رشد 194 درصدی واردات گوشی در پی اجرای طرح رجیستری

رسانه کلیک - واردات گوشی تلفن همراه در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 194.05 درصد افزایش یافته است. این امر نشان از تاثیر مثبت اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل در جلوگیری از قاچاق این محصول دارد.

رشد 194 درصدی واردات گوشی در پی اجرای طرح رجیستری

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ با اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره گوشی‌ های همراه) و مشمول شدن تمامی برندهای گوشی از ابتدای اردیبهشت ‌ماه، صرفا گوشی‌ هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌ اند، در شبکه اپراتوری کشور فعال خواهند شد. طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در راستای اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم‌ کارت (رجیستری) تمامی گوشی‌ هایی که پیامک مبنی بر غیرقانونی بودن گوشی دریافت کردند، ۳۱ روز مهلت استفاده داشتند و پس از آن از شبکه سرویس نخواهند گرفت.

در واقع با اجرای طرح رجیستری، گوشی های تلفن همراهی که بصورت قاچاق وارد کشور شده باشند، در شبکه تلفن همراه ایران قابل فعال سازی و استفاده نیستند.

بررسی تازه‌ ترین آمار گمرک از تجارت خارجی ایران نشان می دهد، در سه ماهه نخست سال جاری ۱۹۲ میلیون و ۴۰۵ هزار و ۸۳۲ دلار گوشی تلفن همراه به کشور وارد شده است که ۱.۷۱ درصد از ارزش کل واردات به ایران در این مدت را شامل می‌ شود ( واردات تلفن همراه به 109 میلیون و 250 هزار دلار رسید ).

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ۶۵ میلیون و ۴۳۲ هزار و ۳۷۶ دلار گوشی تلفن همراه به کشور وارد شده بود که از لحاظ ارزش ۰.۵۷ درصد از کل ارزش واردات در آن مدت را شامل می‌ شد.

به این ترتیب آمار نشان می‌ دهد که واردات گوشی تلفن همراه در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۱۹۴.۰۵ درصد افزایش یافته است ( واردات گوشی تلفن همراه 160 درصد بالا رفت ).

بنابراین، این میزان افزایش در واردات قانونی گوشی تلفن همراه را می توان ثمره اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل دانست که توانسته به میزان چشم گیری از قاچاق این محصول جلوگیری کند.

ارسال نظر