پایان ساخت ماهواره های بومی در کشور در ابتدای سال آینده

رسانه کلیک - رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به پیشرفت مناسب پروژه های مربوط به ساخت ماهواره های بومی در کشور گفت: امیدواریم تا ابتدای سال آینده این پروژه ها به پایان برسد.

پایان ساخت ماهواره های بومی در کشور در ابتدای سال آینده

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران در بازدید از برخی از پروژه های طراحی و ساخت ماهواره های بومی عنوان کرد: در حال حاضر چندین پروژه ماهواره ای در دستور کار مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور بوده که امیدواریم در سال جاری با تداوم روند کنونی پیشرفت کار، شاهد اتمام برخی از این پروژه ها بوده و مابقی نیز در ابتدای سال آتی به پایان برسند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: با توجه به برنامه راهبردی تدوین شده برای توسعه ماهواره های بومی تا افق چشم انداز ۱۴۰۴، پروژه های جدیدی نیز در سال جاری و سال های آتی تعریف و اجرایی خواهد شد تا در افق چشم انداز، شاهد تامین بخش عمده ای از نیازهای فضایی کشور از طریق ماهواره های بومی باشیم.

رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه روند کنونی اجرای پروژه های ماهواره ای مورد رصد و پایش دائمی سازمان فضایی ایران قرار داشته و روند کنونی پیشرفت کار، می تواند جبران کننده بخشی از عقب ماندگی در این حوزه باشد، از تامین منابع اعتباری مورد نیاز این پروژه ها در سال جاری خبر داد.

براری ادامه داد: موضوع ساخت ماهواره های بومی به عنوان اولویت اول برنامه توسعه فضایی کشور مدنظر سازمان فضایی و وزارت ارتباطات است.

وی با اشاره به اینکه توسعه فناوری فضایی و تامین زیرساخت های مورد نیاز این بخش با جدیت در دستور کار سازمان فضایی قرار دارد، تصریح کرد: در حال حاضر روند توسعه ماهواره های بومی کشور نه تنها در سطح دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به عنوان مجریان پروژه جریان دارد،‌ بلکه این فعالیت ها منجر به شکل گیری طیف گسترده ای از شرکت های دانش بنیان شده که در امر طراحی و ساخت اجزا و المانهای مورد استفاده در ماهواره ها فعالیت می کنند.

براری یادآور شد: برخی از این شرکت ها محصولات خود را از مرحله تحقیق و توسعه گذرانده و وارد فاز تجاری کرده‌ اند که اقدامی حائز اهمیت است و سازمان فضایی ایران نیز از تجاری سازی محصولات دانش بنیان در این حوزه حمایت می کند.

ارسال نظر