چگونه در طرح رجیستری، به دیگران گوشی هدیه دهیم؟

رسانه کلیک - اگر فردی به عنوان هدیه از دوستان خود تلفن همراه دریافت کند، چطور باید آن را در طرح رجیستری گوشی به ثبت برساند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم این گوشی ها را می توان به راحتی شناسه‌دار کرد. همراه کلیک باشید.

چگونه در طرح رجیستری، به دیگران گوشی هدیه دهیم؟

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ از سال گذشته، به منظور جلوگیری از قاچاق گوشی، ثبت و شناسایی و اعمال سیاست روی تجهیزات دارای سیم‌ کارت یا طرح رجیستری گوشی لازم الاجرا شد و همزمان سوالاتی برای دارندگان و خریداران گوشی مطرح شد.

فرآیند طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم‌ کارت (رجیستری) از سال گذشته با برندهای مطرح گوشی‌ های موبایل و تجهیزات سیم‌ کارت‌ خور آغاز شده و تکمیل آن به امسال موکول و مقرر شد با اجرای آخرین مرحله طرح رجیستری گوشی تمامی نشان‌ های گوشی تلفن همراه موجود در بازار از جمله سامسونگ از پایان فروردین ماه مشمول این طرح ‌شوند. در نهایت رجیستری گوشی‌ های موبایل از اول اردیبهشت‌ ماه با قرار گرفتن تمامی‌ برندها در این طرح، رسما آخرین مرحله را طی کرد.

انجام کلیه فرآیندهای مربوط به طرح رجیستری گوشی برای برندهای مشمول از تاریخ‌ های اعلام شده الزامی اعلام و تاکید شد که گوشی غیرقانونی تنها یک ماه مهلت استفاده از شبکه اپراتورهای تلفن همراه را خواهد داشت. همچنین گوشی‌ هایی که تا قبل از تاریخ‌ های اعلام‌ شده در شبکه فعال بوده‌اند، نیاز به ثبت نداشتند اما طبق اعلام، درصورت عدم انجام فرآیند فعال‌ سازی برای گوشی‌ های جدید مشمول طرح، گوشی درصورت استفاده پس از سه روز قطع سرویس شدند.

از سوی سازمان های مرتبط با اجرای طرح رجیستری گوشی اعلام شد که لازم است تمامی خریداران و صاحبان گوشی‌ تمامی برندهای تلفن همراه حتی برندهای داخلی مانند جی‌ ال‌ ایکس قبل از فرا رسیدن اردیبهشت ماه گوشی و تبلت‌ های خود را با سیم کارتی که به نام آن‌ ها صادر شده یک بار روشن و امتحان کرده و از طریق آن حداقل یک بار تماس حاصل کنند.

همچنین انجام فرآیند فعال‌ سازی (با استفاده از کد فعال‌ سازی موجود در جعبه گوشی) از ۱۵ بهمن ماه، برای گوشی‌ های نو مشمول طرح و انجام فرآیند انتقال مالکیت برای گوشی‌ های کارکرده (در زمان فروش) الزامی شد و در عین حال گفته شد که مصرف‌ کننده نباید هیچ هزینه‌ ای برای رجیستری پرداخت کند و در صورتی‌ که فروشنده به اسم رجیستری قصد دریافت هزینه‌ ای داشته باشد، خریدار باید فروشگاه را ترک کند.

اما یکی از نکاتی که بعضا از سوی دارندگان گوشی مطرح و به عنوان سوال پرسیده می‌ شد این بود که اگر فردی گوشی موبایل یا سایر دستگاه‌ های الکترونیکی سیم‌ کارت‌ خور را به عنوان هدیه دریافت کند، تکلیف چه خواهد بود؟ در این باره سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده که فرد هدیه دهنده باید بعد از استعلام اصالت دستگاه (IMEI)، برای دستگاه مورد نظر، کد فعال‌ سازی دریافت کند و این کد را همراه با دستگاه هدیه دهد.

درباره گوشی‌ هایی که از خارج کشور خریده شده و قرار است به دیگران هدیه شود هم طریقه ثبت به این صورت اعلام شده که با مراجعه حضوری به دفاتر گمرک که در فرودگاه های بین المللی مستقر هستند، می‌ توان تعداد معدودی گوشی را به صورت مسافری در سامانه گمرک ثبت و متعاقبا از طرق اعلام شده نسبت به دریافت Ac اقدام کنند. سپس از کارتابل خود خارج به کارتابل فرد هدیه گیرنده انتقال دهید.

یکی دیگر از سوالات شهروندان در این باره این بود که ثبت موبایل در شبکه فقط برای گوشی‌ هایی است که از مغازه دار خریداری می کنیم یا خرید از دوستان یا دیگران هم باز باید برای ثبت موبایل در شبکه وارد این سامانه شد؟ در پاسخ به این سوال اعلام شده که تمام گوشی‌ هایی که از مغازه‌ دار خریداری شده و تاکنون ثبت نشده و تمام گوشی‌ هایی که قبلا توسط دیگری ثبت شده نیز باید توسط مالک جدید گوشی در سامانه به ثبت برسند.

همچنین اگر قرار است سیم‌ کارتی را به شخص دیگری واگذار کنید، بعد از انتقال مالکیت سیم‌ کارت به دیگری، می‌ توانید با مراجعه به سامانه همتا و با وارد کردن رمز عبور نسبت به انتقال گوشی خود به کارتابل فرد جدید اقدام کنید.

اما اگر گوشی دارید که نمی‌ دانید به نام چه کسی در سامانه ثبت شده است، برای فعال سازی گوشی برای فرد دیگری، در صورتی که گوشی قبلا به نام شخص نبوده باید طی فرآیندهای انتقال مالکیت از صاحب اصلی به فرد منتقل شود، فقط فردی که گوشی برای سیم‌ کارت وی در سامانه همتا ثبت شده باشد، این امکان را دارد که گوشی را به شماره تلفن شخص دیگری انتقال داده و آن را برای وی فعال کند.

ارسال نظر