توسعه ساخت و پرتاب ماهواره‌ های سنجش از دور تا 5 سال آینده

رسانه کلیک - رییس مرکز ملی فضایی از توسعه ساخت و پرتاب ماهواره‌ های سنجش از دور تا 5 سال آینده در کشور خبر داد.

توسعه ساخت و پرتاب ماهواره‌ های سنجش از دور تا 5 سال آینده

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ منوچهر منطقی رییس مرکز ملی فضایی با اشاره به اینکه در تلاش برای توسعه تولید و توسعه ماهواره‌ های سنجش از دور هستیم، عنوان کرد: در سال‌ های اخیر پرتاب ماهواره به حداقلی خود رسیده است. این موضوع دو دلیل دارد؛ یکی این است که کشورمان، در پرتاب ماهواره از مرحله آزمایشی به مرحله بهره‌ برداری رسیده است.

وی افزود: بنابراین در این زمان توسعه‌ ها بیشتر و هزینه‌ ها هم بالاتر رفته است. این، روی تعداد پرتاب تأثیر می‌ گذارد و تعداد پرتاب‌ ها را پایین‌ تر می‌ آورد.

به گفته منطقی، دلیل مهم‌ تری هم وجود دارد: «نکته دوم این است که جوامع جهانی بر روی پرتاب‌ های ماهواره‌ ای ما حساس هستند و بنابراین شورای عالی امنیت ملی باید نظر دهند تا با توجه به عوامل داخلی و خارجی این کار را انجام دهیم و یا نه.

وی اظهار کرد: این دو دلیل باعث شده است تا تواتر پرتاب‌ ها کمتر دیده شود. نکته دیگری که درباره پروژه‌ های ماهواره‌ ای که در ایران تا به امروز انجام شده، این است که بیشتر ماهواره‌ های ایرانی، مخابراتی هستند.

رییس مرکز ملی فضایی ادامه داد: این در حالی است که ماهواره‌ ها قابلیت‌ های بیشتر هم دارند. بسیاری از ماهواره‌ ها در هواشناسی و بسیاری هم در بخش مطالعاتی کشاورزی و نقشه‌ های هوایی به کار می‌ روند. بخش مطالعاتی ماهواره‌ ها در جهان آن قدر مهم است که علم سنجش از دور (RS) را ایجاد کرده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی، منطقی در خصوص توسعه ساخت و پرتاب ماهواره‌ های سنجش از دور تصریح کرد: در پنج سال آینده ما ماهواره‌ ای را خواهیم داشت که در بخش سنجش از دور قابل استفاده است. مسأله مهم در مورد این موضوع اما این است که اطلاعات مورد استفاده از دیگر کشورها در دسترس ماست و در بخش‌ های مختلف از آنها استفاده می‌ کنیم.

ارسال نظر