معاونت علمی از استارتاپ‌هایی که باعث رونق کسب و کار شوند حمایت می‌کند

رسانه کلیک - معاونت عملی و فناوری از استارت آپ هایی که باعث رونق برخی از کسب و کارها در شرایط کرونایی شوند، حمایت می کند.

معاونت علمی از استارتاپ‌هایی که باعث رونق کسب و کار شوند حمایت می‌کند

دکتر مهدی محمدی، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال امروز در نشست خبری تحت عنوان معرفی برنامه های حمایتی از استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان حوزه اقتصاد دیجیتال گفت: با توجه به اینکه بسیاری از استارت آپ های شرکت های دانش بنیان و فعالان در حوزه دیجیتال پیش از شیوع کرونا وارد عرصه عمل شده بودند ولی به دلایلی نتوانستند کسب و کار خود را توسعه دهند، در صدد برآمدیم تا در این زمان که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده، کسب و کارهای آنها را رونق دهیم.

محمدی با بیان اینکه برخی از کسب و کارهای سنتی به واسطه شیوع کرونا دچار رکود شده اند، اظهار داشت: توجه به استارت آپ ها و شرکت های حوزه آنلاین می تواند باعث رونق برخی از کسب و کارها شود.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال خاطرنشان کرد: ما از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا در توسعه خدمات آنلاین در دوران قرنطینه پویشی تحت عنوان کرونا پلاس را طراحی کردیم تا بتوانیم باعث تقویت کسب و کارهای فعال و غیر فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال شویم.

وی با اشاره به اهداف این پویش تصریح کرد: شناسایی ظرفیت های استارت آپی در حوزه آنلاین، کمک به ایجاد زیرساخت ها و معرفی این ظرفیت های استارت آپی به جامعه از اهداف این پویش محسوب می شود.

محمدی ادامه داد: همچنین بازارسازی و کمک به شبکه سازی و همکاری بین فعالان این عرصه از جمله اهداف این پویش به شمار می رود.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال با تأکید بر اینکه ۹ حوزه در این پویش مدنظر قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: حوزه سلامت، ورزش، آموزش، تولید محتوا، حمل و نقل، توریسم، سودآوری اجتماعی، ایده ها و ابتکارات فناورانه فروشگاه های فعال ۹ حوزه مهم ستاد در پویش کرونا محسوب می شود.

وی در خصوص هر یک از این حوزه ها توضیح داد و گفت: یکی از موضوعات مهم سلامت جسمانی و ورزش در دوران قرنطینه است که می توان با استفاده از برنامه هایی نظارت آنلاین به ورزش های مردم در خانه داشت که این اقدام توسط استارت آپ ها می تواند صورت گیرد. همچنین تعامل بین باشگاه ها و مربیان از دیگر مواردی است که می تواند به واسطه استارت آپ ها اجرایی شود.

وی افزود: در حوزه آموزش تمرکز در آموزش مدارس تحت عنوان مدارس آنلاین است که استارت آپ ها می توانند در این زمینه ایده های خود را مطرح کنند.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال در خصوص حوزه سرگرمی و توریست، گفت: استفاده از تورهای مجازی، استفاده از بازی های سرگرم کننده با محتوای آموزشی در این حوزه مدنظر است.

محمدی در خصوص حوزه اولویت دار تولید محتوا گفت: در این بخش به ارائه راه حل های کسب و کار در حوزه های موسیقی، تئاتر، سینما، آموزش و ارائه خدمات در راستای ارائه محتوا مدنظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: نوآوری اجتماعی از دیگر حوزه های پویش کرونا پلاس محسوب می شود؛ فروشگاه های آنلاین با هدف ارائه تخصیص در فروشگاه ها با هدف خرید آنلاین و حمل و نقل آنلاین از دیگر حوزه های این پویش به شمار می روند.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال تأکید کرد: در بخش ایده های فناورانه نیز تمرکز بر فناوری های هوشمند سازی است که استارت آپ ها می توانند ایده های خود را در این زمینه ارائه کنند.

محمدی با بیان اینکه استارت آپ ها و شرکت های فعال می توانند ایده های خود را در این ۹ حوزه اولویت دار به معاونت علمی معرفی کنند، تأکید کرد: ما در معاونت علمی و ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال از این استارت آپ ها حمایت های لازم را به عمل می آوریم تا مشکلات در دوران قرنطینه به واسطه آنها مرتفع شود.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال با بیان اینکه حمایت های ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال در ۵ محور خواهد بود، گفت: کمک به تسهیل در فرآیند دانش بنیان شدن، حمایت های مالی مستقیم از جمله وام با بهره کم، رفع موانع قانونی و حقوقی و کمک به تعامل استارت آپ ها برای تبلیغات، کمک به تأمین زیرساخت های فیزیکی مانند سرور یا شبکه سازی بین استارت آپ های مختلف از جمله حمایت های این ستاد از طرح های استارت آپ ها در حوزه های اولویت دار هستند.

وی با بیان اینکه طی دو الی سه هفته استارت آپ ها می توانند ایده ها و طرح های خود را از طریق معاونت علمی به ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معرفی کنند، اظهار داشت: طرح ها بعد از ارزیابی در معاونت علمی انتخاب می شوند و زیرساخت ها برای حمایت از آنها فراهم خواهد شد.

ارسال نظر