احتمال حذف دلار 4200 تومانی برای واردات گوشی‌ های موبایل

رسانه کلیک - رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی از مطرح شدن اخباری مبنی بر توقف تخصیص دلار 4200 تومانی برای واردات گوشی‌ های موبایل خبر داد و گفت: اکنون موجودی بازار بسیار کم شده و بر همین اساس قیمت‌ ها بالا رفته است اما هیچ یک از مسئولان توجهی به این موضوع ندارند.

احتمال حذف دلار 4200 تومانی برای واردات گوشی‌ های موبایل

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ مهدی محبی رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی در پاسخ به این سوال که شنیده شده قرار است تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به تلفن همراه قطع شود، با بیان اینکه در ماه‌ های گذشته به دلیل عدم تخصیص به موقع ارز و کندی‌ هایی که در واردات پیش می‌ آید، تامین نیاز بازار با دشواری‌ هایی همراه شده است، عنوان کرد: در این مدت شاید گوشی‌ های تلفن همراه ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ اند، چرا که به واسطه کاهش واردات موجودی بازار کاهش یافته است.

افزایش ۲ میلیون تومانی برای یک گوشی!

محبی اظهار داشت: حال اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات گوشی‌ های موبایل اختصاص پیدا کند یا خیر یک موضوع است و بحث اینکه چه زمانی این رقم اختصاص داده شود، موضوع دیگری محسوب می‌ شود. اکنون مدت‌ هاست بسیاری از اعضای ما موفق به دریافت ارز با این نرخ نشده‌ اند و بر همین اساس یک گوشی هشت میلیون تومانی تا حدود ۱۰ میلیون تومان افزایش قیمت پیدا کرده است. بر همین اساس واحدهای ما در معرض تعطیلی قرار داشته و کار آنها با رکود جدی مواجه شده است.

رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی ادامه داد: حتی اگر نرخ ارز اختصاص یافته برای موبایل بالغ بر ۶۰۰۰ تومان هم باشد، در صورتی که ثبات وجود داشته باشد و مجوز ورود کالا به راحتی صادر شود، حداقل نیاز بازار تامین می‌ شود و مردم هم برای خرید بر اساس قدرت خود اقدام می‌ کنند، اما اینکه یک روز واردات انجام شود و روز دیگر نباشد، جرأت فعالیت را از بخش‌ های مختلف می‌ گیرد.

کالا در گمرک، بازار در کمبود

این فعال اقتصادی همچنین بیان کرد: اکنون روند ثبت سفارش و تامین کالا امری زمان بر شده است در صورتی که لازم بود اگر چنین تصمیماتی گرفته می‌ شود، از چند ماه قبل اطلاع‌ رسانی شده و برای آنها پیش‌ بینی‌ های لازم صورت بگیرد. اکنون در موارد متعدد شاهدیم که کالاها به دلیل آنکه پیش از ورود ثبت سفارش نشده‌ اند، در گمرکات کشور باقی مانده‌ اند اما در همین شرایط در بازار با کمبود کالا مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: البته برای واردات گوشی‌ های موبایل چنین مشکلی وجود نداشته و ترخیص آنها انجام می‌ شود. اصلا تا زمانی که انتقال ارز صورت نگرفته باشد، واردات گوشی انجام نمی‌ شود، اما در زمینه تجهیزات و لوازم یدکی موبایل به دلیل این موضوع مشکلات متعددی ایجاد شده است.

ارسال نظر