دعوت از نمایندگان مجلس برای بازدید از پروژه های فضایی کشور

رسانه کلیک - رئیس سازمان فضایی ایران با ارائه پیشنهاد بازدید از پروژه های فضایی به نمایندگان مجلس، گفت: نمونه پروازی بلوک انتقال مداری ماهواره تا چندماه دیگر آماده می شود.

دعوت از نمایندگان مجلس برای بازدید از پروژه های فضایی کشور

مرتضی براری در توئیتر خطاب به اظهارات محسن دهنوی نماینده مجلس در خصوص عدم پیشرفت پروژه های فضایی نوشت: جناب آقای ⁦دهنوی پس از دعوت رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، یکبار دیگر از جنابعالی دعوت می‌کنم بازدیدی از پروژه‌های فضایی ایران با حضور خبرنگاران داشته باشید تا قضاوت‌هایی مبتنی بر واقعیت به جامعه ارائه دهید

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: آمادگی نشست مشترک و گزارشی از دستاوردهای فضایی نیز وجود دارد.

وی گفت: طی مدت زمان ٦ سال گذشته زیرساخت‌های لازم (ایستگاه پرتاب، ماهواره، ماهواره‌بر، مرکز کنترل و هدایت، ایستگاه دریافت و مرکز پردازش) برای گذر از مدار تحقیقاتی ۲۵۰ کیلومتر به مدار عملیاتی ۵۰۰ کیلومتر و تزریق ماهواره‌ها تا وزن ۲۵۰ کیلوگرم در این مدار توسعه یافت و اکنون در حال تثبیت فناوری هستیم.

براری ادامه داد: همزمان نیز زیرساخت‌های لازم برای دستیابی به مدارات بالاتر در حال توسعه است مانند بلوک انتقال مداری سامان که قابلیت انتقال ماهواره از مدار ۴۰۰ کیلومتری را به مدار ۷۰۰۰ کیلومتری دارد و اکنون مدل کیفی آن تکمیل و ساخت نمونه پروازی نیز تا چند ماه دیگر تمام می شود.

رئیس سازمان فضایی خاطرنشان کرد: سیاست را جایگزین صداقت نکنیم. بودجه‌ فضایی در ۲/۵سال دولت دوازدهم دو برابر دولت قبل شده است. آقای جهرمی نه تنها فعالیت فضایی را متوقف نکردند، بلکه رونق بی‌سابقه دادند.

در همین حال حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران نیز در توئیتر خطاب به محسن دهنوی گفت: از شما دعوت می کنم تا بازدیدی از پژوهشگاه فضایی ایران داشته باشید،تا به شما نشان دهیم برنامه ‌های فضایی کشور با قدرت و با تکیه بر عزم جوانان متخصص کشور و راهبری سازمان فضایی ایران با توان مضاعف در حال پیشرفت است و هیچ خللی به آن وارد نشده است.

ارسال نظر