارائه دهیم.

ارسال نظر