توضیحات سخنگوی رجیستری درباره فروش گوشی‌ های رجیستر شده در کشور همسایه

رسانه کلیک - سخنگوی طرح رجیستری در واکنش به انتشار اخباری درباره فروش گوشی‌ های رجیستر شده در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس توضیحاتی را ارائه داد.

توضیحات سخنگوی رجیستری درباره فروش گوشی‌ های رجیستر شده در کشور همسایه

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ حمیدرضا دهقانی‌ نیا سخنگوی طرح رجیستری در واکنش به انتشار اخباری از فروش گوشی‌ های رجیستر شده کشورمان در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و وارد کردن آن‌ ها به کشور عنوان کرد: متاسفانه به دنبال سوء استفاده از مشکلی که در گمرک و ثبت گوشی‌ های مسافری در سامانه مسافری گمرک وجود دارد، شاهد چنین اتفاقاتی هستیم.

سخنگوی طرح رجیستری و مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه به هیچ وجه امکان هک سامانه رجیستری وجود ندارد، اظهار کرد: متاسفانه امروز شاهدیم که قاچاقچیان گوشی تلفن همراه، لیست کد IMEI گوشی‌ های تلفن همراهی را که قصد وارد کردن آنها به کشور را دارند، از دوبی یا کشورهای دیگر حاشیه‌ ای دریافت کرده و در تهران با ثبت این کدها در سامانه مسافری و اتباع خارجی گمرک، اقدام به رجیستر کردن این گوشی‌ های تلفن همراه می‌ کنند.

وی با اشاره به نحوه سوء استفاده قاچاقچیان افزود: متاسفانه به دلیل آنکه گمرک توانایی کنترل این سامانه را ندارد، گاها چند صد یا چند هزار گوشی با یک کد ملی و یا شماره پاسپورت در سامانه مسافری، رجیستر می‌ شوند؛ این در حالی است که این قاچاقچیان با سوء استفاده از این وضعیت، گوشی‌ های تلفن همراه را به این شیوه با معافیت 80 درصدی حق گمرکی درنظر گرفته شده برای گوشی‌ های مسافری ثبت و رجیستر می‌ کنند.

دهقانی نیا ادامه داد: طی هفته گذشته و به دنبال جلسه‌ ای که وزیر ارتباطات با مسئولان نیروی انتظامی و گمرک داشت، مقرر شد به زودی، نیروی انتظامی اطلاعات گذرنامه‌ ای را در اختیار گمرکات کشور قرار دهد تا زمینه این سوء استفاده قاچاقچیان از سامانه مذکور از بین رود.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: با محقق شدن این امر، هر مسافر با یک کد ملی یا یک شماره پاسپورت قادر خواهد بود فقط یک گوشی تلفن همراه را به صورت مسافری در سامانه ثبت کند و الزاما ثبت گوشی در سامانه با این روش تنها با محرز شدن مسافر بودن افراد امکان‌ پذیر خواهد بود.

به گفته وی با توجه به جلسه اخیر برگزار شده، تا پایان مرداد ماه، اطلاعات گذرنامه‌ ای نیروی انتظامی در اختیار گمرکات قرار خواهد گرفت و بستر این سوء استفاده جمع خواهد شد.

ارسال نظر