استفاده از فیلتر شکن باعث افزایش آسیب‌ های اجتماعی در نوجوانان می‌ شود

رسانه کلیک - یک عضو هیات رییسه فراکسیون امید عنوان کرد: استفاده از فیلتر شکن ضمن افزایش حس کنجکاوی در نوجوانان، آنها را برای ورود به حریم‌ های خاکستری در فضای مجازی وسوسه می‌ کند.

استفاده از فیلتر شکن باعث افزایش آسیب‌ های اجتماعی در نوجوانان می‌ شود

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه فراکسیون امید اظهار کرد: استفاده از فیلتر شکن زمینه افزایش آسیب‌ های اجتماعی در جوانان و نوجوانان را افزایش می‌ دهد به گونه‌ ای که آنها برای ورود به حریم‌ های خاکستری در فضای مجازی وسوسه می کند که این خود زمینه‌ ساز فرو ریختن هنجارهای خانوادگی، شخصی و شخصیتی در نوجوانان می شود.

وی فیلترینگ را مهم‌ ترین عامل سوق دادن افراد به سمت استفاده از فیلتر شکن دانست و عنوان کرد: اکثر مردم کاربر عادی فضای مجازی هستند، آنها تخصصی در حوزه نرم‌ افزار و بدافزار مخرب به لحاظ فنی ندارند به همین دلیل با استفاده از فیلتر شکن ممکن است در معرض آسیب و خسارت قرار گیرند.

رحیمی تاکید کرد که استفاده از فیلتر شکن در بعد عمومی باعث ایجاد اختلالات نرم‌ افزاری و از دست دادن دیتا خواهد شد و از طرف دیگر منجر به افزایش آسیب‌ های شخصیتی و روحی در بین نوجوانان می‌ شود.

وی با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس، گفت: از آنجا که در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، بی‌ توجهی والدین نسبت به کودکان آنها را دارای مسئولیت مدنی می‌ کند و اکنون شاهد استفاده گسترده از فیلترشکن به دلیل فیلترینگ هستیم ممکن است این موضوع زمینه‌ ساز کنجکای نوجوانان و دسترسی آنها به سایت‌ های غیر مجاز شود که این عملا مسئولیت والدین را بیشتر خواهد کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه وزارت ارتباطات مسئول سلامت بخش ارتباطات کشور و تامین دسترسی عادی به اینترنت برای شهروندان است، تصریح کرد: وزارت ارتباطات باید سلامت ارتباطات و دسترسی آسان و سرعت و پهنای باند مطلوب بدون تبعیض را برای هماهنگی بین کاربران فراهم کند.

وی همچنین هماهنگی بین اپراتورها و سازمان تنظیم مقررات را مهم‌ ترین وظیفه و مسئولیت وزارت ارتباطات دانست و گفت که باید سیاست‌ های شورای عالی فضای مجازی در راستای تامین آرامش کاربران و استفاده مطلوب آنها از اینترنت باشد.

ارسال نظر