آیا کافه بازار در سال ۹۹ اولین استارتاپ بورسی ایران می‌شود؟

کافه‌بازار در سال ۹۹ وارد بازار بورس می‌شود

آیا کافه بازار در سال ۹۹ اولین استارتاپ بورسی ایران می‌شود؟

بورس ایران ساختاری سنتی دارد و این موضوع، کار را برای شرکت‌های فناوری ایرانی و مخصوصا استارتاپ‌ها که قصد دارند وارد این بازار شوند، بسیار سخت می‌کند. ورود به بورس از جمله عوامل جمع‌آوری سرمایه برای شرکت‌ها محسوب می‌شود، این درحالی است که شرایط غالبا سنتی برای استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناوری در ایران برای ورود به بورس مشکلات بسیاری به‌وجود آورده است.

کافه‌بازار نیز چند سالی است که برای ورود به بورس تلاش می‌کند. به‌گفته‌ حسام میرآرمندهی، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل کافه بازار، کافه بازار و دیوار سه سال است که به سوددهی رسیده‌اند و سودده بودن، شرط بورس برای ورود به آن محسوب می‌شود؛ ورود به تالار بورس در اقصی نقاط جهان به‌معنای جدب سرمایه است.

بااین‌حال طبق توئیتی که دیروز، آرمندهی و مدیر هولدینگ کافه‌بازار منتشر کردند، این شرکت قصد دارد امسال به بازار بورس وارد شود.

امین امیرشریفی، مدیر هولدینگ کافه‌بازار نوشته است: «روزهای آخر سال ۹۸، در شرایط دورکاری، به برنامه‌ریزی برای سال ۹۹ کافه‌بازار گذشت. در کنار توسعه خدمات فعلی کافه‌بازار، رونق صنعت بازی‌ و همچنین عرضه عمومی بخشی از سهام کافه‌بازار از طریق بورس، اهداف بزرگ ما خواهند بود که امیدواریم گام‌های مؤثری در راستای اون‌ها در سال پیش رو برداریم.»

امیرشریفی نوشت: «روی دیگر شرایط سخت فعلی، فرصت‌های نوآوری و سرمایه‌گذاری است که امیدواریم بتونیم در کافه‌بازار به عملی شدن این فرصت‌ها کمک کنیم و به اون‌ها سرعت بدیم.»

بنیان‌گذار کافه‌بازار نیز در واکنش به این توییت نوشت: «بهترین تصمیم برای سال جدید؛ سهام کافه‌بازار حاصل ۱۰ سال تلاش صدها نفر، امسال در بورس ایران عرضه خواهد شد. امیدواریم با انجام آن و تداوم این راه بازار بورس حرکتی رو به جلو تجربه کند و در آینده سرمایه مورد نیاز برای ادامه راه و پیشرفت استارتاپ‌ها را فراهم کند.»

آرمندهی ادامه داد: «مطمئنم مردم و سرمایه‌گذاران هم به‌سرعت خرید و فروش سهام مربوط به طلا و مس و آهن را با خرید و فروش سهام مرتبط با فعالیت‌های دانش‌محور جایگزین خواهند کرد.»

البته به‌نظر می‌رسد ورود به تالار اصلی بورس چندان نیز راحت نیست. براساس اطلاعات موجود، برای ورود به بورس، شرکت‌های کوچک، از نظر سرمایه، ابتدا باید وارد فرابورس شوند. عملکرد موفق در فرابورس برای شرکت‌های حاضر در این تالا پس از طی مدتی که البته کوتاه نیست، سنجیده شده و در صورت دست یافتن به شرایط مورد نیاز، شرکت‌های موفق فرابورس وارد تالار اصلی بورس می‌شوند.

ارسال نظر