جریمه 32 میلیاردی سوء استفاده‌ گران ارز در مناطق محروم هزینه شود

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سازمان تعزیرات حکومتی تاکنون سوء استفاده کنندگان از دلار دولتی را 32 میلیارد تومان جریمه کرده است، گفت: به دولت پیشنهاد دادیم این مبلغ پس از واریز به خزانه دولت در مناطق محروم هزینه شود.

جریمه 32 میلیاردی سوء استفاده‌ گران ارز در مناطق محروم هزینه شود

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به لایحه صیانت و حفاظت از داده های شخصی، عنوان کرد: با توجه به اینکه اطلاعات مردم در اختیار پیام رسان‌ ها، فروشگاه‌ های آنلاین، اپلیکشن‌ ها و سایر سایت‌ ها در فضای مجازی قرار دارد، بنابراین دستگاه‌ های سرویس دهنده برای حفاظت از اطلاعات مردم مسوول هستند.

وی اظهار کرد: این لایحه برای حفظ حریم اطلاعات مردم آماده شده است و در آن حقوق مشترکان و سرویس دهنده در داخل و خارج مشخص است همچنین این لایحه با کمک خرد جمعی و بر اساس فتوای مقام معظم رهبری درباره حرمت استفاده از اطلاعات شخصی مردم در فضای مجازی پردازش شده است و در کوتاه‌ ترین زمان به دولت ارسال می‌ شود تا در دولت بررسی شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه برای پالایش هوشمند اینترنت برای کودکان برنامه‌ ریزی‌ های مختلفی انجام شده است، افزود: برای کودکان در فضای مجازی زیست بوم خاصی ایجاد شده است و این موضوع را از ابتدای دولت دوازدهم مدنظر قرار داشته‌ ایم و برنامه‌ های مدونی در این زمینه ارایه کرده‌ ایم.

وزیر ارتباطات با اشاره به فیلتر کردن محتواهای فضای مجازی بیان کرد: برخی محتواهای فضای مجازی را بر اساس درک کودکان فیلتر کرده‌ ایم که برای بزرگسالان نیز مشکل آفرین شده است. تبلت مخصوص کودکان با قیمت مناسب برای نظارت والدین و دسترسی محدود کودک نیز در بازار وجود دارد. امروز شاهد تولید اپلیکشن‌ های ویژه کودکان از جمله انارستان و درسا نیز هستیم.

آذری جهرمی ادامه داد: روز گذشته اپراتور ویژه کودکان رونمایی شد و بخش زیادی از نمایشگاه الکامپ به بازی های رایانه‌ ای اختصاص دارد. با آموزش و پرورش و پلیس فتا برای آموزش خانواده‌ ها وارد مذاکرده شده‌ ایم و در زمینه اینترنت کودکان از طرف سازمان‌ های جهانی مورد تقدیر قرار گرفته‌ ایم.

وی درباره بازار گوشی تلفن‌ های همراه نیز اضافه کرد: اگرچه دولت باید نابسامانی‌ های بازار تلفن همراه را مدیریت کند، اما هر کسی مسوولیت خودش را در این زمینه دارد. وزارت ارتباطات مسوول تنظیم قیمت‌ ها یا تامین دلار دولتی برای واردکنندگان نیستیم. بخشی از قیمت تلفن همراه به عرضه و تقاضا بستگی دارد و بخشی به بهای ارز و امروز قیمت ارز تثبیت نشده است، بنابراین قیمت گوشی نیز به همان نسبت ثابت نیست.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در مقطعی برخی‌ ها از تخصیص دلار دولتی سوء استفاده کردند گفت: عده‌ ای این پول تخصیص یافته را به جای وارد کردن گوشی به چیزهای دیگر تخصیص دادند یا از کشور خارج کردند و این موضوع را تعزیرات پیگیری کرد که تا کنون ۳۲ میلیارد تومان نیز جریمه شده‌ اند. تعزیرات شرایطی را فراهم می‌ کند تا پول را پس بگیرد، البته پیشنهاد دادم همه پول به حساب دولت برگردانده شود و به مناطق محروم تخصیص داده شود.

آذری جهرمی اظهار داشت: وقتی با محدودیت ارزی مواجه هستیم و نیازمند تامین دارو باشیم، منطقی نیست با آن پول تلفن وارد کنیم. اگرچه امروز تبلت و موبایل ضروری است و در کسب و کار و در شرایط عادی نیازمند تخصیص ارز در این بخش هستیم.

وی درباره شبکه ملی اطلاعات افزود: برای توسعه شبکه ملی اطلاعات سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا نیاز است. تولید محتوا به عهده نهادهای مختلف از جمله صدا و سیما است. زیر ساخت را وزارت ارتباطات آماده می‌ کند و خدمات با مشارکت وزارت ارتباطات و سایر نهادها امکان پذیر است.

وزیر ارتباطات درباره مزاحمت‌ های پیامکی نیز توضیح داد: این موضوع حق الناس است و باید رسیدگی شود. البته اقداماتی در این زمینه انجام دادیم که حجم این مزاحمت‌ ها را کم کرده است. در این میان ۳۰ هزار شماره شناسایی و قطع شده‌ است ( مسدودیت 30 هزار سیم‌ کارت مزاحم/ داستان پیامک های تبلیغاتی تمام نشد ).

آذری جهرمی درباره وضعیت استارتاپ‌ ها نیز خاطرنشان کرد: استارتاپ ها در مسیر توسعه خود با موانع زیادی برخورد کرده‌ اند که و این موانع باید برطرف شود، زیرا دنیا در حال توسعه تحول دیجیتال است و بازیگران اصلی آن استارتاپ‌ ها هستند. در این زمینه طرح نوآفرین را با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آماده کرده ایم و در دولت منتظر تصویب آن هستیم.

وی تصریح کرد: با آموزش این شرکت‌ ها تعداد آن‌ ها در نمایشگاه امسال الکامپ به دو برابر افزایش یافته است و این جای خشنودی دارد.

وزیر ارتباطات درباره پیام‌ رسان‌ های داخلی یادآور شد: ما از پیام‌ رسان‌ ها حمایت می کنیم و مطابق سندی که در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است باید از آن‌ ها حمایت کنیم. نباید از پیام رسان‌ های داخلی توقع بیش از حد داشت. این پیام‌ رسان‌ ها تا کنون رشد خوبی داشته اند و این سیر صعودی رشد ادامه دارد.

ارسال نظر