قیمت برخی برندهای لپ تاپ تا پایان هفته کاهش پیدا می کند

رسانه کلیک - لپ تاپ و تبلت و گوشی از جمله کالاهای وارداتی هستند که ارز رسمی دریافت کردند. بر این اساس لپ‌ تاپ هایی که با ارز رسمی 4200 تومانی وارد شده‌ اند، از برندهای ایسوس، ایسر و لنوو هستند که با توجه به افزایش قیمت‌ های نامعقول قرار است با نظارت اتحادیه فناوران تا پایان هفته، قیمت آن‌ ها کاهش یابد.

قیمت برخی برندهای لپ تاپ تا پایان هفته کاهش پیدا می کند

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ پس از انتشار ‌فهرست شرکت‌ هایی که به آن‌ ها ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشی تلفن همراه تخصیص یافته بود، فرآیند شفاف‌ سازی در راستای اعلام اسامی شرکت‌ هایی که ارز دولتی دریافت کرده بودند کلید خورد تا مشخص شود کدام شرکت‌ ها ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گرفته‌ اند اما کالاها را بر اساس ارز آزاد می فروشند ( فهرست شرکت های واردکننده موبایل با ارز دولتی منتشر شد ).

اقدام وزیر ارتباطات در اعلام اسامی این شرکت ها که به نوعی روشن‌ گری و شفاف‌ سازی به شمار می‌ آمد، مورد توجه سازمان‌ حمایت از مصرف‌ کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز قرار گرفت. در همین راستا، محمود نوابی رییس سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولیدکنندگان عنوان کرد: طبق دستور رییس ‌جمهوری لیست کالاهایی که با دلار ۴۲۰۰ تومان وارد شده‌ اند، به محض اعلام بانک مرکزی در سامانه ۱۲۴ (www.۱۲۴.ir) سازمان حمایت قرار می‌ گیرد تا مردم این لیست را مشاهده و در صورت مغایرت و گرانی، موارد را به سازمان اعلام کنند.

در نهایت روز یکشنبه، فهرست کالاهای دریافت‌ کننده ارز رسمی به تفکیک افراد و شرکت‌ ها از سوی بانک مرکزی منتشر شد. این اقدام بانک مرکزی در راستای تاکید رییس‌ جمهوری مبنی بر لزوم شفاف‌ سازی کالاهای دریافت‌ کننده ارز رسمی انجام و اعلام شد این شرکت‌ ها از ۲۱ فروردین تاکنون ارز رسمی به نرخ ۴۲۰۰ تومان برای واردات کالا دریافت کرده‌ اند.

در این بین کالاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات هم مشاهده می‌شوند. در این راستا محمدمهدی میرمهدی رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران با تایید شرکت‌ هایی که در فهرست بانک مرکزی آمده است، اظهار کرد: لیست مربوط به کالاهای کامپیوتر، لپ تاپ تبلت و موس و کی‌ بورد که زیرمجموعه اتحادیه فناوران هستند، صحت دارد؛ به این شرکت‌ ها ارز تخصیص داده شده و طبق همان موارد هم کالا وارد شده و در گمرک آمده و ترخیص شده است. بیشتر این کالاهای وارداتی از برندهای ایسوس، ایسر و لنوو هستند.

وی با بیان اینکه بسیاری از شرکت‌ ها کالا را بر مبنای قیمت‌ های قبل می‌ فروشند، افزود: از امروز کنترل نهایی را چند برابر می‌ کنیم و امیدواریم همین هفته کاهش قیمت را شاهد باشیم. کالاهایی که با این ارز وارد شده را طبق برگ خروجی گمرک و پیش‌ فاکتورهایی که گرفته‌ اند مطالعه می‌ کنیم، هزینه‌ ها و سودشان را در نظر می‌ گیریم و اگر بالاتر از مبلغ قانونی فروخته شوند، هم خود اتحادیه برخورد می‌ کند و هم اسامی را به سازمان تعزیرات حکومتی انتقال خواهیم داد. البته مشکلات گمرکی دیگری هم وجود دارد که حتما باید با مسوولان مربوطه در میان گذاشته شود، اما حتما تا پایان هفته شاهد کاهش قیمت خواهیم بود.

گرانی نامعقول محصولات اپل هم بررسی می‌ شود

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران در پاسخ به اینکه آیا لپ تاپ های اپل هم با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌ اند؟ افزود: لپ تاپ های اپل با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد نشده اند. البته محصولات شرکت اپل به طور کلی گران هستند و این محصولات ممکن است با دلار آزاد وارد شده باشند؛ بنابراین محصولات اپل با افزایش قیمت مواجه شده اند؛ اما ما این موضوع را هم دنبال خواهیم کرد و فروشندگان باید جوابگوی افزایش قیمت بی‌ رویه آنها باشند، زیرا افزایش قیمت با ارز آزاد هم حدی دارد.

میرمهدی، اقدام وزیر ارتباطات در انتشار لیست واردکنندگان با ارز دولتی را کار ارزنده‌ ای دانست و گفت: با وجود این، اقدام ناآگاهانه‌ ای اتفاق افتاد که آن عمل خیر زیر سوال رفت؛ زیرا تنها درخواست‌ ها در این فهرست اعلام شده و مشخص نیست چه کسانی این دلارها را گرفتند. در مواردی ما به همکارانمان مراجعه کردیم و متوجه شدیم که افرادی درخواستشان به بانک رفته، شخص متقاضی سپرده ۳۵ درصد را پرداخت کرده و نامشان در لیست بوده اما ارزی نگرفته‌ اند.

وی در ادامه با بیان اینکه انتشار ارزی که توسط شرکت‌ ها دریافت و کالا وارد شده، منطقی است، اضافه کرد: هر شرکتی که ارز گرفته باشد، موظف است طبق نرخ دلاری که گرفته با هزینه‌ هایی که چه در گمرک، حمل و نقل و سود بازرگانی به کالا تحمیل می‌ شود، قیمت را محاسبه کرده و طبق جدول، کالا را با فاکتور رسمی به مصرف‌ کننده و عرضه‌ کننده تحویل دهد.

شایان ذکر است، با توجه به لیست اعلام‌ شده، ۳۱ شرکت واردکننده لپ تاپ ۳۵ میلیون و ۸۹ هزار و ۲۶ یورو، ۹ شرکت واردکننده موس، ۲۲۶ هزار و ۸۲۶ یورو، هشت شرکت واردکننده کامپیوتر شخصی، ۹۷۰ هزار و ۶۴۵ یورو، هشت شرکت واردکننده تبلت، چهار میلیون و ۱۸۲ هزار و ۴۸۷ یورو و ۱۱ شرکت واردکننده صفحه کلید، ۳۳۵ هزار و ۶۷۳ یورو از بانک مرکزی و سامانه‌ نیما دریافت کرده اند. پیش از این نیز فهرست گوشی‌ های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص شده بود.

لپ‌ تاپ

لپ‌ تاپ

لپ‌ تاپ

لپ‌ تاپ

لپ‌ تاپ

به اعتقاد کارشناسان اگر چه برای جلوگیری از سوء استفاده برخی از شرکت‌ های سودجو که به دلیل ناآگاهی افراد و نبود نظارت لازم، موجب گران شدن بعضا چند برابری کالاها شدند، انتظار می‌ رفت این شفاف‌ سازی زودتر اتفاق بیفتد، اما همین که برای جلوگیری بیشتر از این دست سودجویی‌ ها، اسامی این شرکت‌ ها اعلام شده است، می‌ تواند از این پس راه را بر ضرر بیشتر ببندد.

ارسال نظر