امضای تفاهم‌نامه برای سرمایه‌گذاری ۳ هزار میلیاردی توسعه شبکه ملی

رسانه کلیک - شرکت مخابرات ایران و سندیکای صنعت مخابرات در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تفاهم‌نامه‌ای را امضا کردند.

امضای تفاهم‌نامه برای سرمایه‌گذاری ۳ هزار میلیاردی توسعه شبکه ملی

در حاشیه‌ی برپایی نمایشگاه دستاوردهای پیشرفته بومی شبکه ملی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات که با حضور ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد، سید مجید صدری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران به وظایفی که در شبکه ملی اطلاعات برای این شرکت تکلیف شده است اشاره کرد و گفت: ایجاد زیرساخت های مناسب در لایه شبکه دسترسی و شبکه مترواترنت از تکالیف شرکت مخابرات ایران است تا همه اپراتورها و سایر بخش های مرتبط بتوانند از شبکه ملی اطلاعات بهره مند شوند.

او افزود: مطابق با این تفاهم نامه، شرکت مخابرات برای توسعه شبکه ملی اطلاعات از تولیدات داخلی سندیکای صنعت مخابرات استفاده می کند.

سید مجید صدری ضمن اشاره به اینکه هم اکنون ۷۵ درصد از تجهیزات شبکه مخابراتی کشور در داخل تولید می‌شود، گفت: در دو سال گذشته، ۱۰۰ میلیون یورو از تجهیزاتی که تا پیش از این از خارج کشور تهیه می‌شد، بومی سازی و تولید داخل جایگزین آن شد.

وی تاکید کرد: با امضای این تفاهم نامه بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان برای توسعه و ایجاد زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات سرمایه گذاری می شود. در این راستا کیفیت تجهیزات ‌داخلی باید با محصول خارجی قابل رقابت باشد و خدمات با کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد.

او همچنین افزود: شرکت مخابرات ایران در شبکه دسترسی نیز تاکنون ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است.

ایجاد دبیرخانه بومی سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات

در این مراسم فرامرز رستگار، رئیس سندیکای صنعت مخابرات ایران نیز به احصای نیازهای شبکه ملی اطلاعات در تجهیزات که با همکاری با معاونت فناوری وزارت ارتباطات انجام شد، اشاره کرد و گفت: بومی سازی تجهیزات لازم برای زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است.

وی از تشکیل دبیرخانه‌ بومی‌سازی شبکه ملی اطلاعات با هدف ایجاد زبان مشترک در این حوزه خبر داد و گفت: با برگزاری جلسات متعدد و جمع‌آوری اطلاعات از ۲۰ اپراتور، توانستیم نیازهای شبکه ملی اطلاعات را شناسایی کنیم و در این راستا برنامه‌ ۲ ساله تولید داخل تا سال ۱۴۰۰ تنظیم شد.

رستگار که ریاست سندیکای صنعت مخابرات ایران را برعهده دارد با بیان اینکه هم اکنون بخشی از تجهیزات شبکه مخابراتی از محصولات خارجی تامین می شود، افزود: مطابق با برنامه ریزی انجام شده تا انتهای سال ۱۴۰۰ با تکمیل فرآیندهای تحقیق و توسعه، بومی‌سازی این بخش به صورت کامل انجام می شود.

وی گفت: تاکید ما بر بومی‌سازی تجهیزات پیشرفته است و روی تکنولوژی‌های کوچک و متوسط زمان نخواهیم گذاشت.

ارسال نظر