ابهامات جدید درباره شرکت‌ هایی که در واردات 4000 گوشی آیفون تخلف کرده اند!

رسانه کلیک - سخنگوی طرح رجیستری با تایید اینکه اغلب گوشی‌ هایی که خلاف اظهاری داشته‌ اند، گوشی آیفون بوده‌ اند، گفت: برای اینگونه تخلفات، پرونده‌ های مربوطه تشکیل شده و موضوع پیگیری خواهد شد.

ابهامات جدید درباره شرکت‌ هایی که در واردات 4000 گوشی آیفون تخلف کرده اند!

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ حمیدرضا دهقانی‌ نیا سخنگوی طرح رجیستری در پاسخ به این سوال که با وجود ثبت کدهای گمرکی در سامانه ثبت سفارش چگونه این امکان وجود دارد که وارد کنندگان ۴۰۰۰ گوشی را که متعلق به یک مدل خاص بوده وارد کرده و سفارش آنها را با نام مدل دیگری انجام دهند، اظهار کرد: در سامانه گمرک و در تمام دنیا تلفن همراه تنها یک شناسه دارد و آن شناسه IMEI است.

وی عنوان کرد: حال برخی شرکت‌ کنندگان که اعتبار و سابقه خوبی دارند گاه از امکانی برخوردار می‌ شوند که تولید کننده پیش از تامین هزینه کدهای IMEI را در اختیار آنها قرار دهد.

سخنگوی طرح رجیستری ادامه داد: اما اینکه چنین امکانی وجود داشته باشد به بحث اعتبار و توان مالی شرکت‌ ها باز می‌گردد و اینکه در گذشته در فعالیت با شرکت‌ های تولیدکننده چگونه برخورد کرده‌ اند، به هر صورت در بسیاری موارد هم پیش از واردات گوشی‌ های مربوطه کد IMEI آنها اعلام نمی‌ شود و این موضوع مشکلی در روند کار ایجاد نمی‌ کند.

مدیرکل اداره فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به این سوال که چگونه ممکن است وارد کنندگانی که مجاز شناخته شده و مجوزهای لازم را دریافت کرده‌ اند مرتکب چنین تخلفاتی شوند، توضیح داد: زمانی که اطلاعات گوشی‌ ها در سامانه گمرک به ثبت می‌ رسد و وارداتی که انجام می‌ شود، خلاف مدلی است که در سامانه گمرک به ثبت رسیده گمرک این موضوع را به ما اعلام می‌ کند و ما استعلام IMEI را غیرقابل قبول اعلام می‌کنیم، چرا که ممکن است به عنوان مثال این کدها برای گوشی آیفون ۵ ثبت شده باشند؛ اما در نهایت محصولی که وارد کشور می‌ شود گوشی آیفون ۸ یا ۱۰ باشد. ما این موضوع را به مصرف کننده نهایی اعلام می‌کنیم و بر همین اساس نباید خرید این گوشی‌ ها صورت گیرد.

اما سخنگوی طرح رجیستری در پاسخ به این سوال که «اکنون چند شرکت نسبت به واردات این گوشی‌ ها اقدام کرده‌اند؟» اظهار داشت: اینکه چند شرکت و چه تعداد فرد این گوشی‌ ها را وارد کرده‌ اند موضوعی است که نیاز به بررسی دارد. البته اینکه این گوشی‌ ها چگونه وارد شده‌ اند کاملا مشخص است، اما این مساله در دست پیگیری بیشتر قرار دارد.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه ممکن است اجرا کنندگان یک طرح ندانند در نهایت ۴۰۰۰ گوشی مشکل‌ دار از چه مجرایی و توسط چه شرکتی وارد کشور شده است؟ توضیح داد: در بررسی‌ ها مشخص است که این گوشی‌ ها از چه طریقی وارد کشور شده و چه کسانی نسبت به واردات آنها اقدام کرده‌اند، اما به هر حال لازم است در این زمینه بررسی‌ های بیشتری صورت گیرد، چرا که ممکن است چهار شرکت این گوشی‌ ها را وارد کرده باشند، اما هیات مدیره آنها مشترک بوده باشند، به هر حال این موضوعات نیازمند بررسی بیشتری دارند.

در هفته گذشته خلاف اظهاری ۴۰۰۰ دستگاه تلفن همراه در سامانه گمرک شناسایی شد که درخواست ثبت این گوشی‌ ها در سامانه همتا بلافاصله لغو شده و اعلام شد این گوشی‌ ها حداکثر تا ۳۰ روز آینده قطع خواهند شد و تحت هیچ عنوانی امکان دریافت خدمات از شبکه‌ های اپراتوری را نخواهند داشت.

مدیرکل اداره فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیش از این در قالب نشستی خبری به گوشی‌ های مختلفی که وارد کشور شده‌ اند اما اصالت آنها تایید نشده اشاره کرد و گفت: از زمان اجرای طرح رجیستری، ۱۰۸ هزار و ۵۸۸ گوشی آیفون مسدود شده‌ است.

وی همچنین یادآور شد: ۱۰ هزار و ۴۵۰ دستگاه گوشی موتورولا، ۲۳۵ گوشی گوگل، ۹۲۳ گوشی بلک بری، ۲۰ هزار و ۷۵۴ دستگاه گوشی ال‌ جی، ۷۹ گوشی اس ۹ و اس ۹ پلاس سامسونگ، ۴۳ هزار و ۹۴۴ گوشی نوکیا و ۲۵ هزار و ۷۴۵ گوشی هووای بلاک شده‌ اند و دیگر ارائه امکان خدمات به آنها وجود ندارد.

دهقانی‌ نیا با بیان اینکه مجموع تعداد این گوشی‌ ها به بیش از ۲۱۰ هزار و ۷۶۷ مورد می‌ رسد، تصریح کرد: این گوشی‌ ها اکنون در لیست سیاه قرار گرفته و امکان برقراری تماس و دریافت سرویس از آنها وجود ندارد.

ارسال نظر