قیمت لپ‌ تاپ 60 درصد بالا رفت/ نرخ های سلیقه ای در پی کمبود جنس

رسانه کلیک - رییس اتحادیه فناوران رایانه گفت: در لوازم جانبی 70 درصد و در قسمت سخت افزار‌ها نیز 60 درصد افزایش قیمت داشته‌ ایم. همین کمبود‌ها باعث شده که امروز قیمت لپ‌ تاپ مک بوک به 22 میلیون تومان برسد. هرچند این قیمت‌ ها به نظر ما واقعی نیست، اما به دلیل آمریکایی بودن و کمبود جنس در بازار فروشندگان هر قیمتی را که می‌ خواهند اعمال می‌ کنند.

قیمت لپ‌ تاپ 60 درصد بالا رفت/ نرخ های سلیقه ای در پی کمبود جنس

به گزارش کلیک به نقل از انتخاب؛ مهدی کمیجانی رییس اتحادیه فناوران رایانه در رابطه با وضعیت بازار رایانه عنوان کرد: 98 درصد کالای مصرفی IT وارداتی است و ملزومات آن همچون کیبورد، اسپیکر و موس مواد اولیه آنها از خارج تهیه می‌ شود. همین امر سبب شده فعالیت ما شدیدا به قیمت ارز و نوسانات آن وابسته باشد.

رییس اتحادیه فناوران رایانه اظهار داشت: فعالین این حوزه برای واردات و تخصیص ارز 4200 تومانی مراجعه کردند اما اگر بخواهیم میانگین بگیریم از هر 10 فقره سفارش دو فقره از آنها به سامانه نیما ارجاع و ارز تخصیص یافته و بقیه آنها به نتیجه نرسیدند.

وی ادامه داد: همین امر سبب به وجود آمدن کمبود در بازار شده که متعاقب آن قیمت‌ ها افزایش پیدا کرده‌ اند.

کمیجانی در خصوص قیمت لپ‌ تاپ افزود: به طور کلی در قسمت اکسسوری صد درصد افزایش قیمت داشته‌ ایم و یا در لوازم جانبی 70 درصد و در قسمت سخت افزارها نیز 60 درصد. همین کمبودها باعث شده که امروز قیمت لپ‌ تاپ مک بوک به 22 میلیون تومان برسد. هرچند این قیمت‌ ها به نظر ما واقعی نیست اما به دلیل آمریکایی بودن و کمبود جنس در بازار فروشندگان هر قیمتی را که می‌ خواهند اعمال می‌ کنند.

وی بیان کرد: کالاهایی که واردات آن از چین و مالزی است افزایش قیمت کمتری داشته است.

کمیجانی اضافه کرد: قیمت یک لپ تاپ معمولی تا قبل از عید نهایتا 10 درصد افزایش داشت و ما امیدوار بودیم با توجه به کاهش 10 درصدی تعرفه لپ تاپ و پایین آمدن قیمت آن شاهد بازگشت رونق در بازار باشیم اما پس از ابلاغ بخشنامه تک‌ نرخی کردن ارز و مشکلات حاشیه‌ ای آن اکنون یک لپ‌ تاپ ساده نسبت به پیش از عید حداقل 60 درصد افزایش قیمت داشته است.

رییس اتحادیه فناوران رایانه گفت: برخی از همکاران ما تجهیزات IT را به صورت اعتباری وارد می‌ کردند و این موضوع بر روی قیمت تمام شده تاثیر بسیاری داشت اما دیگر آن اعتبار در بازار دوبی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد دولت نمی‌ گذارد کسی اعتباری خرید کند تا قیمت تمام شده کمتر شود.

کمیجانی افزود: امروز برای واردات 50 هزار دلار قطعه باید معادل ریالی آنها پول به بانک آن واریز شود علاوه بر آن 35 درصد از فاکتور نیز باید به عنوان تعهد واردات کالا نزد بانک بماند تا جنس وارد و ترخیص شود که معمولا این رقم بین سه تا پنج ماه در اختیار بانک است. همین باعث می‌ شود که هزینه کالا و واردات افزایش پیدا کند.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تصریح کرد: امروز واردکنندگان دست به عصا حرکت می‌ کنند و یا اگر هم بخواهند کار کنند با این سیستم بانکی دچار مشکل هستند.

وی یادآور شد: تولیدات داخل در این بخش نیز تا 35 درصد افزایش قیمت داشته است. ضمن آنکه رکود شدت بیشتری در این حوزه گرفته است و آینده خوبی برای فعالین این حوزه پیش‌ بینی نمی‌ شود.

ارسال نظر