وزیر ارتباطات: واردات گوشی‌ های مسافری قاچاق نیست

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هر چند خلأهایی برای واردات گوشی مسافری وجود دارد، واردات این گوشی قاچاق محسوب نمی‌ شود.

وزیر ارتباطات: واردات گوشی‌ های مسافری قاچاق نیست

به گزارش کلیک به نقل از اقتصاد آنلاین؛ محمد‌ جواد آذری‌ جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران با اشاره به واردات گوشی مسافری عنوان کرد: واردات گوشی‌ های مسافری با مقوله قاچاق متفاوت است چراکه قاچاق گوشی زمانی است که خارج از روال گمرک وارد و فعال می‌ شود ولی گوشی مسافری اقدامی که برای واردات آن انجام می‌ شود قاچاق نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، واردات گوشی مسافر را واردات خارج از کانال رسمی دانست و گفت: واردات کالا با توجه به وجود نمایندگی‌ های داخل کشور خدمات پس از فروش دریافت می‌ کند که می‌ تواند در قالب کالای مسافری هم وارد شود.

آذری‌ جهرمی با بیان اینکه گوشی مسافری به معنای استفاده شخصی است اظهار کرد: اگر این ظرفیت مسافری در بازار به فروش برسد حقوقی از مصرف کننده نهایی ضایع می‌ شود چراکه خدمات پس از فروش برای آن گوشی فراهم نشده است.

وی، مقررات وزارت صنعت، معدن و تجارت در عرصه واردات کالا را مورد اشاره قرار داد و افزود: این مقررات، واردات کالا را منوط به وجود نمایندگی خدمات پس از فروش تعیین کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه با سوء استفاده واردات کالا از کانال مسافری مواجه هستیم ادامه داد: چون در اتصال سامانه ناجا در استعلام تردد و گذرنامه به سامانه گمرک مشکلاتی وجود دارد، سامانه گمرک قادر به اصالت سنجی کالای همراه مسافر نبوده، چون با هر شماره پاسپورتی می‌‌ توان در واردات گوشی استفاده کرد.

آذری‌ جهرمی با بیان اینکه دولت الکترونیک نیازمند اتصال همه دستگاه‌ های اجرایی به هم است که بتواند پوشش کامل ایجاد کند اضافه کرد: هر چند از قبل با ناجا مکاتباتی هم شده بود که این مهم صورت بپذیرد، اما فرایندها قدری کند پیش می‌ رفت و هنوز جلساتی با مجموعه ناجا تشکیل شده ولی هنوز اتصال بین سامانه گمرک و ناجا برقرار نشده و خلأ واردات گوشی مسافری وجود دارد هر چند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به سبب عدم اصالت سنجی واردات آنرا محدود کرده است.

وی با تاکید بر حل مشکل واردات گوشی همراه مسافر تصریح کرد: امید می‌ رود با تلاش‌ های انجام شده این مشکل و خلأ سریعتر برطرف شود که ظلمی در حق مردم صورت نگیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: اتلاق «قاچاق» به گوشی همراه مسافر صحیح نیست.

ارسال نظر