نشست خبری «کمیسیون سخت‌افزار» سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برگزار شد

رسانه کلیک - نشست خبری «کمیسیون سخت‌افزار» سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با موضوع «مشکلات تأمین ارز و واردات کالاهای فاوا»، صبح امروز به‌صورت آنلاین برگزار شد.

نشست خبری «کمیسیون سخت‌افزار» سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برگزار شد

در این نشست اعضای کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای انتقادات خود را نسبت به مشکلات تأمین ارز و واردات کالاهای فاوا مطرح کرده و مهم‌ترین مشکل واردات را ثبت سفارش کالاهای آی‌تی‌ و به دنبال آن تخصیص و تامین ارز از سوی بانک مرکزی اعلام کردند.

رئیس «کمیسیون سخت‌افزار» سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با عنوان این موضوع که شیوع ویروس کرونا مشکلات بزرگی در دل خورد برای حوزه سخت افزار به همراه آورده است گفت:« با آغاز سال تحصیلی و فراگیری بیماری کرونا، آموزش مجازی بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است. همین موضوع اهمیت دسترسی به سخت‌افزار کامپیوتری بیش از گذشته اهمیت پررنگ کرده است.

او با اشاره به این موضوع که زیرساخت و بستر نسبتا مناسبی از سوی وزارت ارتباطات برای این کار مهیا شده است تاکید کرد:« اما نیاز به سخت‌افزارهایی مانند تبلت، موبایل هوشمند و لپ‌تاپ هنوز مرتفع نشده و مشکلاتی دارد.»

«سیامک غنیمی‌فرد» با تاکید بر این موضوع که قیمت‌ تجهیزات گران است افزود:« بسیاری از خانواده‌ها به دلایل مختلف نمی‌توانند کالای مورد نیاز خود را تهیه کنند.»

او با اشاره به این موضوع که وزارت بهداشت در سال جاری توانست با استفاده از فناوری اطلاعات، غربالگری ۶۵ میلیون شهروند را با سرعت و شتاب بیشتری انجام دهد افزود:« تمام این مسائل نشان می‌دهد که فناوری اطلاعات تا چه میزانی توانسته در مقابله با ویروس کرونا در حوزه‌های آموزش مجازی، دورکاری، حمل و نقل هوشمند، خرید و مسائلی از این دست نقش اصلی را ایفا کند. اما کمبود دیوایس‌ها باعث بروز مشکلاتی در این زمینه شده است.»

در ادامه حمید توسلی عضو کمیسیون سخت‌افزار و تولیدکنندگان تجهیزات IT با تاکید بر این موضوع که تولیدکنندگان در داخل و خارج از کشور مشکلاتی برای خرید دارد که عمده آن تخصیص ارز است اضافه کرد:« از سه سال قبل قرار شد از کالای ایرانی حمایت شود. امسال نیز سال جهش تولید است و افرادی که در زمینه واردات حضور داشتند الان به تولیدکننده تبدیل شده‌اند که اتفاق مبارکی است.»

او با تاکید بر این موضوع که در زمینه تولید با دنیا فاصله زیادی داریم، ادامه داد:« ما می‌توانیم کالاهایی را بومی‌سازی و بر اساس نیاز مشتریان به بازار عرضه کنیم. این کالاها مشتریان خاص خود را دارد اما مشکل تولیدکننده بحث چرخه تامین کالا است. »

توسلی زمان حدودی رسیدن کالای منفصله به دست تولیدکننده را حدود 10 ماه عنوان کرد و با تاکید بر اینکه این مدت زمان زیادی است گفت:« اگر دولت قصد دارد تجهیزات را وارد کند، به طور رسمی اعلام شود تا بخش خصوصی کنار بنشیند.»

«پیمان مهاجر ایروانی» عضو کمیسیون سخت‌افزار نیز در خصوص مشکلات گفت:« زمانی که شرکت‌ها واردات کالا را به روش درست انجام می‌دهند، حق گمرک و مالیات به دولت داده می‌شود اما ورود کالا با روش‌های ناشناخته نه تنها باعث خروج ارز از کشور می‌شود، بلکه منافع دولتی هم حیف شده و به دست دولت نمی‌رسد.»

مهاجر ایروانی با تاکید بر اینکه برای برون‌رفت بخش دولتی باید شفافیت‌هایی صورت بگیرد افزود:« چون ما در بخش سخت‌افزار واقعا نمی‌دانیم تکلیف چیست. تنها چیزی که مشخص شده تعیین سقف برای کارت‌های بازرگانی است که در آن خصوص هم نمی‌دانیم سقف نیاز بازار را برطرف می‌کند یا نه»

او با تاکید دوباره بر این موضوع که مشکل کنونی آنها تخصیص ارز و صبت سفارش است اضافه کرد:« تقاضا داریم دولت از همفکری با تشکل‌های خصوصی استفاده کند.»

اشکان ابراهیمی از کمیسیون سخت افزار نیز در ادامه این نشست با اشاره به این موضوع که تخصیص و تامین ارز توسط بانک مرکزی به شکلی مدیریت می‌شود که معضلات زیادی در زیر مجموعه‌های تولیدی ایجاد کرده است ادامه داد:« دیرکرد تخصیص ارزها باعث دپو شدن کالا در گمرک شده و چرخه تامین و توزیع با مشکل رو به رو شده است.»

او با عنوان اینکه بانک به جای نظارت بر زیرمجموعه‌های خود به فعالیت بازرگانان نظارت دارد و حتی بر اولویت‌های قانونی نیز ممیزی می‌گذارد ادامه داد:« در گذشته این مسئولیت بر عهده وزارت صمت بود اما اکنون روال به شکل عجیبی پیچیده شده است. این مساله باعث شده کالاهای مستعمل و قاچاق وارد کشور شود.»

عضو کمیسیون سخت افزار با تاکید بر این نکته که کالاهای مستعمل خطرات امنیتی دارند و هیچ‌کدام از تست‌ها برای کالاها انجام نمی‌شود ادامه داد:« اکنون تخصیص ارز برای واردات کالا حدود سه تا چهار ماه طول می‌کشد، اما کالای قاچاق در کمتر از سه هفته از مبدا به مقصد می‌رسد.»

او با اشاره به این موضوع که کالاهای مربوط به IT لوکس نیستند و تمام روند زندگی افراد در این روزها به این کالاها مربوط است در پایان گفت:« به علت شدت گرفتن ارتباطات آنلاین، دورکاری و آموزش مجازی نیاز به کالاهای IT داریم. در شیوع کووید ۱۹ بیشتر بیمارستان‌ها نیاز به این تجهیزات دارند، چرا که تجهیزات روز دنیا IT محور هستند.»

ارسال نظر