ورود مجلس به موضوع سامانه تی‌تک برای جلوگیری از قاچاق معکوس دارو

رسانه کلیک - جلیل میرمحمدی میبدی با بیان این‌‌که ارز دولتی تخصیص یافته به واردات داروها باید حذف و حمایت بیمه‌‌ای بیشتر شود، گفت: اگر سامانه تی‌تک به طور جامع اجرا و استفاده شود، قاچاق معکوس دارو در کشور ایجاد نخواهد شد.

ورود مجلس به موضوع سامانه تی‌تک برای جلوگیری از قاچاق معکوس دارو
جلیل میرمحمدی میبدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این‌‌که قاچاق دارو به دلیل واردات داروها با ارز دولتی 4200 تومانی به کشور و در نتیجه پایین‌تر بودن قیمت دارو در ایران نسبت به کشورهای همجوار رخ می‌دهد اظهار کرد: به دلیل این اختلاف قیمتی، سودجویان داروها را از کشور ما به کشورهای همسایه قاچاق می‌‌کنند و در آن‌‌جا به فروش می‌‌رسانند.
به نقل از ایسنا، میرمحمدی میبدی با ارایه مثالی ادامه داد: فرض کنید قیمت دارویی که می‌‌خواهیم وارد کشور کنیم، یک دلار باشد؛ قیمت این دارو با ارز دولتی، 4200 تومان می‌‌شود اما همین دارو در خارج از کشور با ارز آزاد (که نرخ آن بین 20 تا 30 هزار تومان است) به فروش می‌‌رسد و بنابراین سود زیادی به جیب قاچاقچیان دارو وارد می‌‌شود.
میرمحمدی با بیان این‌‌که به دلیل تخصیص ارز دولتی به واردات داروها، زمینه سوءاستفاده برای سودجویان فراهم می‌‌شود، گفت: راهکار این است که به جای آن‌‌که دارو با ارز دولتی وارد شود، با ارز نیمایی وارد کشور شود تا قیمت آن با کشورهای همجوار تقریباً یکسان شود و انگیزه‌‌ای برای قاچاق معکوس دارو به وجود نیاید؛ از سوی دیگر برای آن‌‌که بیمار متحمل افزایش قیمت دارو، ناشی از حذف ارز دولتی دارو نشود، باید حمایت بیمه‌‌ای را افزایش دهیم که برای این‌‌ کار به‌‌جای آن‌‌که یارانه در مبدأ برای ورود دارو داده شود، باید آن را به بیمه‌‌ها بدهیم.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای مجلس پیگیر حذف ارز دولتی برای واردات داروها هستند و باید مابه‌‌التفاوت ارزی به بیمه‌‌ها پرداخت شود تا حمایت بیمه‌‌ای افزایش یابد و مردم دچار افزایش هزینه‌‌های درمانی و دارویی نشوند.
وی درباره اهمیت استفاده از سامانه تی‌تک در جلوگیری از پدیده قاچاق معکوس گفت: داروهایی که از خارج از کشور وارد می‌‌شوند در سامانه تی‌‌تک ثبت می‌‌شوند و مسیر تأمین و توزیع دارو در این سامانه مشخص می‌‌شود؛ یعنی مشخص می‌‌شود که دارو چگونه وارد شده و به دست کدام شرکت پخش، انبار و داروخانه و بیمار رسیده است؛ بنابراین اگر این سامانه به طور جامع اجرا و استفاده شود انتظار می‌‌رود که چیزی به نام قاچاق معکوس دارو در کشور ایجاد نشود اما متأسفانه امروزه ما شاهد قاچاق معکوس داروها هستیم.
وی گفت: باید استفاده از سامانه تی‌تک افزایش ‌‌یابد و به نظر من با حذف ارز دولتی و پرداخت مابه‌‌التفاوت ارزی به بیمه‌‌ها، انگیزه استفاده از سامانه تی‌‌تک نیز افزایش می‌‌یابد.
ارسال نظر