افراد سودجو اجازه نمی دهند بازار موبایل طعم دلار 4200 تومانی را بچشد!

رسانه کلیک - یک فروشنده موبایل با بیان اینکه اکنون بازار تقریبا خود را با دلار آزاد تنظیم کرده گفت: الان جنس در بازار نیست و علت آن واردکنندگان سودجویی هستند که می خواهند مانع حرکت بازار گوشی همراه به سمت دلار 4200 تومانی شوند.

افراد سودجو اجازه نمی دهند بازار موبایل طعم دلار 4200 تومانی را بچشد!

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ با شروع سال افزایش قیمت‌ ارز باعث برهم زدن تعادل بازار شد تا آنجا که هر روز شاهد رشد قیمت اجناس وارداتی بودیم. بر این اساس بانک مرکزی نرخ ارز را 4200 تومان اعلام کرد و قرار شد که کالاهای وارداتی مشمول دریافت ارز دولتی شوند، اما همین موضوع هم باعث دو نرخی شدن کالاها و رانت در بازار شد. زیرا دولت به نوعی از پذیرش دلار بازار آزاد فرار می کرد و این داستان به اینجا ختم شد که سودجویان با ارز مصوب بانک مرکزی کالا وارد کشور می‌ کردند، اما همان کالا با نرخ آزاد در اختیار مشتری قرار می‌ گرفت. بازار گوشی همراه هم از این قضیه مستثنی نبود و حدود سه هفته پیش جهش ناگهانی قیمت گوشی اعتراضاتی را به همراه داشت به گونه ای که یک گوشی در مقایسه با قبل عید رشد 60 الی 100 درصدی را تجربه کرد.

به عنوان مثال گوشی وارداتی چینی شیایومی مدل xiaomi redmi note 4x که در اواخر اسفند 96 با رنج قیمتی حدود 800 هزار تومان معامله میشد به ناگاه در تیرماه به قیمت 1.4 میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

در همین حال بود که وزیر ارتباطات وعده 10 روزه برای تعدیل قیمت موبایل را ارائه داد ( بازار موبایل تا 10 روز دیگر به تعادل می‌ رسد) و از سوی دیگر با انتشار لیست واردکنندگان دلار 4200 تومانی سعی در باز کردن پنجره شفافیت به سوی ارز یارانه ای دولت کرد ( فهرست شرکت های واردکننده موبایل با ارز دولتی منتشر شد ). با گذشت 14 روز از وعده وزیر به سراغ بازار موبایل رفتیم تا تعدیل بازار موبایل را راستی آزمایی کنیم. اما پس از پرس و جو و بررسی ها از فروشندگان متوجه اتفاق عجیب یعنی نبود جنس و عرضه در این کالای وارداتی شدیم. این موضوع از جهتی تعجب آور است که در سایر کالاهای وارداتی اگر هرگونه تغییرات قیمتی به سبب رانت دلار 4200 و دلالگری و غیره داشته ایم، اما با کمبود و نبود عرضه جنس تاکنون مواجه نشده ایم.

اما در بازار گوشی همراه گویا دستانی نامرئی و سودجو هستند که نمی خواهند در برهه کنونی بازار موبایل دلار 4200 تومانی به خود ببیند و برای همین مقصود سعی در انبار کردن اجناس یا فروش کنترل شده آن به زیرمجموعه های خود دارند تا بتوانند بازار را در رنج دلار 8000 تومانی تثبیت کنند.

عباسیان مدیر فروشگاه آراد موبایل معتقد است که بعد از افشا دریافت کنندگان دلار 4200 تومانی بازار تا حدودی رنگ ثبات به خود دیده و جلوی افزایش قیمت افسار گسیخته سه هفته گرفته شده است. وی علت کمبود در بازار را نبود جنس دانست و گفت: الان اینگونه نیست که مغازه دارها جنس داشته باشند و نخواهند عرضه کنند بلکه موضوع نبود جنس در بازار هست.

حسینی فروشنده فروشگاه 19 کالا یک علت عمده این نبود جنس را دست های نامرئی واردکنندگانی می داند که نمی خواهند بازار به سمت دلار 4200 تومانی حرکت کند و برای این منظور با رد کردن و دست به دست کردن به زیرمجموعه ها یا اطرافیان خود بازار را کنترل می کنند، زیرا اگر اینگونه عمل نکنند و مستقیم موبایل را به بازار عرضه کنند دستگاه نظارتی و دولت سریعا متوجه گران فروشی آنان خواهد شد.

وی عنوان کرد: ما قضاوت درباره یک شرکت واردکننده خاص نمی کنیم چون شاید واقعا کالایی برای عرضه نداشته باشد ولی این را می دانیم که تعداد قابل توجهی وارد کننده هستند که جنس دارند ولی عرضه نمی کنند یا اگر هم عرضه کنند همان گونه که گفتم به شکلی است که با رد کردن جنس به افرادی خاص نمی گذارند که بازار به سمت تعدیل پیش برود.

حسینی با بیان اینکه الان صراحتا می توان گفت بازار گوشی همراه خود را با دلار بازار آزاد تنظیم کرده است تصریح کرد: علاوه بر اینکه از طرف عرضه با نبود جنس مواجه هستیم در طرف تقاضا هم می بینیم که عمده مردم ناتوان از خرید هستند و همین بازار را با قفل شدن رو به رو کرده است.

ارسال نظر