انتشار لیست ارز بگیران به ضرر چه کسانی است؟

رسانه کلیک - پس از انتشار لیست ارز بگیران و زمانی که مشخص شد برخی با دریافت ارز 4200 تومانی، کالاها را با ارز آزاد فروخته‌ اند، مسیر شفاف‌ سازی و رسوایی سودجویان تا اندازه‌ ای هموار شد؛ با این حال ظاهرا برخی معتقدند این اقدام وزیر ارتباطات خوب نبوده که بخواهند دنباله‌ روی این راه باشند.

انتشار لیست ارز بگیران به ضرر چه کسانی است؟

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ داستان انتشار لیست واردکنندگان با ارز دولتی از جایی شروع شد که تعدادی از کسبه و فروشندگان موبایل و تبلت در تهران، نسبت به نوسانات نرخ ارز اعتراض کردند و در همین راستا، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در حالی که پیش از این هم سوء استفاده و سودجویی از وضعیت بازار را علت گرانی گوشی‌ ها اعلام کرده بود، ‏لیست شرکت‌ هایی که به آن‌ ها ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشی تلفن همراه تخصیص یافته است را منتشر کرد ( فهرست شرکت های واردکننده موبایل با ارز دولتی منتشر شد ).

با انتشار این لیست، مشخص شد بسیاری از شرکت‌ هایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دریافت کرده‌ اند، نه تنها هنوز تمامی ارز اختصاص‌ یافته را هزینه‌ واردات نکرده‌ اند، بلکه با انتشار اسامی برخی از شرکت‌ ها حتی علت گرانی گوشی‌ ها نیز معلوم شد؛ اینکه برخی از تامین‌ کنندگان و یا واردکنندگان در عین دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، نوسانات ارز را بهانه کرده و با افزایش نرخ آزاد ارز، قیمت‌ کالاها را افزایش داده و بعضا با دلار ۷۰۰۰ تومانی محاسبه کرده و فروخته‌ اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حتی اسم یکی از شرکت‌ هایی را که گوشی‌ های آیفون را دو میلیون تومان گران‌ تر از معمول فروخته بود، اعلام کرد ( گرانفروشی 15000 دستگاه گوشی آیفون توسط یک شرکت واردکننده تلفن همراه! ). این اقدام وزیر ارتباطات که به نوعی روشنگری و شفاف‌ سازی به شمار می‌ آمد، مورد توجه سازمان‌ حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز قرار گرفت. در همین راستا، محمود نوابی رییس سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولیدکنندگان عنوان کرد: طبق دستور رییس ‌جمهوری لیست کالاهایی که با دلار ۴۲۰۰ تومان وارد شده‌ اند، به محض اعلام بانک مرکزی در سامانه ۱۲۴ (www.124.ir) سازمان حمایت قرار می‌ گیرد تا مردم این لیست را مشاهده و در صورت مغایرت و گرانی، موارد را به سازمان اعلام کنند.

اما در حالی که این اقدام شفاف‌ سازی مورد حمایت مردم قرار گرفته بود، روز گذشته محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن مخالفت با این اقدام وزیر ارتباطات، اظهار کرد: بانک مرکزی اسامی افرادی را که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن‌ ها داده شده است، در اختیار دارد؛ بنابراین ما به عنوان وزارت صنعت نمی‌ توانیم ثبت سفارش‌ شدگان را افشا کنیم، چراکه در این صورت به جنگ بخش خصوصی رفته‌ ایم. این در حالی است که لیست اعلامی از سوی وزیر ارتباطات نیز اسامی افرادی بود که تخصیص ارز داشتند و تامین ارز آن‌ ها صورت نگرفته بود، ما نمی‌ خواهیم به جنگ اقتصاد کشور برویم و اقتصاد را به هم بریزیم، بنابراین با استفاده از نیروی عقل خدادادی، تصمیماتی خواهیم گرفت که به صلاح اقتصاد باشد.

وی در عین حال با بیان اینکه با اعلام اسامی افرادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و کالا وارد کرده‌ اند، مخالف نیستیم، گفته است که موافق دریافت این اسامی از سوی نهادهای نظارتی هستیم، اما نکته اینجاست که هر یک از انواع ارز، هزینه مبادله متفاوتی دارد و قیمت تمام شده آن را نیز باید بر این مبنا محاسبه کرد.

از سوی دیگر محمدجواد آذری جهرمی طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران بار دیگر با تاکید بر لزوم شناسایی ارزبگیران تصریح کرد: برخی برای انتشار لیست ارز بگیران بهانه‌ هایی می‌ آورند که به هیچ وجه قابل قبول نیست ( برخی برای انتشار لیست ارز بگیران بهانه‌ های واهی می آورند/ مردم تحمل فساد را ندارند! ). این روند باید یک بار برای همیشه به اتمام برسد و شفاف‌ سازی‌های لازم انجام شود چون این شفاف‌ سازی‌ ها به رشد اقتصادی کشور کمک می‌ کند. از همکاران انتظار می‌ رود به‌ جای دستگاه قضا نسبت به انتشار لیست ارز بگیران در وزارتخانه متبوع خود اقدام کنند.

وزیر ارتباطات که به عنوان یکی از بازوهای اجرایی طرح رجیستری (ثبت شناسه تلفن همراه) به مقابله با قاچاق گوشی رفته است، همچنین در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: «با ایمان قلبی که بر پایه عقل خدادادی است، می‌ گویم فساد، موریانه و عامل بی‌ ثباتی اقتصاد کشور است. بخش خصوصی پاکدست از انتشار لیست ارز بگیران حمایت کرده و خواهد کرد؛ باید به جنگ اقتصاد رانتی رفت.»

در این شرایط امروز فهرست کالاهای دریافت‌ کننده ارز رسمی به تفکیک افراد و شرکت‌ ها از سوی بانک مرکزی منتشر شد.

در هر حال مخالفت با انتشار لیست ارز بگیران در حالی بود که به گفته کارشناسان با توجه به گرانی‌ های بعضا افسارگسیخته‌ در برخی از کالاها از جمله گوشی همراه، انتظار می‌ رفت این اتفاق زودتر بیفتد. حتی یکی از انتقاداتی که در این زمینه وجود داشت، عدم نظارت بر این فضا و نبود اطلاع‌ رسانی و روندی شفاف در اعطای ارز بود که به نوعی راه را برای سوجویان و شرکت‌ هایی که صرفا منافع خود را می‌ بینند، باز کرده بود تا کالاهای آی‌ تی و گوشی‌ های موبایل را به چند برابر قیمت بفروشند.

ارسال نظر