رجیستری غیرقانونی 50 هزار دستگاه گوشی/ 58 هزار دلار ارز قاچاق کشف شد

رسانه کلیک - مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی عنوان کرد: 19 نفر ​50 هزار گوشی همراه هوشمند را با استفاده از کارت ملی دیگران به صورت غیرقانونی در سامانه ثبت گوشی تلفن همراه ثبت کرده‌ اند.

رجیستری غیرقانونی 50 هزار دستگاه گوشی/ 58 هزار دلار ارز قاچاق کشف شد

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ سید عبدالمجید اجتهادی مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی عنوان کرد: چند وقت پیش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گزارشی ارسال کرد مبنی بر اینکه تعدادی افراد با سوء استفاده از کارت ملی در ورود غیرقانونی گوشی های تلفن همراه با عنوان کالای مسافری اقدام کرده‌ اند.

وی با اشاره به اینکه اسامی این افراد کاملا مشخص است، اظهار کرد: در بررسی ها مشخص شد که این افراد با ورود به سامانه ثبت گوشی تلفن همراه مسافری و سوء استفاده از اطلاعات کارت ملی دیگران این کار را انجام دادند و حتی یک نفر نزدیک به 10 هزار گوشی تلفن همراه را به این صورت وارد کرده است.

اجتهادی ادامه داد: تعداد این متهمان 19 نفر هستند که عمدتا در استان تهران­ و تعدادی نیز در استان های کردستان و آذربایجان شرقی هستند و مجموع گوشی های تلفن همراه که این متهمان به این طریق ثبت کرده‌ اند 50 هزار گوشی همراه هوشمند است.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: این افراد احضار خواهند شد و اگر نیاز به جلب باشد این کار صورت میگیرد و قطعا گوشی ها توقیف و غیرفعال می شود.

اجتهادی بیان کرد: طبق قانون افراد با یک کارت ملی تحت عنوان مسافری می توانند یک گوشی همراه هوشمند یا کالایی در حد 80 دلار وارد کنند، اما متهمان این پرونده از تسهیلات مسافری برای ورود کالا به صورت تجاری استفاده کرده اند که طبق ماده 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، این گوشی ها قاچاق محسوب می شود و بعد از غیرفعال شدن به نفع دولت ضبط می شود و متهمان پرونده جریمه های سنگین خواهند شد ( قاچاق گوشی با اجرای پروژه دولت الکترونیک به صفر نزدیک می‌شود ).

وی درباره شگرد این افراد افزود: اینها گوشی‌ هایی را که به صورت قاچاق وارد شده است با ورود به سامانه مسافری ثبت کرده اند، اما سامانه اصالت سنجی یا رجیستری متوجه شد و به ما گزارش داد.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: طبق قانون همه این گوشی ها غیرفعال می شود و آن تعداد هم که به فروش رفته است، باید خریداران مراجعه کنند.

اجتهادی تصریح کرد: توصیه ما به خریداران گوشی همراه این است که حتما از فروشگاه های مطمئن این گوشی ها را تامین کنند چرا که حتی رجیستر شدن گوشی هم به تنهایی اطمینان ایجاد نمی کند و حتما از اصل بودن گارانتی اطمینان حاصل کنند چرا که گارانتی اصلی در سامانه آن شرکت درج می شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در روزهای گذشته ارز قاچاق کشف شده است، یادآور شد: دیشب 58 هزار دلار ارز قاچاق از طریق وزارت اطلاعات در کرمانشاه کشف شد که این میزان دلار تحویل بانک مرکزی خواهد شد و متهمانی که قصد انتقال این ارز قاچاق را به عراق داشتند هم اکنون در بازداشت هستند.

ارسال نظر