مدل معافیت مالیاتی شرکت های نوپای فناوری اطلاعات تدوین شد

رسانه کلیک - عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات از تدوین پیش نویس طرح معافیت مالیاتی شرکت های نوپای فناوری اطلاعات برای ارائه به هیات وزیران خبر داد.

مدل معافیت مالیاتی شرکت های نوپای فناوری اطلاعات تدوین شد

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ امیر ناظمی عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات امروز در نشست خبری سازمان فناوری اطلاعات در مورد پیش نویس آیین نامه حمایت از شرکت های دانش بنیان و نوپای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات توضیح داد.

وی با اشاره به شناسایی موانع ۱۵ گانه اشتغال استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپای فناوری اطلاعات و مقایسه آن با شاخص های جهانی، عنوان کرد: در پیش نویسی که برای مصوبه هیات دولت تهیه شده، در مورد معافیت مالیاتی شرکت های نوپای فناوری اطلاعات پیشنهاداتی ارائه شده است.

ناظمی در مورد معافیت از بیمه سهم کارفرما اظهار کرد: طبق قانون برنامه ششم توسعه، دولت می تواند کسب و کارهای نوپا را در ۳ سال اول فعالیت خود به شرط آنکه سقف درآمد آنها در یکسال بیش از ۵۰۰ میلیون تومان نباشد، از بیمه معاف کند.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه در مورد معافیت مالیاتی نیز ۳ مدل پیشنهادی مطرح است اضافه کرد: یکی از این موارد معافیت مالیاتی به شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری است که از این منظر با کمک معاونت پژوهشی وزارت علوم، این قانون برای شرکت های فناوری اطلاعات نیز اجرایی می شود. دومین مدل مربوط به خود شرکت های دانش بنیان است که قرار است با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و مطابق با یک توافقنامه این کار اجرایی شود.

ناظمی با اشاره به اینکه به صورت سختگیرانه ای برای مدت محدود و در سقف محدود، شرکت های فناوری اطلاعات را به عنوان شرکت های دانش بنیان شناسایی می کنیم، ادامه داد: باید توجه داشت که از میان ۱۱۰ مشوقی که برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته می شود، موضوع مالیات آنطور که گفته می شود مساله مهمی نیست و به طور معمول شرکت ها، هزینه زیادی در این زمینه پرداخت نمی کنند.

وی مورد دیگر مربوط به بحث معافیت مالیاتی را ارائه این مشوق به واحدهای تولیدی فناوری اطلاعات عنوان کرد و گفت: در این زمینه نیز از مصوبه مجلس کمک گرفته ایم.

این مقام مسئول در سازمان فناوری اطلاعات ایران در مورد صندوق های خطرپذیر تصریح کرد: هم اکنون شاهد حضور صندوق های خصوصی (VC) و صندوق های سرمایه گذاری دولتی هستیم که در پیش نویس لایحه ای که قرار است به زودی تقدیم شود، پتانسیل های صندوق های خطرپذیر و جسورانه نیز دیده شده است.

به گفته وی، این طرح تحت عنوان حمایت از کسب و کارهای نوپا آماده شده و به زودی به هیات وزیران ارائه می شود.

ارسال نظر