1300 درگاه متخلف اینترنتی مسدود شد/ 396 کد ملی در فهرست سیاه سامانه

رسانه کلیک - یک مقام مسئول با بیان اینکه در 3 ماه نخست امسال حدود 1900 درگاه اینترنتی متخلف شناسایی شده است، گفت: 1300 درگاه متخلف اینترنتی مسدود شده‌ اند.

1300 درگاه متخلف اینترنتی مسدود شد/ 396 کد ملی در فهرست سیاه سامانه

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ مهدی طوبایی سرپرست معاونت توسعه و نظارت شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت عنوان کرد: از این تعداد شاپرک ۳۹۶ کد ملی و شرکت های پایانه های فرروش (PSP)۴۴۹ درگاه را به در قالب فهرست سیاه معرفی و مسدود کردند.

وی با یادآوری اینکه به موازات برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال که تخلفاتی چون شرط بندی و قمار افزوده شد، فرایند نظارتی شاپرک هم تقویت شد که در مجموع ۱۴۳۸ درگاه با رفتار غیرمتعارف شناسایی و ۱۳۰۰ درگاه آن را مسدود کرد که از این تعداد ۳۹۶ کد ملی را در سامانه در فهرست سیاه قرار داد ( 1120 درگاه پذیرنده اینترنتی متخلف بسته شد ).

این مقام مسئول نظارت بر عملکرد شرکت‌ های پی‌ اس‌ پی را از جمله اولویت‌ های شاپرک به عنوان بازوی نظارتی بانک‌ مرکزی در حوزه پرداخت الکترونیک دانست و افزود: یکی از مواردی که از سوی شاپرک در نظارت بر عملکرد شرکت‌ های پرداخت مورد توجه ویژه قرار دارد، شفافیت در نوع فعالیت پذیرندگان اعم از پذیرندگان کارتخوان و پرداخت اینترنتی است.

طوبایی تصریح کرد: بنا بر مستندات نظارتی شاپرک، شرکت‌ های پی‌ اس‌ پی موظفند نوع فعالیت متقاضی هر نوع درگاه پرداخت را به صورت شفاف و قطعی اطلاع یابند و علاوه بر این به صورت دوره‌ ای بر تطابق فعالیت اعلام شده از سوی متقاضی درگاه با فعالیتی که پس از دریافت درگاه به آن مشغول است، نظارت داشته باشند و با هرگونه عدم تطابق در رسته فعالیت برخورد کنند.

سرپرست معاونت توسعه و نظارت شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت یادآور شد: علاوه بر این شرکت شاپرک در صورت اهمال یا غفلت شرکت‌ های پی‌ اس‌ پی در برخورد با تخلف پذیرندگان از رسته و فعالیت اعلامی، می‌ تواند نسبت به مسدود کردن درگاه پذیرنده متخلف اقدام کند.

پارسال۷۲۴ درگاه متخلف اینترنتی مسدود شد

شاپرک در جریان وظایف نظارتی خود با سایر نهادهای مرتبط از جمله پلیس فتا، دادستانی کشور و بانک‌ مرکزی همکاری لازم و تنگاتنگی دارد و از تمام ظرفیت خود برای مسدودسازی راه‌ های سوء استفاده از ابزارهای پرداخت الکترونیک کشور بهره‌ می‌ برد.

ارسال نظر