در حال بررسی لیست شرکت‌ های دریافت کننده ارز دولتی هستیم/ برخورد شدید با گرانفروشی

رسانه کلیک - مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در خصوص لیست اعلام شده از سوی وزارت ارتباطات مبنی بر نام شرکت‌ هایی که ارز دولتی دریافت کرده‌ اند، بیان کرد: لیست وزارت ارتباطات در این خصوص اعلام شده و ما در حال بررسی این موضوع هستیم که میزان ارز دریافتی آنها چقدر بوده و چه میزان کالا بر اساس این ارز وارد کرده‌ اند.

در حال بررسی لیست شرکت‌ های دریافت کننده ارز دولتی هستیم/ برخورد شدید با گرانفروشی

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در خصوص برنامه سازمان تعزیرات حکومتی برای مقابله با کسانی که با ارز دولتی گوشی وارد کرده و گرانفروشی کرده‌ اند، عنوان کرد: هر جایی برای ما محرز شود که گرانفروشی تحت هر عنوانی محقق شده، چه مواردی که کالا مشمول قیمت‌ گذاری اجباری باشد مانند کالاهای گروه اول و کالاهای اساسی و چه در مواردی که گروه‌ های دیگر کالایی بوده و مشمول قیمت‌ گذاری می‌ شود، طبق قاعده‌ ای که قانون مشخص کرده اگر کالایی بالاتر از قیمت واقعی فروخته شود، وظیفه ما رسیدگی به آن و محکومیت فرد یا مجموعه‌ ای است که اقدام به گرانفروشی کرده‌ است.

وی اظهار کرد: موضوع ارز هم شامل این مسأله می‌ شود و هر جایی که افراد ارزی دریافت کردند تا کالا تهیه کرده و بر اساس ارزش ارز دریافتی کالا را بفروشند، اگر بالاتر از قیمت تمام شده‌ ای که مشخص می‌ کنند یعنی با لحاظ قیمت ارز، در نظر گرفتن سود بازرگانی و هزینه تمام شده‌ ای که سازمان حمایت آن را محاسبه و لحاظ می‌ کند باشد و در نهایت اگر مازاد بر این رقم فروخته شود، مشمول تخلف گرانفروشی است و با آن برخورد می‌ کنیم.

معاون رییس سازمان تعزیرات حکومتی کشور در خصوص لیست اعلام شده از سوی وزارت ارتباطات مبنی بر نام شرکت‌ هایی که ارز دولتی دریافت کرده‌ اند، افزود: لیست وزارت ارتباطات در این خصوص اعلام شده و ما در حال بررسی این موضوع هستیم که میزان ارز دریافتی آنها چقدر بوده و چه میزان کالا بر اساس این ارز وارد کرده‌اند و همچنین قیمت تمام شده برایشان چه مقدار بوده و قیمت فروش آنها به چه میزان است.

اسفنانی ادامه داد: با توجه به اینکه لیست وزارت ارتباطات امروز اعلام شده، در حال بررسی این موضوع هستیم. با انجمن واردکنندگان موبایل نیز جلسه‌ ای داشتیم و در حال بررسی دلایل آنها هستیم که اگر به این نتیجه برسیم که گرانفروشی صورت گرفته، به طور قطع و یقین با آنها برخورد می‌ شود.

شایان ذکر است، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شامگاه یکشنبه، فهرست واردکنندگان گوشی همراه، با ارز دولتی را اعلام کرد ( فهرست شرکت های واردکننده موبایل با ارز دولتی منتشر شد ).

محمد جواد آذری جهرمی نیز در گفت‌ و گو با صدا و سیما از سه راهکار ضربتی وزارت ارتباطات برای تنظیم بازار خبر داد و گفت: علاوه بر انتشار لیست شرکت‌ هایی که از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات بهره برده‌ اند در راستای استیفای حقوق مصرف کنندگان، از طریق سامانه *۷۷۷۷#، امکان استعلام شماره سریال تلفن همراه و دریافت پاسخ در خصوص تامین گوشی تلفن همراه از طریق ارز ۴۲۰۰ تومانی فراهم شده است که بدین ترتیب افرادی که زیان دیده هستند می‌ توانند از طریق تعزیرات زیان خود را جبران کنند و برای خریدهای آتی می‌ توانند از نحوه واردات گوشی مطلع شوند ( امکان استعلام ارز تخصیص یافته به گوشی‌ های تلفن همراه فراهم شد ).

ارسال نظر