چرا کمپین های وفاداری مشتریان در کسب و کار امروز بیشتر از همیشه اهمیت پیدا کرده است؟

رسانه کلیک - «فیلیمویی عزیز: شش ماه ازسال98 رو درکنارمون بودید، به پاس این همراهی یک هفته اشتراک رایگان هدیه تقدیم به شما» . اگر شما هم این روزها چنین پیامی را دریافت کرده‌اید حتما در گروه کاربران وفادار فیلیمو هستید که روزهای پایانی سال با این هدیه از شما تقدیر می‌شود.

چرا کمپین های وفاداری مشتریان در کسب و کار امروز بیشتر از همیشه اهمیت پیدا کرده است؟

وفاداری فراتر از مشتری‌مداری

ایده‌های خلاقانه کسب و کارها در جذب یا نگهداری مشتری‌ها همیشه مورد توجه قرار می‌گیرد. چه از دوران‌های قدیم و رسوم بازاری که بین مغازه‌دارها و حجره‌دارها برقرار بود، چه تا همین امروز که مشتری‌ها طیف گسترده از نیازشان را بدون شناخت فروشنده و با خدمات آنلاین برظرف می‌کنند. حالا در این سبک زندگی دیجیتال، وفاداری فراتر از مشتری‌مداری معنا پیدا می‌کند. وفاداری مرحله‌ای بعدتر از مشتری مداری و مشتری‌مداری پایه‌ای برای تثبیت وفاداری است. به همین دلیل است که در دنیای کسب و کاری امروز، کمپین‌های وفاداری ارزش بالایی پیدا کرده‌اند. هر چه کمپین‌های وفاداری با مقیاس‌های بزرگ‌تری اجرا شوند و گروه بیشتری از کاربران یک وبسایت یا اپلیکیشن را شامل شوند، این یعنی موفقیت واقعی برای آن کسب و کار رقم خورده است. اما تا به حال از خودتان پرسیده‌اید چرا از طرف بانک‌ها و برندها مورد تشویق و تشکر قرار می‌گیرید؟

از باشگاه مشتریان تا هدیه رایگان

نظرسنجی‌ها نشان داده 84 درصد مشتری‌ها تمایل به خرید از برند یا فروشگاهی را دارند که به برنامه‌های وفاداری را برای مشتریان‌شان اجرا می‌کنند. تخفیف‌های چسبیده روی شیشه مغازه‌ها یا عددهای خط خورده و کم‌ارزش شده در خریدهای اینترنتی از یک جایی به بعد الهام بخشی‌شان را برای خریدار از دست می‌دهند. همه چیز قیمت نیست. این جمله‌ای است که کسب و کارهای پایدار در طول زمان به آن رسیده‌اند و به مشتری‌های وفادار هم ثابت کرده‌اند. وفاداری رابطه‌ای ارزشمند را بین مشتری و فروشنده ایجاد می‌کند که احترام، اعتماد، حس خوب همراهی را به همراه دارد. مشتری‌هایی که در کنار خدمات درست و با کیفیت، هدیه‌ای را دریافت می‌کنند یا با عضویت در باشگاه مشتریان از تخفیف‌ها و ارزش‌های ریالی خرید بهره‌مند می‌شوند، حسی که پیدا می‌کنند چیزی شبیه به ارزشمند بودن در یک رابطه دوطرفه دوستی است.

در چنین مواقعی مشتری حتی نسبت به برند و خدمات یا محصولی که از آن می‌گیرد متعصب می‌شود و به طور ارگانیک تبلیغ آن را می‌کند. مثلا این روزها با وجود تبلیغات گسترده‌ای که توسط اینفلوئنسرها در فضای مجازی می‌بینیم، خیلی از افراد تاثیرگذار هستند که بدون دریافت پول و به صورت خودجوش برای بعضی برندها تبلیغ می‌کنند. این تبلیغ خودجوش ممکن است به دلایل مختلفی از جمله برخورد محترمانه فروشنده، خدمات دقیق و باکیفیت یا موارد متعدد دیگر باشد، اما انچه اهمیت دارد این است که وفاداری خریدار را نسبت به برند نشان می‌دهد. اما برندها در مقابل این وفاداری چه می‌کنند؟

