نحوه تخصیص ارز برای بازار تلفن همراه اعلام شد/ رییس سازمان پدافند غیرعامل نسبت به ادعای خود پاسخگو باشد

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای تثبیت قیمت در بازار تلفن همراه گفت: بر اساس اعلام تصمیم نهایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تامین ارز گوشی‌ های تلفن همراه با قیمت زیر 300 دلار از گروه دو، تکلیف بازار گوشی تلفن همراه کمی روشن خواهد شد.

نحوه تخصیص ارز برای بازار تلفن همراه اعلام شد/ رییس سازمان پدافند غیرعامل نسبت به ادعای خود پاسخگو باشد

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره وارد کردن گوشی‌ های موبایل با تعرفه بالا و پیگیری‌ های وزارتخانه متبوعش در این زمینه، عنوان کرد: سخنگوی محترم دستگاه قضا در نشست خبری خود اعلام کرد که در این زمینه تعدادی را بازداشت کرده و روند بازپرسی و تشکیل پرونده در حال انجام است. تاکنون اطلاعاتی که دستگاه قضایی از ما خواسته در اختیار آنها قرار داده شده است و این خیلی خوب است که در کوتاه مدت و با جدیت، دستگاه قضا وارد عمل شده است.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه وزارت ارتباطات برای به تعادل رساندن بازار گوشی تلفن همراه اظهار کرد: طبیعتا موضوع تعادل بازار تلفن همراه مقدار زیادی به نرخ ارز وابسته است. در این زمینه بر اساس نامه‌ ای که آقای شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت شب گذشته ارسال کردند برای گوشی‌ های با قیمت زیر ۳۰۰ دلار ارز از گروه دوم از طریق سامانه نیما تامین خواهد شد، همچنین برای گوشی‌ هایی با قیمت بالاتر از ۳۰۰ دلار نیز ارز از گروه سوم تخصیص داده خواهد شد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه انجام این اقدام مقداری تکلیف بازار را روشن می‌ کند، ادامه داد: در تامین نیازمندی‌ های بازار بر اساس پیگیری‌ هایی که انجام دادیم با دو موضوع مواجه شدیم؛ موضوع اول این بود که بخشی از تجهیزات مربوطه در گمرک قرار داشت. بر این اساس قرار شد که روند ترخیص آنها تسهیل و این تجهیزات در بازار عرضه و در اختیار متقاضیان نهایی قرار بگیرد.

آذری جهرمی اضافه کرد: همچنین درباره بیش از ۱۰۰ هزار گوشی تلفن همراه که در حال توقیف هستند قرار شد که تعیین تکلیف صورت بگیرد و نحوه عرضه آنها به بازار مشخص شود. در این زمینه دستگاه قضا اعلام آمادگی کرده که از تصمیماتی که در کمیته ثبت تلفن همراه در خصوص نحوه واگذاری و عرضه این گوشی‌ ها اتخاذ می‌ شود، حمایت و در این زمینه همکاری‌ های لازم را انجام داد.

وی بیان کرد: با این دو اقدام فکر می‌ کنیم بتوانیم شرایط مناسبی فراهم کنیم و شاهد تثبیت قیمت در بازار گوشی تلفن همراه باشیم.

وزیر ارتباطات همچنین درباره زمان تحقق تثبیت در بازار گوشی تلفن همراه گفت: جلسه مربوطه با حضور معاونین وزارت ارتباطات تشکیل شده و ان‌ شاء الله طی هفته آینده شرایط مقداری با تثبیت بیشتری مواجه خواهد شد. ما پیش‌ بینی کرده بودیم که طی ۱۰ روز بازار تلفن همراه متعادل می‌ شود، اما به دلیل طولانی شدن تصمیم‌ گیری در بازار ارز این اتفاق اندکی با تاخیر مواجه شد ( بازار موبایل تا 10 روز دیگر به تعادل می‌ رسد ).

آذری جهرمی در ادامه درباره اظهارات رییس سازمان پدافند غیرعامل نسبت به بازدید خبرنگاران از یکی از طبقات ساختمان‌ های وزارت ارتباطات و تبلیغاتی تلقی کردن این بازدید، اظهار کرد: طبیعتا زمانی کسی کار تبلیغاتی انجام می‌ دهد جواب او را با کار تبلیغاتی می‌ دهند؛ ادعای اینکه در طبقه نهم یکی از ساختمان‌ های وزارت ارتباطات تجهیزاتی با کاربری اعلام شده وجود دارد ادعایی است که مخاطب نهایی تصور می‌ کند که زمانی که با ذکر جزئیات موضوعی اعلام می‌ شود حتما صحت دارد و آن را باور می‌ کند ( سازمان پدافند غیرعامل: اظهارات اخیر وزیر ارتباطات عجولانه و تبلیغاتی بود ).

وی تاکید کرد: آنها به جای اینکه بگویند اقدام وزارت ارتباطات تبلیغاتی بوده، باید پاسخ دهند که چرا آنها پیش از این اقدام چنین ادعایی مطرح کردند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه این فرآیند پینگ پونگی خیلی به مصلحت نیست، یادآور شد: ما همچنان بر ادعای خود مبنی بر اینکه امکاناتی در اختیار آنها قرار ندادیم، هستیم و بنایمان نیز بر این بوده که به مردم بگوییم چیزی برای پنهان کردن از آنها نداریم. به هر حال تصمیم‌ گیری درباره فعالیت دو نسخه از تلگرام تا زمان گذار در مرکز ملی اتخاذ شده و اینکه دو سه دستگاه برخلاف قانون درباره این تصمیم‌گیری صحبت کنند و به دولت تهمت بزنند همچنان مورد سوال است.

ارسال نظر