نماینده مجلس: استفاده از فیلتر شکن منع قانونی مصرحی ندارد

رسانه کلیک - عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه استفاده از فیلتر شکن منع قانونی مصرحی ندارد، گفت: برخی از شبکه‌ های اجتماعی با وجود فیلتر بودن مورد استفاده مسئولان قرار گرفته است.

نماینده مجلس: استفاده از فیلتر شکن منع قانونی مصرحی ندارد

به گزارش کلیک به نقل از عصر ایران؛ محمود صادقی عضو فراکسیون امید مجلس درباره اظهاراتی مبنی بر اینکه استفاده از فیلتر شکن عنوان جزایی داشته و قابل تعقیب و پیگیری است ( استفاده از تلگرام و فیلترشکن جرم است )، با بیان اینکه اصل فیلتر کردن تلگرام از نظر حقوقی جای بحث دارد، عنوان کرد: باید دید فیلتر تلگرام برچه مبنای قانونی انجام شده است؛ فیلتر تلگرام به صورت دستور موقت از سوی بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه انجام شده و پس از آن دیگر نه حکمی صادر شد و نه تعیین تکلیفی صورت گرفت ( دستور قضایی فیلترینگ تلگرام صادر شد؛ قطع دسترسی به اپلیکیشن و نسخه وب سایت ).

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پس از گذشت مدت زمانی از صدور دستور موقت باید حکم صادر شود؛ در وهله اول مبنای قانونی نفس دستور موقت برای فیلتر تلگرام جای تردید دارد از سوی دیگر پس از مرحله دستور موقت، هنوز رایی از سوی دادگاه صادر نشده است.

وی ادامه داد: استفاده از فیلتر شکن منع قانونی مصرحی ندارد تا بر مبنای آن استفاده از فیلترشکن را جرم دانست و فرد استفاده‌ کننده مورد تعقیب و پیگیری قرار گیرد به همین دلیل برخی از شبکه‌ های اجتماعی با وجود فیلتر بودن مورد استفاده مسئولان قرار گرفته است ( چرا باید از همین لحظه استفاده از فیلترشکن‌ها را کنار بگذارید؟ ).

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب، ریاست جمهوری، وزرا، نمایندگان مجلس و بسیاری از شخصیت‌ های سیاسی، علمی از جناح‌ های مختلف در توییتر حساب دارند و زمانی که از این شبکه اجتماعی استفاده می‌ کنند ناچارند از فیلتر شکن استفاده کنند.

صادقی با بیان اینکه در صورتی که اعلام شود استفاده از فیلتر شکن جرم است این حرف از نظر حقوقی، اجرایی و عملی فاقد مبنا است، تصریح کرد: برای حل مسائل و مشکلات باید از راه و مسیر درست اقدامات لازم را انجام داد و در صورتی که به صورت قضایی برخورد شود آب در هاون کوبیدن است و راه به جایی نمی‌ برد.

عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد: اگر نگرانی درباره انتشار شایعه در شبکه‌ های مجازی وجود دارد بهترین و مهم‌ ترین مسیر برای جلوگیری از این موارد ایجاد اعتماد است؛ در صورتی که اعتماد عمومی در جامعه‌ ای وجود داشته باشد شایعه اثر نمی‌ کند، زیرا شایعه در بستر بی‌ اعتمادی اثر می‌ کند.

ارسال نظر