جای خالی مسئولین دولتی در الکامپ البرز

رسانه کلیک - الکامپ مشهد و البرز همزمان از 1 تا 4 بهمن ماه در دو شهر مشهد و البرز برگزار شدند و روز جمعه به کار خود پایان دادند.

جای خالی مسئولین دولتی در الکامپ البرز

در نهمین دوره نمایشگاه تخصصی شهر هوشمند و بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ مشهد، کارگاه مدل‌های بازاریابی اپلیکیشن‌های شهروندی، باشگاه شهروندی و استارتاپ‌ها، حکمروایی خوب شهری در شهر‌های هوشمند، بررسی اپلیکیشن‌های شهروندی، چگونه یک اپلیکیشن بسازیم و شهروند هوشمند از جمله کارگاه‌های آموزشی در نمایشگاه مشهد بود. الکامپ البرز نیز به دلیل نزدیکی به تهران رنگ و بوی متفاوتی داشت.

سالن اختصاصی بلاک‌چین و رمز ارز در مشهد

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کلیک ضمن ابراز رضایت از نحوه برگزاری نمایشگاه در مشهد گفت: «در نمایشگاه مشهد تمرکز بیشتر بر مبحث شهر هوشمند بود. فاوای شهرداری تهران و شهرداری مشهد هم با حضور در این نمایشگاه کیفیت خوبی به روند برگزاری بخشیدند. ضمن اینکه امسال برای اولین بار در نمایشگاه مشهد که بیست و دومین دوره خود را سپری می‌کرد؛ سالنی به صورت اختصاصی به مبحث بلاک‌چین و رمز ارزها اختصاص داده شده بود که با استقبال خوبی از طرف بازدید کنندگان مواجه شد.»

محمد باقر اثنی عشری در رابطه با ظرفیت‌های استان البرز و الکامپی که پشت سر گذاشت، افزود: «استان البرز از ظرفیت استارتاپی بسیار قابل توجهی برخوردار است. در دومین دوره از الکامپی که در این شهر برگزار شد، این نکته شایان توجه بود. کرج کلانشهری است که نیروهای جوانش حرکت و جریان استارتاپی را در آن استارت زده‌اند و بازار آن نه تنها در حد استانی که حتی ملی است. حضور شرکت‌های بزرگ در این نمایشگاه نیز رنگ و بوی خاصی به دومین دوره الکامپ کرج بحشیده بود که نباید از آن فاکتور بگیریم.»

رییس سازمان نظام صنفی کشور در پاسخ به این سوال که نزدیکی به تهران برای استان البرز و پیشرفت اکوسیستم استارتاپی‌اش چقدر موثر بوده است، تاکید کرد: «نزدیکی به تهران برای این استان ضمن مزیت‌هایی که دارد، گاهی تاثیرات منفی هم گذاشته است. اما مبحثی که باید به آن پرداخت در این ویژگی است که در حال حاضر البرز در حال به دست آوردن هویت مستقل دیجیتالی خود است.»

وی با اشاره به این نکته که در الکامپ مشهد تلاش شد ضمن تمرکز بر بحث شهر هوشمند؛ الکامپ تالکزی ضمیمه روند نمایشگاه شود؛ تصریح کرد: «بسیاری از مدیران دولتی از تهران و مشهد در نمایشگاه شرکت کردند و استقبال کردند. آقای ستار هاشمی، معاون نوآوری وزیر ارتباطات نیز در این نمایشگاه حاضر شدند.»

جای خالی مسئولان دولتی در الکامپ البرز

او ادامه داد: «نکته‌ای که متاسفانه در البرز شاهدش بودیم، عدم حضور مسئولان دولتی در این نمایشگاه بود که شخصا باعث تاسف من شد. متاسفانه همکاری ادارات استان البرز با سازمان بسیار ضعیف بود و مدیر کل آی‌سی‌تی استان البرز نه تنها همکاری لازم را نداشت که حتی از نمایشگاه الکامپ البرز بازدید هم نکردند! این در حالی است که در تمام استان‌ها اداره‌های کل آی‌سی تی؛ الکامپ را فرصتی برای مطرح کردن در حد مقامات ارشد استانی می دادند. به دید فرصتی برای بالا بردن ظرفیت‌های استان خود به آن می‌نگرند و از نمایندگان مجلس، شورای شهر و ... دعوت به بازدید می‌کنند. حتی فاوای البرز نیز غرفه خود در نمایشگاه البرز را پس داده و در الکامپ مشهد شرکت کرده بود!»

رییس سازمان نظام صنفی ایران با اعلام این نکات مهم تاکید کرد: «کرج یکی از شهرهایی است که برای هوشمند سازی ظرفیت زیادی دارد. با توجه به فاصله نزدیکی که به پایتخت دارد؛ بخشی از کریدور آی‌سی‌تی کشور را تشکیل می‌دهد. چنین اتفاقی در البرز و عدم حضور مسئولین برای خود ما هم جای تعجب و تاسف داشت.»

در الکامپ 99 شاهد چه اتفاقاتی خواهیم بود؟

اثنی عشری در پاسخ به سوالی در رابطه با الکامپ 99 تهران با اشاره به این نکته که الکامپ تهران 98 به عنوان نمایشگاه برتر شناخته شده، افزود: «فضای کل نمایشگاه بین المللی در تاریخ 24 تا 27 تیرماه 99 به الکامپ 2020 اختصاص داده شده است. الکامپ 98 بالغ بر 120 هزار بازدید کننده داشت و درصدد هستیم در الکامپ 99 تمام شرکت های دیجیتال، اپراتورها، استارتاپ‌ها، شرکت‌های نرم افزار و سخت افزار، بانکداری الکترونیک و ... را داشته باشیم. با توجه به شرایط دشوار کشور کمی سخت به نظر می رسد اما تلاش ما این است همیشه امید را به جوانان تزریق کنیم.»

او با اعلام رضایت از روند کلی برگزاری الکامپ مشهد و البرز؛ با اشاره به اتفاقات جدیدی که احتمالا در الکامپ 99 شاهد آن خواهیم بود، اضافه کرد: «سالنی به مبحث شهر هوشمند از بعد تجاری اختصاص خواهیم داد. یک سالن برای فریلنسرها نیز در نظر گرفته شده است. البته بیشتر به مبحث کسب و کار فریلنسرها پرداخته خواهد شد تا بعد محتوایی کار فریلنسرها. حوزه هوش مصنوعی نیز یکی از بحث های مورد توجه ما برای الکامپ 2020 است که برنامه‌هایی برای آن ترتیب داده‌ایم.»

ارسال نظر