خرید و فروش گوشی های مسافری از بلاتکلیفی در آمد

رسانه کلیک - خرید و فروش گوشی تلفن همراه مسافری با گارانتی اینتر پس از یک بلاتکلیفی کوتاه به روال عادی برگشته و به کسانی که گوشی اینتر می‌ خرند 24 ساعت برای انتقال مالکیت و تست کد فعال‌ سازی مهلت داده می‌ شود و این پایان کار مسافران متخلف است.

خرید و فروش گوشی های مسافری از بلاتکلیفی در آمد

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ ماجرای گوشی‌ های مسافری متخلف که با تخلف در سامانه گمرکی گوشی مسافری ثبت و اظهار شده بود اخیرا با تصمیم گمرک برای قطع آنها و دستور یک وزیر برای وصل مجدد آنها خبرساز شد ( دستور وصل کردن گوشی‌ های مسافری از سوی وزیر ارتباطات صادر شد ) و در نهایت گمرک با چشم پوشی روی گوشی‌ های متخلف فعلی، مقرر کرد، از روز 28 تیرماه دیگر هیچ گوشی‌ تلفن با تخلف در سامانه ثبت نخواهد شد و سرویس نمی‌ گیرد.

این گوشی‌ ها در بازار با گارانتی اینتر (اینترنشنال) موجود هستند و به این معنی است که شرکتی داخلی گارانتی ‌کننده این کالا نیست و کالا پوشش گارانتی شرکت اصلی تولیدکننده را دارد. اغلب گوشی‌ های اینتر موجود در بازار نیز از برند سامسونگ هستند.

این فراز و نشیب، برای مدت کوتاهی فروشندگان این کالا در بازار را نگران کرد که با اعلام تصمیم نهایی گمرک، نگرانی به طور کامل برطرف شد و در حال حاضر روال فروش گوشی‌ های مسافری متخلف در بازار به حالت عادی بازگشته است، اما پس از محدود شدن و اتمام این کالاها در بازار راه جدیدی برای ورود دوباره گوشی‌ های مسافری متخلف به بازار نخواهد بود.

طبق یک اظهار نظر مبتنی بر اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مجموع گوشی‌ های مسافری که تاکنون وارد کشور شده 200 هزار عدد گزارش شده و از این نظر تعداد این گوشی‌ ها در بازار چندان گسترده به نظر نمی رسد ( 200 هزار گوشی موبایل مسافری وارد کشور شد ).

در روال عادی بازار، عمده‌ فروشان بازار گوشی که وظیفه توزیع کالا در بازار را بر عهده دارند، به همکاران خود اعلام می‌ کنند: آنهایی که گوشی اینتر با کد فعال سازی خریداری می کنند، فقط ٢۴ ساعت از زمان خرید برای انتقال مالکیت مهلت دارند، پس از گذشت ٢۴ ساعت در صورت اشتباه بودن کد فعال‌ سازی مسئولیتی بر عهده فروشگاه نیست. همکاران باید به محض خرید کالا آن را به خط خود انتقال مالکیت دهند و در صورت اشتباه بودن کد فعال سازی سریعا اطلاع دهند.

یک فعال بازار موبایل در این باره عنوان کرد: خرید و فروش گوشی اینتر آسان و بی دردسر بود و پس از یک وقفه کوتاه بلاتکلیفی روال فروش دوباره عادی شده است. مهلت 24 ساعته فروشنده به خریدار برای انتقال مالکیت و فعال سازی، برای اطمینان از خارج کردن گوشی از کارتابل فروشنده است که پس از اینکه گوشی به نام خریدار ثبت شد دردسرهای احتمالی آن دیگر برای فروشنده تمام می‌ شود. شاید اگر روزی خطری متوجه گوشی های مسافری باشد، برای کسی که تعداد محدودی گوشی در کارتابل خود دارد یا برای مصرف کننده عادی، احتمال دردسر کمتر از کسی است که چند صد گوشی به نام خود ثبت دارد.

سامانه گمرک گوشی تلفن همراه مسافری از چند نظر برای واردکنندگان عمده به صرفه‌ تر از کانال رسمی واردات بود که باعث جذابیت این روش غیر رسمی شده بود. گمرکی گوشی تلفن همراه مسافری دارای 80 دلار معافیت مالیاتی، عوارض 16 درصدی ورود به جای عوارض 20 درصدی و معاف از معطلی در ترخیص کالا است که در شرایط فعلی بازار روشی برای درآمدزایی به حساب می‌ آمد.

ارسال نظر