تصویب دستورالعمل‌های اجرایی رفع مشکلات تعزیراتی دستگاه‌های استخراج رمزارز

رسانه کلیک -  دستورالعمل اجرایی رفع مشکلات تعزیراتی دستگاه‌های استخراج رمزارز موجود در کشور به تصویب رسیده و در روز شنبه به کلیه نهادهای مربوطه ابلاغ خواهد شد.

تصویب دستورالعمل‌های اجرایی رفع مشکلات تعزیراتی دستگاه‌های استخراج رمزارز
به نقل از پیوست، این دستورالعمل در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور وزیر کشور و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصویب شده است.
به نظر می‌رسد نامه محمود واعظی، رئیس دفتر نهاد ریاست جمهوری به رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبنی بر اجرایی شدن مصوبه مربوط به تعیین تکلیف تجهیزات و مشکلات تعزیراتی دستگاه‌های استخراج رمزارز موجود در کشور موجب تسریع در روند بررسی و تصویب این دستورالعمل شده است.
محمد رضا شریفی رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک‌چین ایرن با اعلام این خبر گفت: «امیدواریم که طی هفته آتی شاهد شروع روند اجرای مصوبه مذکور باشیم.»
او اعلام کرد: «دستورالعمل مصوب ستاد مبارزه با قاچاق کالا که شنبه ابلاغ می‌شود شامل تمام پرونده‌های موجود به‌جز پرونده‌هایی که اجرای احکام آنها به اتمام رسیده و مختومه شده خواهد شد.»
طبق مصوبه دولت، کلیه دارندگان دستگا‌ های استخراج رمز ارز (ماینر) مکلف شده بودند حداکثر ظرف مدت یک ماه از زمان اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، نسبت به ثبت مشخصات هویتی خود به همراه تعداد و نوع دستگاه‌هایی که در مالکیت آنها است، در سامانه‌ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین کرده، مطابق فرم موجود در این سامانه اقدام کرده و از طریق درگاه پرداخت اینترنتی در نظر گرفته شده در همین سامانه، نسبت به پرداخت کلیه حقوق و عوارض دولتی اقدام کنند.
هم‌اکنون بسیاری از دارندگان دستگاه‌‌های استخراج رمزارز که پیش از مصوبه دولت اقدام به واردات این دستگاه‌ها کرده بودند، تجهیزات وارداتی خود را در سامانه بهین‌یاب ثبت کرده‌اند اما به دلیل اینکه هنوز ستاد مبارزه با قاچاق کالا نحوه تعیین تکلیف این دستگا‌ه‌هایی که از سوی دولت به عنوان کالای قاچاق ضبط شده بود را مشخص نکرده بود و همین امر موجب می‌شد تا عملا مصوبه دولت شکل اجرایی به خود نگرفته بود. حال با این دستورالعملی که روز گذشته به تصویب رسیده و مقرر شده که شنبه به تمامی سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شود به صورت کامل مشکل دستگاه‌‌هایی که پیش از این وارد کشور شده است مرتفع می‌شود.
رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک‌چین گفت: «این مسیر بطور واضح به عنوان روندی برای خوداظهاری ایجاد شده و تصمیم در خصوص بهره گیری و عواقب آن کاملا بر عهده خود فرد است. طبق گفته او پس از آغاز فرایند خود اظهاری که از زمان ثبت دستگا‌ه‌ها در سامانه بهین‌یاب آغاز می‌شود، فرصتی یک ماهه لحاظ شدیده تا هر شخصی با صلاح‌دید خود در این فرآیند شرکت کند».
شریفی افزود: «اینکه در آینده و پس از بسته شدن پرونده‌های تعزیراتی و ثبت دستگاه‌ها چه اتفاقاتی رقم خواهد خورد و جوانب آن هنوز بر هیچ‌کس حتی متولیان امر نیز روشن نیست.»
او تاکید کرد: «به‌طور قطع پس از اتمام این ضرب الاجل هرگونه برخوردی که با دستگاه‌های غیر مجاز صورت گیرد قابل مذاکره و دفاع از جانب هیچ شخصی نخواهد بود.»
شریفی گفت: «هنوز موانع دیگری در این مسیر همانند تمدید مجوزهای صادره وزارت صمت که مهلت بهره‌برداری از آنها به اتمام رسیده برای برخورداری از این فرصت وجود دارد و در انجمن بلاکچین ایران با تمام توان در حال پیگیری جهت رفع این موانع هستیم.»
ارسال نظر