دلیل اصلی آشفتگی بازار تلفن همراه

رسانه کلیک - نوسان های این روزهای بازار ارز، دامان بازار تلفن همراه را گرفت؛ تا جایی که شاهد افزایش 30 درصدی قیمت این محصولات در بازار هستیم. با توجه به گستردگی میزان استفاده مردم از این فناوری، قیمت بالای تلفن همراه گلایه هایی را به دنبال داشته است. در همین راستا وزیر ارتباطات به این موضوع ورود کرده و می‌ خواهد با شفاف سازی، مانع هرگونه سوء استفاده و سودجویی از این بازار آشفته شود.

دلیل اصلی آشفتگی بازار تلفن همراه

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این که شرکت های واردکننده در ابتدای سال جاری دلار مورد نیاز خود را با بهای 4200 تومان دریافت کرده اند، معتقد است که نباید قیمت گوشی در بازار، بالاتر از حد معمول برود.

وی با اشاره به طرح رجیستری عنوان کرد: ما بحث پروژه ثبت تلفن همراه (رجیستری) را با هدف کنترل و نظارت دقیق بر بازار تلفن همراه اجرا کردیم و در این چارچوب، آمارهایی مشخص از میزان واردات تلفن همراه با تخصیص ارز را در اختیار داریم. آنچه امروز آمار ما در رابطه با واردات گوشی با تخصیص ارز 4200 تومانی به این کسب و کارها از ابتدای سال جاری نشان می دهد، این است که ابتدا 54 شرکت برای واردات 7 میلیون و 229 هزار و 646 هزار گوشی تلفن همراه به ارزش 580 میلیون و 629 هزار و 283 یورو، درخواست دادند که این موضوع در سامانه ثبتارش (سیستم الکترونیکی ثبت سفارشات واردات کالا) ثبت شده است.

آذری جهرمی تصریح کرد: با بررسی های انجام شده، در نهایت از این تعداد برای 40 شرکت تخصیص ارز صورت گرفت و مبلغ ارز تخصیص یافته از بانک مرکزی به این شرکت ها نیز بالغ بر 220 میلیون و 643 هزار و 206 یورو بوده است.

وی بیان کرد: طبق آمار ما که بازه زمانی آن تا 29 خرداد است، پس از این ثبت سفارش ها حدود 140 هزار و 399 گوشی به ارزش 75 میلیون و 283 هزار و 860 یورو ترخیص شده که متوسط قیمت گوشی های ترخیص شده از بازار بر اساس فرمولی که عرض کردم، 536 یورو است.

وزیر ارتباطات همچنین در پاسخ به سوالی درباره چرایی قیمت های نجومی برخی از گوشی ها در بازار تلفن همراه از جمله آیفون گفت: پشت پرده گوشی های گران قیمتی که امروز اتفاقا در بازار با ارز بالایی محاسبه می شوند و به فروش می رسند، افراد سودجویی هستند که ارز را گرفته و در بازار به مردم ارائه کرده اند ( پاسخ وزیر ارتباطات به گران شدن موبایل بعد از طرح رجیستری ).

ارسال نظر