وفادارم بمان ای دوست

همانطور که ممکن است برندها و کسب و کارهای بی توجه به وفاداری تنها با فروش محصولاتشان به سود مورد نظر برسند، در عین حال صاحبین شرکت‌هایی که آینده را فراتر از درامد می‌بینند، با خلاقیت برای بالا بردن تعداد مشتری‌های وفادارشان برنامه ریزی می‌کنند. صفورا یک فروشگاه بزرگ اینترنتی لوازم آرایشی است که از تمام نقاط دنیا مشتری دارد. برندهای بزرگ آرایشی رونمایی از محصولاتشان را در صفورا برگزار می‌کنند و بزرگترین فعالان حوزه آرایش همگی همکاری‌های مشترک متعدد با صفورا دارند.

اما این فقط بخشی از فعالیت‌های تجاری صفورا است. این برند برای مشتریان خاصی که امتیازهای مختلفی در باشگاه مشتریان دارند برنامه‌های جذاب اجرا می‌کند. اگر شما مشتری فروشگاهی باشید که برای عرضه‌ی محصول محدودش ابتدا شما را خبردار کند حتما بسیار حس ارزشمندی پیدا می‌کنید. یا اگر مشتری استارباکس به عنوان بزرگترین کافی‌شاپ زنجیره‌ای جهان باشید، حتما بسیار خوشحال می‌شوید که بعد از مدتی خرید مکرر، یک روز از همان فروشگاه همیشگی نوشیدنی‌ای را به رایگان دریافت کنید که کاملا مطابق با سلیقه و میل شما باشد. این کاری است که استارباکس توسط یک اپلیکیشن سفارش انجام می‌دهد و مشتریان را ترغیب می‌کند تا از این طریق سفارش‌شان را ثبت کنند که بعدا بتواند به صورت شخصی‌سازی شده به آنها پیشنهاداتی را ارائه کند.

یک هفته تماشا مهمان فیلیمو باش

« فیلیمویی عزیز: شش ماه ازسال98 رو درکنارمون بودید، به پاس این همراهی یک هفته اشتراک رایگان هدیه تقدیم به شما» . اگر شما هم این روزها چنین پیامی را دریافت کرده‌اید حتما در گروه کاربران وفادار فیلیمو هستید که روزهای پایانی سال با این هدیه از شما تقدیر می‌شود. در بین هیاهوی روزهای پایانی سال خصوصا امسال که حال و هوای نوروز بخاطر شیوع ویروس کورونا بیشتر از همیشه رنگ باخته، چنین پیام‌هایی ارزشمندتر می‌شوند.

این پیام فیلیمو علاوه بر اینکه کاربران را از وضعیت همراهی‌شان آگاه می¬کند، با اعطای هدیه‌ای یک هفته‌ای به آنها، حاوی این پیام است که کاربران وفادار برای فیلیمو بسیار ارزشمند هستند. این کمپین وفاداری فیلیمو در گروه هدیه‌های مستقیمی قرار می‌گیرد که بخشی از خدمت امتحان شده را به کاربر اعطا می‌کند. احتمالا فیلیمویی‌ها برای تقدیر از کاربران وفادارشان برنامه‌های مختلفی داشتند اما این هدیه را با مناسبت بیشتری که این روزها ممکن است خیلی‌ها در قرنطینه خانگی باشند انتخاب کرده‌اند که به مسئولیت اجتماعی‌شان هم پایبند باشند. در نهایت چیزی که ارزشمند است، رسیدن به مفهوم حفظ رضایت کاربران به ویژه در سطح مشتری‌های وفادار است که فیلیمو این شیوه را برای آن برگزیده. امیدواریم شما هم در دسته کاربرانی باشید که چنین پیامکی را به تازگی از فیلیمو دریافت کرده‌اید.

ارسال نظر