توضیحات وزیر ارتباطات، از بسته‌های اینترنتی عدالت آموزشی تا مسئله رومینگ بین الملل

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات در حساب کاربری خود در اینستاگرام به توضیح پیرامون شایعات و پرسش‌ها درباره رومینگ بین الملل پرداخت.

توضیحات وزیر ارتباطات، از بسته‌های اینترنتی عدالت آموزشی تا مسئله رومینگ بین الملل

محمدجواد آذری جهرمی، در حساب اینستاگرام خود در پی پرسش‌های متوالی مردم از او نوشت: امروز تعداد زیادی پیام دریافت کردم که گفته بودند اپراتورها با فعال کردن سرویس رومینگ به صورت اجباری مبالغی را از حساب مشترکان کسر کرده‌اند. با توجه به این موضوع به سوالات کاربران پاسخ داده‌ام.

سوال ۱: رومینگ بین الملل چیست؟

زمانی که شما به مسافرت خارج از کشور می روید سیم کارت شما قابل فعال شدن در شبکه تلفن همراه کشور مقصد است. در این حالت می‌گویند سیم کارت شما رومینگ شده و تماس گرفتن یا استفاده از اینترنت در حالت رومینگ بین الملل بسیار گران بوده و بیشتر برای تجار کاربرد دارد.

سوال ۲: آیا رومینگ بین الملل بدون برقراری تماس یا استفاده از اینترنت، برای مشترک هزینه‌ای دارد؟

خیر. فعال شدن سیم کارت شما در شبکه کشور مقصد بدون تماس هیچ هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت.

سوال ۳: آیا سرویس رومینگ بین الملل برای همه به صورت پیش فرض فعال است؟

در حال حاضر بله. قبلاً این سرویس برای همه فعال نبود و در صورت نیاز مشترک باید به دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه و این سرویس را فعال می‌کرد اما پس از فراگیر شدن سفر اربعین و برای راحتی مردم، این سرویس به صورت پیش فرض برای مشترکان همه اپراتورها فعال است.

سوال ۴: آیا با فعال بودن خدمات رومینگ بین الملل و عدم خروج از کشور مشترک باید هزینه بیشتری برای تماس بپردازد؟

پاسخ قطعاً خیر است. هیچ گونه هزینه اضافی در صورت عدم خروج از کشور برای مردم محاسبه نخواهد شد و این خبر شایعه‌ای بیش نیست.

سوال ۵: آیا با غیرفعال کردن خدمات رومینگ بین الملل با این کدهای دستوری معرفی شده، مشکلی برای مشترک به وجود می‌آید؟

پاسخ خیر است. تا زمانی که مشترک قصد مسافرت خارج از کشور را نداشته باشد. در آن صورت باید قبل از سفر به فعال سازی اقدام کند وگرنه سیم کارت او در خارج از کشور قابل استفاده نخواهد بود.

سوال ۶: آیا غیرفعال سازی خدمات رومینگ بین الملل منفعتی هم دارد؟

پاسخ به صورت کلی خیر است اما به شهروندان نقاط مرزی کشور توصیه می‌شود به دلیل آنکه ناخواسته در معرض پوشش شبکه موبایل کشورهای همسایه قرار می‌گیرند، برای جلوگیری از رومینگ اجباری و برقراری تماس به صورت رومینگ بین الملل ناخواسته، این سرویس را روی سیم کارت‌های خود غیرفعال کنند.

سوال ۷: عامل پخش این شایعات چه کسانی هستند؟

دو حالت متصور است، یا این موضوع در مناطق مرزی کشور مطرح شده و سپس در سایر نقاط هم منتشر شده است. احتمال دوم این است که یک شبکه پخش شایعه در شبکه‌های اجتماعی با هر هدف ممکن در کشور فعال شده که به اطلاعات اپراتورها دسترسی پیدا کرده و با پخش شایعه، عکس العمل مردم و در نتیجه قدرت پخش شایعه را با تعداد کدهای دستوری غیرفعال سازی شده رومینگ بین الملل ارزیابی می‌کند. در صورت صحت گزینه دوم، دستگاه‌های ذیربط در شناسایی این شبکه‌ها باید یک بررسی دقیق به عمل آورده و نسبت به برخورد با عوامل آن اقدام کنند.

وزیر ارتباطات تأکید کرد: اطمینان می‌دهیم که نسبت به حق الناس حساسیم و فعال بودن سرویس رومینگ بین الملل برای سیم کارت شما، مادامی که به مسافرت خارج از کشور نرفته، تماسی برقرار نکرده یا از اینترنت سیم کارت خود استفاده نکرده‌اید، هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد و این شایعه یک دروغ شاخدار ارزیابی می‌شود.

آذری جهرمی در ادامه به بسته‌های اینترنت آموزش مجازی نیز اشاره کرد و در مورد تصمیمات نهایی پیرامون آن گفت: در مورد تصمیمات نهایی شده برای آموزش مجازی در سال تحصیلی جدید احتمالاً شنبه یا یکشنبه هفته آتی در یک برنامه لایو اینستاگرامی بسته‌های وزارت ارتباطات برای بسط عدالت آموزشی در فضای مجازی را به مردم معرفی و گزارش خواهیم کرد.

وی گفت: البته اگر تلویزیون هم فرصتی اختصاص دهد از آن طریق نیز گزارش را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

امیدواریم این بسته‌ها نگرانی والدین و معلمان را در خصوص هزینه تحمیلی اینترنت مرتفع سازد.

آذری‌جهرمی: مشکلات اینترنت را به ۱۹۵ گزارش کنید

وزیر ارتباطات در انتها از مردم خواست تا در صورت مشکل در اینترنت تلفن همراه آن را به سامانه اختصاص یافته برای این کار گزارش کنند و افزود: اگر از مشکل عدم پوشش دهی تلفن همراه در منطقه خودتان گلایه دارید یا از کم بودن سرعت اینترنت یا کم فروشی بسته‌ها از اپراتورها شکایت دارید با شماره گیری ۱۹۵ از سراسر کشور شکایت خود را ثبت و نتیجه را پیگیری کنید.

ارسال نظر