شرکت زیر مجموعه تامین اجتماعی 366 هزار یورو آیفون را با ارز دولتی وارد کشور کرد

رسانه کلیک - بانک مرکزی به تازگی لیستی از اسامی واردکنندگان با ارز دولتی منتشر کرده که در آن به ارزش مالی واردات آیفون توسط یکی از شرکت های تأمین اجتماعی اشاره شده است.

شرکت زیر مجموعه تامین اجتماعی 366 هزار یورو آیفون را با ارز دولتی وارد کشور کرد

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ دی ماه سال گذشته خبرگزاری تسنیم با استناد به اظهارات یکی از مسئولان صنفی حوزه رایانه و موبایل، خبر از ورود سازمان تأمین اجتماعی به واردات گوشی‌ های "آیفون" داد.

با توجه به اینکه در آن مقطع زمانی به صورت هم‌ زمان، طرح رجیستری گوشی‌ های تلفن همراه هم اجرا و قیمت این محصولات در بازار نیز با رشد چشم‌ گیری مواجه شد، رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران عنوان کرد که سازمان تأمین اجتماعی به واسطه سودی که در واردات آیفون است، به این حوزه روی آورده است.

در آن بازه زمانی، میرمهدی درباره وضعیت حاکم بر بازار تلفن همراه بعد از اجرای رجیستری گفته بود که بعد از اجرای این طرح، افزایش قیمتی تا 25 درصد در این بازار به وجود آمد و عملا واردات برخی گوشی‌ های تلفن همراه به کشور برای واردکنندگان سودآورتر شد.

وی در این زمینه ابراز کرد که «واردات موبابل به کشور به اندازه‌ ای سودآور شده که یکی از شرکت‌ های سازمان تأمین اجتماعی به عنوان واردکننده رسمی آیفون به کشور معرفی شده و اسم آن در لیست دارندگان مجوز از سوی سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولیدکنندگان آمده است.»

بعد از آن اظهارات، تسنیم اقدام به انتشار اسناد مرتبط با دریافت مجوز واردات شرکت بازرگانی بین‌ المللی تأمین اجتماعی کرد که حتی تعجب وزیر ارتباطات را نیز به همراه داشت و ابتدای بهمن ماه سال گذشته وی قول پیگیری این موضوع را از وزیر کار در حاشیه جلسه هیئت دولت داد.

ورود به این پرونده، واکنش حسن رادمرد؛ مدیر عامل شرکت بازرگانی بین‌ المللی تأمین اجتماعی به عنوان یکی از واردکنندگان آیفون به کشور را در پی داشت؛ وی با قانونی برشمردن واردات این محصول به کشور درباره جزئیات آن اظهار کرد: شرکت ما کاملا خصوصی است و در طول یک سال گذشته با اخذ مجوزهای رسمی، روی به سمت واردات این محصول آورده‌ ایم تا با سودی که حاصل می‌ شود ارزش افزوده‌ ای برای بیمه‌ شدگان تأمین اجتماعی به وجود آوریم.

با توجه به اینکه از 21 فروردین ماه سال جاری بانک مرکزی در راستای سیاست جدید ارزی أتخاذ شده به‌ منظور مدیریت بهینه منابع ارزی کشور، به کالاهای ثبت سفارش شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ارز مورد نیاز را تخصیص داده و تأمین کرده، روز گذشته اقدام به انتشار لیستی از اسامی شرکت‌های وارداتی با ارز 4200 تومان از تاریخ مذکور کرد.

بانک مرکزی در اعلامیه مربوط به لیست 1482 شرکت دریافت کننده دلار 4200 تومانی که به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر کرده، نام شرکت تأمین اجتماعی را نیز قید کرده است.

این در حالی است که پیش از این در لیست منتشر شده توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارتباط با شرکت‌ های وارداتی موبایل که ارز دولتی دریافت کرده‌ اند، نامی از این شرکت نبود.

براساس گزارش بانک مرکزی، شرکت بازرگانی بین‌ المللی تأمین اجتماعی مجموعا 366 هزار و 381 یورو از بانک به عنوان ارز دولتی برای واردات آیفون به کشور دریافت کرده است.

ارسال نظر