توضیح آذری‌ جهرمی درباره عدم همکاری وزارت ارتباطات در بستن فیلترشکن‌ ها

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات در پاسخ به سؤالی درباره انتقاد از این وزارتخانه به دلیل پای کار نبودن در بستن فیلترشکن‌ ها گفت: مرجع نظارت بر عملکرد وزارت ارتباطات، مرکز ملی فضای مجازی است، اما درباره فیلترشکن‌ ها با بحث خودتحریمی نیز مواجهیم و نمی‌ توان تنها با یک نگاه در این قضیه اقدام کرد.

توضیح آذری‌ جهرمی درباره عدم همکاری وزارت ارتباطات در بستن فیلترشکن‌ ها

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سؤال که در چندگانگی بازار پیام‌ رسان‌ هایی در کشور که از یکسو هاتگرام و تلگرام طلایی امکان دسترسی تلگرام را فراهم می‌ کنند، از سوی دیگر پیام‌ رسان‌ های داخلی در تلاش برای جذب مخاطب هستند و همچنین امکان دسترسی به تلگرام از طریق فیلترشکن فراهم است، انتقادهایی از پای کار نبودن وزارت ارتباطات در بستن فیلترشکن‌ ها مطرح می‌ شود، عنوان کرد: در کشور ما دیدگاه‌ های متفاوتی وجود دارد و فضای نقد و اظهارنظر نیز باز است که فضای خوبی است و همه اظهارنظر می‌ کنند و به مسئله می‌ پردازند. هر کس نظرش را می‌ دهد و نظرات همه نیز محترم است ( وزارت ارتباطات باید با فیلترشکن‌ها برخورد کند ).

وی اظهار کرد: در کشور برای ارزیابی عملکردها سیستم، سامانه و جایگاهی وجود دارد و آن جایگاه برای ما مرکز ملی فضای مجازی است. شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ ای در رابطه با پیام‌ رسان‌ ها داشته است و مرجع نظارت بر انجام شدن یا نشدن یا پای کار بودن یا نبودن وزارت ارتباطات برعهده مرجعی است که مسئولیت نظارت دارد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: اینکه هر کس به سلیقه خود بگوید کار انجام شده یا نشده بحث دیگری است. همین گروه بعد از اینکه پیام‌ رسان‌ های داخلی بیانیه دادند و گفتند وزارت ارتباطات به تکالیفش عمل کرده خیلی راحت گفتند خیر! وزارت ارتباطات عمل نکرده است، در حالی که وقتی خود پیام‌ رسان‌ ها می‌ گویند عمل کرده شما چه مکانیزمی را مدنظر دارید که می‌ گویید عمل نکرده است؟

جهرمی اضافه کرد: البته همواره معتقدیم که باید حمایت جدی‌ تری از پیام‌ رسان‌ ها صورت گیرد و از ظرفیت‌ های داخلی باید حمایت کنیم و پای کار هم حتما هستیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار درباره اینکه برخورد کافی و جدی نکردن با فیلترشکن‌ ها به وزارت ارتباطات انتقاد می‌ شود و می‌ گویند وزارت ارتباطات در تکلیف بستن فیلترشکن‌ ها به وظیفه خود عمل نمی‌ کند و پای کار نیست،‌ تصریح کرد:‌ اینکه پای کار هستیم یا نیستیم، مکانیسم و تصمیم‌گیری آن جای دیگری است، درباره فیلترشکن‌ ها موضوع خودتحریمی نیز داریم، آقایان بیایند پای میز بنشینند و نیاز مردم را ببینند.

وزیر ارتباطات یادآور شد: نیازسنجی کردیم و اختیارات مردم را درآوردیم که زمانی که بسیاری از سایت‌ های خارجی ما را فیلتر کردند و مردم به آنها دسترسی ندارند، از طریق همین مکانیسم به این سایت‌ ها دسترسی پیدا می‌ کنند، با این شرایط چگونه یک عده صرفا می‌ گویند باید با یک نگاه این اتفاق را دید؟ طبیعتا همه این مباحث در مرکز ملی فضای مجازی مورد بحث قرار گرفته است و طبیعتا خود را موظف می‌ دانیم از پیام‌ رسان‌ های داخلی حمایت کنیم و تاکنون نیز این کار را کرده‌ ایم و بیش از این نیز خواهیم کرد، اما مرجع واحد برای ارزیابی را مرکز ملی فضای مجازی بگذاریم، ما نیز این مرکز را قبول داریم، البته افراد مختلف با دیدگاه‌ های مختلف در صحنه حضور دارند، حرف‌ های آنها را نیز می‌ شنویم، زیرا معتقدیم خالی از عیب نیستیم و ممکن است اشکالاتی در مسیرمان باشد که باید به آنها توجه کنیم.

ارسال نظر