تولیدکنندگان محتوای داخلی مشمول تعرفه نیم‌بها می‌شوند

رسانه کلیک - تولید‌کنندگان محتوای داخلی می‌توانند از تعرفه نیم‌بها و سرعت متفاوت بهره ببرند. همچنین تولیدکنندگان محتوای داخلی آموزشی با ثبت درخواست خود در سازمان فناوری اطلاعات ایران، می‌توانند از تعرفه ترجیحی اپراتورها برای مراجعه‌کنندگان خود استفاده کنند.

تولیدکنندگان محتوای داخلی مشمول تعرفه نیم‌بها می‌شوند

یکی از مهم‌ترین مزایای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، مسئله‌ی تفکیک تعرفه اینترنت داخل از بین‌الملل بود. این مسئله بدین معناست که برای وب‌سایت‌ها با سرورهای داخلی در مقایسه با وب‌سایت‌های خارجی، تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شد و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی از اینترنت ثابت و همراه، مطابق مصوبه سازمان رگولاتوری ملزم به رعایت این موضوع در محاسبه هزینه اینترنت برای کاربران شدند.

از طرف دیگر با توجه به همه گیری شیوع کرونا در کشور، از اسفندماه سال ۹۸، حضور در مراکز آموزشی محدود شده و آموزش به صورت مجازی و الکترونیکی صورت پذیرفت و با توجه به هزینه بالای اینترنت برای تحصیل، در حالی که دانشجویان خواستار رایگان شدن حجم اینترنت مصرفی کلاس‌های مجازی شدند، وزارت ارتباطات از رایگان شدن اینترنت آموزش مجازی تا پایان خرداد خبر داد.
همچنین با ادامه روند آموزش مجازی، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با اشاره به ایجاد بار ترافیکی بر اثر آموزش مجازی، بیان کرد: به‌دلیل عدالت آموزشی و عدم امکان خانواده‌ها در تامین مالی موجب عدم بهره‌گیری از تحصیل نشود،‌ تلاش می‌کنیم که بسته‌هایی را برای معلمان و دانش‌آموزان در نظر بگیریم. زیرا به دلیل حجم ویدیوهایی که در پیام‌رسان‌ها ارسال می‌شود،‌ هزینه‌هایی به معلمان تحمیل می‌شود که باید برایش فکری کنیم.

اعمال تفکیک ترافیک داخل از بین‌الملل

سازمان فناوری اطلاعات نیز در این راستا در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که بر اساس مصوبه شماره ۲۳۷ و ۲۴۸ کمیسیون تنظیم مقرارت ارتباطات مبنی بر اعمال تعرفه نیم‌بها و سرعت متفاوت برای تولیدکنندگان محتوای داخلی، کلیه اپراتورهای داخلی موظفند امکان تفکیک ترافیک داخل از بین‌الملل را اعمال و تعرفه مصرف دیتای محتواهای داخلی را به‌صورت ترجیحی و به میزان نصف تعرفه دیتای بین‌الملل محاسبه کنند.
به همین منظور با فرارسیدن سال تحصیلی جدید و با هدف حمایت از کسب‌وکارهای فعال در زمینه آموزش الکترونیکی، از کلیه تولیدکنندگان محتوای داخلی آموزشی دعوت می‌شود با مراجعه به سامانه درخواست خدمات سازمان فناوری اطلاعات ایران به نشانی https://g2b.ito.gov.ir نسبت به ثبت فهرست سامانه‌ها و برنامه‌های کاربردی (app) که در داخل کشور میزبانی می‌شود اقدام کنند تا اپراتورها تعرفه ترجیحی برای مشترکانی که به سایت‌های مذکور مراجعه می‌کنند را اعمال کنند.
در این اطلاعیه همچنین آمده است که به دلیل پیچیدگی‌های اجرای فنی برای اعمال تعرفه یادشده، از زمان ثبت‌ درخواست تا فعال‌سازی، نیازمند یک ماه زمان است.
ارسال نظر