تفاوت آمار بانک مرکزی و وزارت ارتباطات از شرکت‌ های وارداتی دریافت‌ کننده ارز دولتی 4200 تومانی

رسانه کلیک - بعد از انتشار لیست اسامی شرکت‌ های وارداتی دریافت‌ کننده ارز دولتی 4200 تومانی توسط بانک مرکزی، اختلاف آماری میان لیست از پیش منتشر شده وزیر ارتباطات با این نهاد بانکی محرز شد.

تفاوت آمار بانک مرکزی و وزارت ارتباطات از شرکت‌ های وارداتی دریافت‌ کننده ارز دولتی 4200 تومانی

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ اوایل تیر ماه سال جاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فهرست اسامی واردکنندگان گوشی تلفن همراه را که ارز دولتی 4200 تومانی دریافت کرده‌ اند، منتشر کرد ( فهرست شرکت های واردکننده موبایل با ارز دولتی منتشر شد ).

این وزارتخانه با اعلام فهرستی از 40 شرکت واردکننده گوشی همراه در بیانیه‌ ای نوشت: از ابتدای سال 97 تا 29 خرداد ماه به 40 شرکت واردکننده گوشی تلفن همراه، ارز دولتی تخصیص داده شده است؛ 30 شرکت از این فهرست با بخشی از ارز تخصیص داده‌ شده اقدام به واردات گوشی تلفن همراه کرده‌ اند.

همچنین گفته شده که رقم کل ارز اختصاص‌ یافته به 40 شرکت مذکور 220 میلیون و 643 هزار و 206 یورو بوده که تاکنون محموله‌ هایی با مجموع رقم 75 میلیون و 283 هزار و 860 یورو با عاملیت 30 شرکت واردکننده از گمرک ترخیص شده است.

با توجه به اینکه بانک مرکزی از 21 فروردین ماه سال جاری در راستای سیاست جدید ارزی اتخاذ شده به‌ منظور مدیریت بهینه منابع ارزی کشور، به کالاهای ثبت‌ سفارش‌ شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ارز مورد نیاز را تخصیص داده و تأمین کرده، روز گذشته در راستای شفاف‌ سازی و دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات و نیز با توجه به تأکید و دستور رییس‌ جمهور، فهرست کالاهایی که در این مدت ارز رسمی 4200 تومانی دریافت کرده‌ اند را منتشر کرد.

در این لیست اختلاف آماری بین آنچه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد ارز تخصیص داده شده به شرکت های واردکننده گوشی مطرح کرده (حدود 220 میلیون یورو) و جداول بانک مرکزی در مورد ارز پرداختی به این شرکت ها (حدود 118 میلیون یورو) وجود دارد.

محمد جواد آذری جهرمی درباره دلیل وجود این اختلاف آماری در دو لیست عنوان کرد: دلیل این موضوع مربوط به بازه زمانی گزارش است ( توضیح وزیر ارتباطات درباره اختلاف آماری لیست تخصیص ارز به واردات گوشی ).

وزیر ارتباطات بیان کرد: گزارش وزارت ارتباطات مربوط به اول فروردین تا 29 خرداد است در حالیکه بازه گزارش بانک مرکزی از 21 فروردین تا نهم تیر ماه است.

البته وی این را هم گفت که گزارش بانک مرکزی دقیق‌ تر است.

ارز دولتی 4200 تومانی

ارز دولتی 4200 تومانی

ارسال نظر