گرانی موبایل ربطی به طرح رجیستری ندارد

رسانه کلیک - معاون وزیر ارتباطات گفت: طرح رجیستری به هیچ عنوان تاثیری در بحث افزایش قیمت گوشی های تلفن همراه نداشته است.

گرانی موبایل ربطی به طرح رجیستری ندارد

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات در مورد دلائل افزایش قیمت گوشی های تلفن همراه عنوان کرد: تلفن همراه وابستگی شدیدی به بحث ارز دارد از اینرو نوسانات نرخ ارز می تواند بر رشد قیمتی این کالا بسیار موثر باشد.

وی اظهار کرد: بخش عمده ای از گوشی های تلفن همراه موجود در بازار وارداتی هستند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران ضمن اشاره به اختصاص ارز دولتی 4200 تومانی به 40 شرکت دارای مجوز واردات تلفن همراه افزود: ارزش ثبت سفارش این شرکت ها بیش از 220 میلیون یورو بوده است ( فهرست شرکت های واردکننده موبایل با ارز دولتی منتشر شد ).

وی بیان کرد: از این تعداد 30 شرکت به ارزش یک سوم این مبلغ تاکنون اقدام به واردات کالای گوشی تلفن همراه کرده اند.

فلاح جوشقانی در ادامه رشد قیمت کالای تلفن همراه را غیر معقول و منطقی توصیف کرد و گفت: برای مثال اگر قیمت بین المللی گوشی های تلفن همراه 1000 دلار باشد واردات این کالا با ارز 4200 تومان به رغم تمامی هزینه ها اعم از عوارض گمرکی، مالیات و همینطور با احتساب درصد سود واردکنندگان و توزیع کنندگان باید حداکثر شش میلیون تومان در بازار به مصرف کنندگان عرضه شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه این کالا به سبب برخی رفتارهای فرصت طلبانه و سودجویانه به قیمت 10 تا 12 میلیون تومان در بازارخرید و فروش شد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران یادآورشد: این وزارتخانه ناظر بر بازار گوشی های تلفن همراه در کشور نیست بلکه دستگاه هایی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی و غیره در حوزه های مختلف نظارتی و کنترلی وظیفه مند هستند و باید اقدامات لازم را انجام دهند.

ارسال نظر