فاز نخست دولت همراه هفته آینده افتتاح می شود/ درآمد 400 میلیون دلاری طرح رجیستری

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات گفت: دولت الکترونیک را به صورت جدی پیگیری می‌ کنیم که بخش کوچکی از آن طرح رجیستری گوشی‌ های موبایل بود که اجرای آن ۴۰۰ میلیون دلار به درآمدهای کشور اضافه کرد و از ورود قاچاق جلوگیری به عمل آمد. 

فاز نخست دولت همراه هفته آینده افتتاح می شود/ درآمد 400 میلیون دلاری طرح رجیستری

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات با تاکید بر ضرورت برنامه‌ ریزی برای استفاده فناوری اطلاعات در حوزه‌ های توریستی و گردشگری عنوان کرد: دولت الکترونیک را به صورت جدی پیگیری می‌ کنیم که بخش کوچکی از آن طرح رجیستری گوشی‌ های موبایل بود که اجرای آن ۴۰۰ میلیون دلار به درآمدهای کشور اضافه کرد و از ورود قاچاق جلوگیری به عمل آمد.

طرح رجیستری گوشی‌ های موبایل که از سال گذشته با برندهای مطرح گوشی‌ های موبایل و تجهیزات سیم‌ کارت‌ خور آغاز شده بود، از اول اردیبهشت‌ ماه سال جاری با قرار گرفتن تمامی‌ برندها در این طرح، رسما وارد آخرین مرحله اجرایی شد. بدین ترتیب کسانی که قصد خرید گوشی‌ و تبلت دارند، هنگام خرید باید از اصالت گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم‌ کارت خور و ورود این تجهیزات از مبادی رسمی مطمئن شوند.

اگر چه رجیستری گوشی‌ ها می‌ تواند به جلوگیری از سرقت گوشی‌ و یا پیدا کردن آن پس از گم شدن و مواردی از این دست کمک کند، اما شاید یکی از مهم‌ترین اهدافی که از همان ابتدای اجرای این طرح دنبال شد، جلوگیری از ورود حجم بالای گوشی‌ های قاچاق بود که سالانه درآمد بسیاری از کشور خارج می‌ کرد و به ضرر دولت بود؛ به نظر می‌ رسد با طرح رجیستری یا ثبت شماره گوشی تلفن‌ های همراه، علاوه بر کاهش محصولات قاچاق و نامعتبر و افزایش واردات رسمی موبایل، سالانه بیش از هزار میلیارد تومان برای دولت درآمدزایی به همراه دارد.

افتتاح فاز نخست دولت همراه با ارائه خدمات موبایلی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در نشست کمیته تخصصی ICT استان گیلان حضور یافته بود، همچنین با بیان اینکه در جریان اجرای دولت الکترونیک دستگاه‌ های مختلف از حالت سیلندری بیرون می‌ آیند و به یکدیگر متصل می‌شوند، عنوان کرد: دولت همراه را در هفته آینده افتتاح می‌ کنیم که آغاز فرایند خدمات زنجیره‌ ای از طریق گوشی همراه به کاربران است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه استقلال‌ طلبی قوای کشور در کنار عملکرد مستقل دستگاه‌ ها مانع تحقق همه‌ دولت الکترونیک است، اظهار کرد: در این زمینه با قوه قضاییه برای اتصال سامانه‌ ها مذاکره کردیم، چرا که این اتصال جلوی فساد را می‌ گیرد.

عضو کابینه دولت دوازدهم اجرای دولت الکترونیک را که تحول جدی در نظام اداری کشور است، با موانع جدی همراه دانست و تصریح کرد: انرژی زیادی برای دولت الکترونیک گذاشتیم که هم‌ اکنون زیرساخت‌ های آن فراهم شده و برای ایجاد شفافیت، کاهش فساد، هزینه‌ ها و بالابردن راندمان و بهره‌ وری تلاش می‌ کنیم.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT با بیان اینکه ایران در شاخص دولت الکترونیک در رتبه صدم قرار دارد، خاطرنشان کرد: مطابق تکلیفی که مجلس در قانون توسعه برنامه ششم توسعه کشور بر عهده ما قرار داده باید در پایان سال ششم، ۳۰ رتبه در این حوزه ارتقا پیدا کنیم.

وی همچنین یکی از راه‌ های نجات و چابک‌ سازی نظام اداری را توسعه دولت الکترونیک دانست و تصریح کرد: ظرفیت‌ سازی ارتباطات یک زیرساخت است که علاوه بر تحول اداری بر تحول دیجیتال نیاز دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بهره‌ وری از طریق اصلاحات توسط کسب‌ و کارهای نوپا صورت می‌ گیرد که یکی از مامن آنها دانشگاه‌ هاست، یادآور شد: طرح تکاپو در استان گیلان با هدف‌ گذاری و شاخص‌ گذاری مشخص ظرف سه ماه آینده در استان گیلان آغاز می‌ شود.

ارسال نظر