تصویب دستورالعمل (سندباکس) به منظور تسهیل مقررات حوزه‌های جدید فناوری

رسانه کلیک - دبیر شورای عالی فضای مجازی از تصویب دستورالعمل محیط آزمون (سندباکس) به منظور تسهیل مقررات حوزه های جدید فناوری در کشور خبر داد.

تصویب دستورالعمل (سندباکس) به منظور تسهیل مقررات حوزه‌های جدید فناوری

سید ابوالحسن فیروزآبادی با اشاره به مصوبه جلسه ۸۸ کمیسیون عالی تنظیم مقررات در خصوص مدیریت محیط آزمون (سندباکس)، گفت: مقرره گذاری محیط آزمون نوعی تنظیم­‌گری است که برای ایده­ های جدید به‌خصوص در حوزه فناوری های مالی (فین­‌تک­‌ها) که پیامدها و ابعاد اجرای آن­ها برای حاکمیت شناخته شده نیست، مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی کشور با توجه به درخواست های متعدد در سال های اخیر برای موضوعات جدید در کشور به خصوص حوزه فناوری مالی، این موضوع را در دستور کار قرار داد، افزود: در حال حاضر تقاضاهای زیادی در کشور برای موضوعاتی مانند رمزارزها و خدمات مبتنی بر زنجیره بلوکی مطرح شده که از این ظرفیت برای پاسخگویی به متقاضیان استفاده خواهد شد تا سیاست ها و خلاهای قانونی این حوزه تبیین شود .

فیروزآبادی در تشریح این مصوبه گفت: موضوع و ایده‌­ای که توسط یک شرکت به عنوان یک ایده نو مطرح شده و عموماً به حوزه­‌های فناورانه جدید و نوپدید مانند اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، خدمات مبتنی بر زنجیره­‌های بلوکی و رمزارزها مربوط می­‌شود، یک تنظیم­‌گر حاکمیتی و بخشی مانند بیمه، بورس، حوزه بانکی و یا حتی حوزه­‌هایی مانند سلامت و محتوا یک محیط آزمونی که مشتمل بر رویه­‌ها، قواعد و ساختار نظارت است را ایجاد می­‌کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تاکید کرد: در آن محیط با تسهیل مقررات و کاهش شرایط سخت­گیرانه و برای مدت مشخص و با تعداد کاربری محدود و نیز قلمرو اجرای حفاظت شده، ایده را به مرحله اجرا می­‌گذارند و نتایج و پیامدها را بررسی می­‌کنند و پس از طی کردن دوره آزمایشی نسبت به توقف و یا گسترش کار به قلمرو بزرگتر و کل جامعه اعلان نظر کرده و فضا را برای ورود این نوع ایده برای عموم متقاضیان فراهم می کنند.

وی با اشاره به شکل گیری دبیرخانه این موضوع در وزارت امور اقتصادی و دارایی، تصریح کرد: حکمرانی این مجموعه به صورت چند ذینفعی است، به این معنی که همه بخش‌­های کشور چه دولتی و چه خصوصی در آن حضور دارند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با بیان این که مرکز ملی فضای مجازی نیز نظارت کلان بر روند خواهد داشت، افزود: این تجربه می­‌تواند به تدریج بالغ شود و ما سالانه با بررسی فعالیت‌­های مبتنی بر این دستورالعمل با اخذ نظرات نخبگان و نیز مشکلاتی که محتمل است به وجود آید، مدیریت این محیط‌­ها را بهبود خواهیم داد.

وی گفت: این دستورالعمل با تلاش جمعی تمامی ذی نفعان، نخبگان و بخش­های خصوصی و دستگاه­های دولتی که با مسئله اعطای مجوز به موضوعات جدید و ناشناخته مواجه هستند، نوشته شده است و اولین تجربه مواجهه کشور با این نوع تنظیم­‌گری است که البته کشورهای زیادی به این روش روی آوردند و در منطقه، کشور ما جزو پیشروان اقدام در این خصوص است.

به گفته فیروزآبادی، این دستورالعمل مورد تایید ریاست جمهوری قرار گرفته و متن آن در سایت مرکز ملی فضای مجازی قابل دسترسی است. کارگروه مذکور در دستورالعمل شکل گرفته و درگاه الکترونیکی برای ارتباط با جامعه و متقاضیان برای دریافت ایده­‌ها و پیشنهادات توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد خواهد شد.

سبک تنظیم‌گری مبتنی بر محیط آزمون، در دنیا به رگولاتوری سندباکس (Regulatory Sandbox) معروف است.

ارسال نظر